در همه گیری کرونا نمایشگاه مجازی کتاب به ناشران کمک می کند

به گزارش آسمان تو، شهرام جهانگیری، مدیرانتشارات چترنگ در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به تجربه خوب ناشران از نخستین دوره نمایشگاه مجازی کتاب که سال گذشته برگزار شد، گفت: با وجود برخی مسائل نرم افزاری که در روزهای ابتدایی برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، شاهد آن بودیم. شرکت در این نمایشگاه تجربه خوبی بود، زیرا بسیاری از مردم در شهرها و روستاهای دور از مرکز که به کتاب های تازه دسترسی نداشتند، توانستند منبعی برای تامین کتاب پیدا کنند. امیدوارم امسال بتوانیم نمایشگاه بهتری داشته باشیم.

در همه گیری کرونا نمایشگاه مجازی کتاب به ناشران کمک می کند

این ناشر با یادآوری اینکه نخستین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران پس از شرایط سخت همه گیری بیماری کووید19 و لغو نمایشگاه حضوری کتاب برگزار شده بود، بیان نمود: مشکل همه گیری در سال گذشته بسیار شدید بود، به همین دلیل بازار شرایط سختی داشت، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب توانست به ناشران کمک زیادی بکند. فقط پست مسائلی در هماهنگی و دریافت کتاب از ناشران داشت که امیدوارم این مسائل حل شده باشد.

مخاطب می توانست با جست وجوی کتاب در سایت نمایشگاه آن را پیدا کند

به گفته جهانگیری شکل نرم افزاری نمایشگاه مجازی کتاب خوب بود، اما در زیرساخت های آن مشکل هایی وجود داشت. او ادامه داد: مخاطب می توانست با جست وجوی کتاب در سایت نمایشگاه آن را پیدا کند، راضی به همین ساختار هستیم، اما سرعت این سایت باید افزایش پیدا کند تا زمانی که تعداد کاربران زیادی از آن استفاه می کنند، هنگ نکند.

او درباره یکی از مسائلی که در نمایشگاه سال گذشته موجب مسائلی برای ناشران شده بود، توضیح داد: سال گذشته پست برای کتاب هایی که از ناشران می گرفت، رسید کلی می داد. این در حالی است که برخی از کتاب ها گم شد و ناشر مجبور بود کتاب ها را دوباره بفرستد، زیرا افراد می گفتند که کتاب به دستشان نرسیده و رسیدی نداشتیم تا مشخص شود کتاب را به کدام شهر یا روستا فرستادند.

مدیر انتشارات چترنگ با بیان اینکه مشکل ارائه رسید کلی از طرف پست در نمایشگاه مجازی استانی اصفهان رفع شده بود، ادامه داد: در اصفهان حجم کار کمتر بود و امکان ارائه رسید تکی وجود داشت. خبر ندارم در نمایشگاه کتاب تهران که تعداد سفارش های پست بسیار بالاتر است، می توانند همین کار را انجام بدهند یا خیر.

به گفته جهانگیری این مساله باعث اعتراض بسکمک از مخاطب ها به ناشرها و از بین رفتن اعتماد میان آن ها شد، در حالی که مسئول رسیدگی به آن شرکت پست بوده است.

نمی توانم درباره اندازه فروش نمایشگاه پیش بینی کنم

این ناشر با اعلام اینکه در این روزها هنوز کتاب با کاغذ بندی 500 هزار تومان چاپ می شود و کتاب هایی که برای نمایشگاه حضوری اردیبهشت ماه تهیه می شوند، قیمت بالاتری خواهندداشت، توضیح داد: این روزها کاغذ بندی 700 هزار تومان است، به همین دلیل باز هم شاهد افزایش قیمت کتاب خواهیم بود. این درحالی است که برخی از ناشرها توانستند از کاغذ دولتی استفاده کنند و برخی از ناشرهای میانه -از نظر تعداد چاپ و نه کیفیت آثاری که چاپ می کنند- نتوانستند کاغذ دریافت کنند؛ در نتیجه نتوانستند عنوان های جدیدی چاپ یا تجدید چاپ کنند.

جهانگیری با اشاره به گرانی کتاب، درباره اندازه استقبال از نمایشگاه دوم افزود: تا زمانی که نمایشگاه برگزار نشود، نمی توانم درباره اندازه فروش پیش بینی داشته باشم. افزایش قیمت شدید داشتیم و ممکن است با ریزش مخاطب روبرو باشیم، همانطور که در کتاب فروشی ها این اتفاق افتاده است و مخاطب فقط کتابی را که خیلی نیاز دارد تهیه می کند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2151

به "در همه گیری کرونا نمایشگاه مجازی کتاب به ناشران کمک می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در همه گیری کرونا نمایشگاه مجازی کتاب به ناشران کمک می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید