کریدور زنگزور دسیسه ای برای حضور ناتو در ساحل خزر

به گزارش آسمان تو، سر آدام تامسون، نماینده پیشین انگلیس در ناتو، ایجاد دالان زنگزور را تحقق رویای دیرینه سازمان ناتو برای حضور در سواحل غربی دریای خزر دانست.

کریدور زنگزور دسیسه ای برای حضور ناتو در ساحل خزر

به گزارش خبرنگاران، آدام تامسون با انتشار مقاله ای خطاب به نخست وزیر انگلیس خواهان حمایت لندن از طرح دالان زنگزور برای برهم زدن نظم ژئوپلتیک موجود در قفقاز جنوبی به نفع ناتو شد.

وی نوشت : من از اقای نخست وزیر(نخست وزیر انگلیس) درخواست دارم که در این مقطع حساس تاریخی همه توان خود را بکار گیرد تا آخرین گام برای اتمام پروژه 15 ساله ناتو اجرایی گردد. لندن با مشارکت آمریکا و اتحادیه اروپا در قالب ناتو باید از اراده آذربایجان برای اتصال سرزمینی به نخجوان حمایت نماید. بعلاوه این ائتلاف باید ایروان را متقاعد نمایند که از مرز جنوبی خود با ایران چشم پوشی نماید. با اتصال نخجوان به آذربایجان و با پیوستن باکو به ناتو رویای توسعه ناتو تا مرز چین دست یافتنی خواهد بود.

نماینده پیشین انگلیس در ناتو نوشت: اتصال سرزمینی ترکیه به آذربایجان به مثابه اتصال سرزمینی ناتو به سواحل دریای خزر خواهد بود و این پروژه ای است که از 15 سال قبل تا به امروز در دستور کار ترکیه و ناتو قرار گرفته است. امتداد سرزمینی و استقرار ناتو در سواحل خزر به وسیله زمینی همواره جزء استراتژی های دست نیافتنی ناتو بوده است. دستیابی ناتو به سواحل خزر هدف ارزشمندی است که نیازمند طراحی و برنامه ریزی دقیق است.

آدام تامسون اضافه نمود: ناتو از مذاکرات آذربایجان با ارمنستان در مورد معاوضه سرزمینی و اتصال نخجوان به آذربایجان با قدرت حمایت خواهد کرد. و آن را گامی رو به جلو و مثبت برای راهبردهای ناتو ارزیابی می کند. البته چشم پوشی ایروان از مرز خود با ایران بسیار دردآور و کشنده خواهد بود که نیازمند ارائه ضمانتها و مشوقهای مجذوب نماینده به ارمنستان است. در صورت اتصال زمینی نخجوان به آذربایجان - به هر شکل ممکن - همه چیز آماده میگردد برای اینکه ناتو در کوتاه ترین زمان با درخواست آذربایجان برای پیوستن به ناتو موافقت نماید.

الحاق آذربایجان به ناتو (مشروط به اتصال سرزمینی به ناتو به وسیله ترکیه) به منزله گام بلند و رویایی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی در پیاده سازی استراتژی توسعه ناتو به شرق خواهد بود. استقرار ناتو در سواحل غربی دریای خزر به مفهوم همسایگی ناتو با ایران و تکمیل محاصره روسیه از جنوب این کشور خواهد بود.

با استقرار ناتو در سواحل غربی دریای خزر فقط یک گام برای هم مرز شدن ناتو با چین باقی می ماند و آن هم با عضویت قزاقستان در ناتو تکمیل خواهد شد. انگلیس با حمایت آمریکا تحت پوشش ناتو براحتی می تواند تسلط راهبردی خود را از سواحل باکو به تهران و مسکو تحمیل نماید. غفلت استراتژیک اعضاء ناتو در گروه مینسک در جنگ 2020 ارمنستان و آذربایجان موجب شد که روسیه در قره باغ مستقر گردد ولی این غفلت با اتصال سرزمینی نخجوان به آذربایجان جبران شده و می تواند برگ برنده ناتو در رقابت استراتژیک با مسکو و تهران در قفقاز جنوبی باشد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2031

به "کریدور زنگزور دسیسه ای برای حضور ناتو در ساحل خزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کریدور زنگزور دسیسه ای برای حضور ناتو در ساحل خزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید