هشدار وزارت بهداشت درباره هورمون های رشد خارجی

مدیرکل امور داروی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تولیدات داخلی هورمون های رشد کفاف بازار را می دهد، در عین حال نسبت به موارد خارجی و قاچاق این هورمون ها هشدار داد و گفت: مصرف هورمون های رشدی که از مبادی غیررسمی وارد کشور می شوند، به شدت خطرناک است و گزارش های متعددی داشتیم که مصرف این هورمون ها می تواند عوارض بسیار خطرناکی در پی داشته باشد.

هشدار وزارت بهداشت درباره هورمون های رشد خارجی

دکتر غلام حسین مهرعلیان در گفت وگو با خبرنگاران، درباره وضعیت قاچاق هورمون های رشد، گفت: ما آماری از میزان قاچاق هورمون های رشد به کشور نداریم، اما مطمئنیم از آنجایی که بازار خوبی برای مصرف این فرآورده ها در کشور وجود دارد، بخشی از هورمون های رشدی که به صورت قاچاق وارد کشور می شوند، به باشگاه های ورزشی خواهد رفت.

وی با بیان اینکه عمدتا هورمون های رشدی که در باشگاه های ورزشی مصرف می شوند، فراوری داخل نیستند، گفت: بخش عمده ای از آن ها به صورت وارداتی هستند که از مبادی غیررسمی وارد می شوند. باید توجه کرد که قطعا فروش هورمون های رشد در باشگاه های ورزشی تخلف محسوب می گردد.

مهرعلیان ادامه داد: در زمینه هورمون های رشد فراوری داخل، بحث نصب برچسب اصالت را پیش می بریم و موضوع نصب برچسب اصالت بر روی هورمون های رشد فراوری داخلی را به طور جدی پیگیریم و در حال حاضر این موضوع را با کارشناسی دقیق جلو می بریم تا بتوانیم فرآیند فراوری، توزیع و مصرف آن را از ابتدا تا انتهای زنجیره رصد کنیم.

مهرعلیان با بیان اینکه البته در حال حاضر هم این فرآورده ها برچسب اصالت دارند، گفت: در نظر داریم تا بحث گزارش گیری، پیگیری و پایش را هم به فرآیند برچسب گذاری هورمون های رشد، اضافه کنیم.

وی با بیان اینکه میزان فراوری داخلی ما در حوزه هورمون های رشد، کفاف بازار را می دهد، اظهار کرد: مصرف هورمون های رشدی که از مبادی غیررسمی وارد کشور می شوند، به شدت خطرناک است؛ چراکه منشاء تامین هورمون رشد در این موارد معین نیست و گزارش های متعددی داشتیم که مصرف این هورمون ها می تواند عوارض بسیار خطرناکی در پی داشته باشد. بر همین اساس به هموطنان به ویژه ورزشکاران توصیه می کنم که به هیچ وجه به این فرآورده هایی که در مراکز غیرمجاز عرضه می شوند و نحوه تامین آن ها معین نیست، اعتماد نکنند.

مدیرکل امور داروی سازمان غذا و دارو تاکید نمود: البته مصرف هورمون رشد در حوزه بدنسازی تاییدیه جهانی را ندارد و این نوع مصرف غیر استاندارد است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 12 آبان 1398 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 554

به "هشدار وزارت بهداشت درباره هورمون های رشد خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار وزارت بهداشت درباره هورمون های رشد خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید