آیا قولنامه دارای کدرهگیری است؟

به گزارش آسمان تو، قولنامه یک سند عادی است که به وسیله بنگاه املاک یا حتی به شکل دستنویس بین طرفین نوشته می گردد و باعث انتقال آن ملک می گردد.

آیا قولنامه دارای کدرهگیری است؟

کد رهگیری قولنامه یکی از مواردی است که افراد نمی دانند وجود دارد یا خیر اما در این رابطه باید بدانید که طرفین قرارداد می توانند برای تنظیم قولنامه و بعلاوه اطمینان خاطر خود که این ملک بعدا به شخص ثالثی منتقل نمی گردد، به بنگاه های املاک، مراجعه نموده و به وسیله بنگاه دار دارای مجوز، اقدام به تنظیم قولنامه و اخذ کد رهگیری قولنامه نمایند. همراه خبرنگاران مگ باشید.

شرایط دریافت کد رهگیری قولنامه چیست؟

 • طرفین قرارداد باید مدارک خودشان اعم از مدارک هویتی، پستی، مدارک مثبت مالکیت برخوردار باشند بعلاوه باید اهلیت داشته و با قصد و رضا اقدام به انعقاد قولنامه نموده و درخواست صدور کد رهگیری برای آن را داشته باشند. بعلاوه دراین رابطه باید بگوییم که طرفین باید موضوع قولنامه را تعیین و تعیین نموده و در صورت ذکر جهت قولنامه باید این جهت مشروع و قانونی باشد.
 • بنگاه املاکی که اقدام به دریافت کد رهگیری قولنامه می کند، باید مجوز قانونی داشته، پیش ازاین اقدام به ثبت نام در سامانه دریافت کد رهگیری قولنامه نموده باشد و هزینه اخذ کد رهگیری را پس از طی کردن مراحل دریافت آن، به وسیله سامانه، پرداخت نماید.

سامانه کد رهگیری قولنامه

 • این سامانه در بیشتر مواقع مورداستفاده مشاورین املاک برای سازمان دهی امور مربوط به معاملات ملکی کشور که باتوجه به بخشنامه اخیر، همه ملزم هستند معاملات ملکی را قولنامه ای را اگر در بنگاه خود باشد، در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور ثبت نمایند و هزینه آن را پرداخت نمایند.
 • افراد عادی می توانند، با جستجوی آدرس سامانه کد رهگیری قولنامه و به وسیله کد رهگیری که به آن ها داده شده، با مراجعه به سامانه iranamlaak.ir، اقدام به استعلام قولنامه با کد ملی یا همان مبایعه نامه خود نمایند و اطلاعات آن را به طور کامل، مشاهده نمایند.

برای دریافت کد رهگیری قولنامه چه مدارکی ضروری است؟

 • اولین مدرک لازم در این مورد، مدارک هویتی اعم از کارت ملی، شناسنامه و کارت اقامت برای اتباع خارجی.
 • مدارک مثبت مالکیت که سند تک برگی، قولنامه، بنچاق و هرگونه سندی که مثبت مالکیت است.
 • سومین مورد شاهد برای هر یک از طرفین قرارداد است.
 • اطلاعات مربوط به کد پستی برای گرفتن تأییدیه پستی.
 • و در نهایت وکالت نامه، درصورتی که وکیل اقدام به انعقاد قرارداد می کند و گواهی انحصاروراثت، در شرایطی که مال موروثی، در معرض فروش است و هر مدرکی که در این شرایط، موردنیاز باشد.

هزینه گرفتن کد رهگیری قولنامه

 • رئیس اتحادیه مشاوران املاک، بیان نموده است که هیچ یک از مشاورین املاک، نباید و نمی تواند جهت اخذ و ارائه کد رهگیری،از طرفین معامله، درخواست هزینه نماید.
 • البته گفتنی است که سامانه ایران املاک یا سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور، هزینه دریافت کد رهگیری را زمانی که بنگاه داران اقدام به ثبت می نمایند را از آن ها می گیرد.

پیشنهاد مطالعه: چگونه سند یک ملک را بخوانیم؟ را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 22 تیر 1402 بروزرسانی: 22 تیر 1402 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2436

به "آیا قولنامه دارای کدرهگیری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قولنامه دارای کدرهگیری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید