عرق سرد و سرگیجه

به گزارش آسمان تو، عرق سرد و سرگیجه که به طور منظم اتفاق افتد، می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد، در حالی که حملات دوره ای آن می تواند با داروهای ساده درمان گردد. این مقاله در این مورد به شما یاری خواهد نمود.

عرق سرد و سرگیجه

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

عرق سرد و سرگیجه که به طور منظم اتفاق افتد، می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد، در حالی که حملات دوره ای آن می تواند با داروهای ساده درمان گردد. این مقاله در این مورد به شما یاری خواهد نمود.

محتمل است که تا به حال دچار ضعف ناگهانی شده باشید، به گونه ای که احساس نموده اید اتاق به دور سرتان به چرخش در آمده و لازم می بینید که فوراً دراز کشیده و به خود استراحت دهید تا مبادا تعادل خود را از دست دهید و علائم این چنینی دیگر که همراه با رنگ پریدگی ناگهانی و سرد و مرطوب بودن پوستتان با رگه های عرق بر روی آن خواهد بود نشانه آن است که دچار سرگیجه همراه با عرق سرد شده اید. دلیل آن ممکن است از شخصی به شخص دیگر و بسته به بنیه، شیوه زندگی، عادات غذایی، سابقه پزشکی و غیره متفاوت باشد. این مقاله کوشش نموده است لیستی از متداول ترین علل چنین حملاتی و بعلاوه برخی اقداماتی که می توانید به هنگام روبرو شدن با آن انجام دهید را تهیه کند.

علل

در این بخش، برخی از دلایل ناراحتی ناشی از عرق سرد و نامتعارفی که ممکن است تجربه کنید را نشان خواهیم داد.

فشار خون پایین

نیرویی که به وسیله آن خون به درون رگهای خونی در بدن مان جریان می یابد فشار خون نامیده می گردد. فشار خون طبیعی به بدن جهت حفظ و بقای خود یاری می نماید. از این رو، زمانی که فشار خون پایین می آید، بدن مقداری از انرژی خود را از دست می دهد و این می تواند منجر به ایجاد عرق سرد، سرگیجه و بعلاوه از دست دادن تعادل گردد.

سطح پایین قند

یکی دیگر از دلیل های عرق سرد و سرگیجه سطح پایین قند خون است. هنگامی که خون به مقدار کافی مواد مغذی را به گلوکز تبدیل نکند، ما انرژی کافی نداشته و این امر منجر به ضعف و عرق سرد در ما می گردد.

استرس های روانی

استرس و فشار بیش از حد روحی و روانی هم تعیین شده است که دلیلی برای عرق سرد می باشد. استرس بیش از حد با خود عصبانیت و خستگی آورده و با عرق سرد، ضعف و سرگیجه تعیین می شوند.

کم شدن آب بدن

بدن ما به حداقل 2 لیتر آب به منظور حفظ و بقا و انجام درست فرایندهای زیستی خود احتیاج دارد. افراد به طور کلی اهمیت آب کافی در بدن را کوچک می شمارند. آب کمتر در بدن بعلاوه می تواند دلیلی برای عرق سرد و سرگیجه ای باشد که با آن روبرو هستید.

گرمازدگی

گاهی اوقات قرار گرفتن ناگهانی یا طولانی مدت در معرض نور خورشید بعلاوه می تواند موجب ایجاد عرق سرد، سرگیجه، ضعف، تاری دید، و دیگر علائم این چنینی گردد. گرمازدگی شرایط خطرناکی است، به خصوص اگر شخص پیش از قرار گرفتن در معرض نور خورشید هیچ چیزی نخورده باشد.

درد غیر قابل تحمل

احتمالاً اگر به شدت مجروح و زخمی شده باشید، بی هوشی موقت و یا سرگیجه را تجربه نموده اید. هنگامی که دچار درد بسیار زیاد می شوید، فشار خون شما پایین آمده و احساس سرگیجه و عرق سرد در خود می کنید.

دلایل دیگر

بعلاوه دلایل دیگری وجود دارد، که ممکن است به این دلایل دچار عرق سرد و سرگیجه، همراه با ضعف، از دست دادن تعادل و گیجی احتمالی شوید. این دلایل در ذیل به صورت لیست در آمده اند.

دارو

حمله قلبی

عفونت ویروسی یا باکتریایی

هورمون

کم کاری غده تیروئید

عادات غذایی اشتباه

ضربه مغزی

خونریزی داخلی

آنافیلاکسی

گاستریت حاد

اضطراب

درمان

چنانچه دچار سرگیجه شده اید، اولین و مهمترین کاری که باید انجام دهید، نشستن و یا دراز کشیدن برای مدت کوتاهی است. با این کار جریان خون شما به سطوح عادی برگشته و احساس بهتری خواهید کرد. چنانچه در طول ده تا پانزده دقیقه احساس کردید بهتر شده اید، آنگاه می توانید برخی از داروهای خانگی را که در ذیل آورده ایم را تهیه کنید.

آب لیمو را با استفاده از یک لیمو، یک لیوان آب، کمی نمک و کمی پودر فلفل سیاه تهیه کنید.

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب همراه با کمی عسل در آن هم یاری خواهد نمود.

همواره چند شیرینی با خود همراه داشته باشید. هنگامی که احساس سرگیجه و سردی و رطوبت در پوست کردید، تنها یکی از آنها را در دهان خود بگذارید. اگر شیرینی در دسترس نباشد، یک حبه قند را در دهان خود گذاشته و اجازه دهید آب گردد.

مصرف چای هایی مانند بابونه، نعناع، اسطوخودوس و غیره هم به شما احساس بهتری می دهد.

اگر عرق سرد و حملات سرگیجه فروکش نکرد، جهت مراقبت های فوری به پزشک مراجعه نموده و توصیه های او را انجام دهید. از یک رژیم مغذی پیروی نموده، به طور منظم ورزش کنید و شیوه زندگی سالمی را جهت حفظ تندرست و کمتر شدن این حملات در پیش گیرید.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2000

به "عرق سرد و سرگیجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرق سرد و سرگیجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید