وام درمانی ازدواج

به گزارش آسمان تو، تنها سیاست چند سال اخیر برای تشویق به ازدواج اعطای وام ازدواج بوده است.از جهش ارقام این وام در چند سال اخیر هم می توان به رشد افسارگسیخته تورم در این چند سال پی برد و هم به تنها ابزار موجود در دست سیاستگذاران این عرصه.

وام درمانی ازدواج

طبق مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس بناست رقم وام ازدواج در سال 1400 افزایش یابد؛ سقف وام ازدواج برای هریک از زوجین 100 میلیون تومان و کف آن 70 میلیون تومان مشخص شده است البته به شرط و شروطی! آن طور که اهالی بهارستان مصوب نموده اند برای پسران زیر 25 سال و دختران زیر 23 سال، وام ازدواج برای هریک از زوجین 100 میلیون تومان است و برای آنها که این شرایط سنی را ندارند 70 میلیون تومان.

مصوبه ای که از لحظه انتشار خبر آن واکنش های بسیاری را به همراه داشته است. نباید فراموش کرد که کارشناسان تاکید می نمایند که با وام نمی توان گره از کار ازدواج باز کرد، زیرا ریشه مسائل این روزهای جوانان به مسائل کلان تری بر می گردد؛ مسائلی که هر روز جوانان را از آرزوهایشان دور تر می نماید.

پاک کردن صورت مساله با وام

محبوبه خواجه رسولی، مشاور خـانـواده: افزایش سن ازدواج در یک دهه گذشته معلول عملکرد و سیاستگذاری های نادرست بوده است.

نابسامانی های مالی، شرایط اشتغال و بیکاری و البته بحران مسکن برای جوانان از اولویت بالاتری برخوردار است و این معیارها باعث شده سن ازدواج از 30 سال هم فراتر برود اما جالب است که مصوبه اخیر با پاک کردن صورت مساله، همان افرادی را که به واسطه این مسائل هنوز نتوانسته اند ازدواج نمایند به نوعی جریمه می نماید.

پایین آوردن سن ازدواج با معیارهای هیجانی و اختصاص ارقام بالای وام نه فقط شدنی نیست که باعث جدایی و مسائل پس از آن هم می گردد.

بسیاری از افراد شاید به واسطه نابسامانی های مالی و تنها به دلیل برخورداری از این وام بدون هیچ آمادگی وارد زندگی مشترک می شوند و آسیب های چنین وصلت هایی بسیار بیشتر از بالا رفتن احتمالی سن ازدواج جوانان خواهد بود.

محدودیت سنی باید تغییر کند

نوشین نبئی، معاون دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان: ما باید توافق نامه مشترکی با بانک مرکزی داشته باشیم که به صورت کامل شرایط دریافت وام با توجه به این سن افراد مشخص باشد؛ چرا که محدودیت سنی اعمال شده در رابطه با دریافت وام ازدواج که ما گذاشته بودیم با مصوبه اخیر مجلس تفاوت دارد.

محدودیت سنی مورد نظر ما این بود که به افراد بالای 45 سال وامی تعلق نگیرد. توجیه این محدودیت سنی هم این بود که به واسطه سیاست های فرزندآوری و جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی، چنین محدودیتی اعمال شده بود.

به نوعی این تغییر در محدودیت های سنی باعث تشویق بعضی از افراد با سن بالای 50 سال به ازدواج با افراد زیر 23 سال هم می گردد.

سهولت در پرداخت وام

غلامـرضـا مـرحبـا، نماینده مجلس: وام ازدواج باید به سهولت در اختیار زوجین قرار بگیرد. البته نباید سوی دیگر این ماجرا را هم نادیده گرفت، چرا که بخش زیادی از وام های داده شده هم بلاوصول می مانند، چرا که شرایط مالی مردم به گونه ای است که توان بازپرداخت اقساط وام را ندارند. به این ترتیب مدیران بانک ها مجبور به سختگیری در اعطای وام می شوند.

لازم به یاد آوری است که شرایط معیشتی مردم و جوانان به گونه ای است که نمی توان با چنین وام هایی توقع داشت آنها به فرزندآوری تشویق شوند، به این مفهوم که اگر گمان می کنیم با 50 میلیون تومان وام زادآوری را تشویق می کنیم، این کار ممکن نیست.

روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1645

به "وام درمانی ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام درمانی ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید