سه&zwnjپرونده بلاتکلیف؛ نجفی، حمید صفت و پزشک تبریزی

به گزارش آسمان تو، سه پرونده جنجالی که هنوز خاتمه شان تعیین نیست و یکی از آن ها حتی به مرحله تشکیل دوباره دادگاه نرسیده است. پرونده خواننده رپ معروف حمید صفت، پرونده قتل میترا استاد و حکم نهایی محمدعلی نجفی و پرونده پزشک معروف تبریزی در یک بی خاتمهی عجیبی به سر می برند.

سه&zwnjپرونده بلاتکلیف؛ نجفی، حمید صفت و پزشک تبریزی

به گزارش روزنامه هفت صبح، اگرچه پرونده اول، متهمش فعلا با قرار وثیقه آزاد است، آهنگ ضبط می نماید و روال زندگی را ادامه می دهد، اما چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر این که باید مجدد به جرم قتل عمد ناپدری اش محاکمه گردد. اما محمدعلی نجفی و دکتر علیرضا صلحی هنوز در زندان به سر می برند و نجفی تکلیفش زندان است، اما پزشک تبریزی منتظر رای دیوان عالی به سر می برد.

ماجرای پرونده حمید صفت

حمید صفت، خواننده زیرزمینی از سوی بازپرس پرونده به اتهام قتل عمد پدرخوانده اش مجرم شناخته شد. قرار مجرمیت متهم درحالی صادر شد که پزشکی قانونی اعلام نموده بود عمل وی کشنده نبوده و به همین دلیل متهم با قرار وثیقه آزاد بود. 24 مرداد سال 96 بود که مأموران پلیس از مرگ مشکوک مرد 66 ساله ای به نام هوشنگ در یکی از بیمارستان ها با خبر و راهی محل شدند.

آنالیز های مأموران در بیمارستان نشان داد مرد سالخورده چند روز قبل در درگیری با پسر خوانده اش به نام حمید صفت خواننده زیر زمینی زخمی و برای درمان به بیمارستان منتقل شده است؛ بنابراین حمید صفت به دستور بازپرس دادسرای امور جنایی تهران به اتهام قتل پدرخوانده اش دستگیر شد و مورد بازپرسی نهاده شد. متهم در بازپرسی ها به درگیری با پدرخوانده اش اعتراف کرد، اما مدعی شد که ضربه ای به او نزده است.

وی گفت که رابطه اش با پدرخوانده اش خوب بوده و با هم مسئله ای نداشته اند و روز حادثه به خاطر مادرش با او درگیر شده است. متهم ادعا کرد هوشنگ با مادرش درگیر شده و اوهم به هواخواهی از مادرش با هوشنگ مشاجره نموده، اما در مرگ او دخالتی نداشته است. درحالی که پزشکی قانونی در نخستین اظهار نظر علت مرگ هوشنگ را خونریزی وآسیب مغزی بر اثر اصابت جسم سخت اعلام نموده بود، متهم به دستور بازپرس پرونده روانه زندان رجایی شهر کرج شد.

اما این سرانجام ماجرا نبود تا اینکه وکیل وی به نظریه پزشکی قانونی اعتراض کرد و در نتیجه در کش و قوس نظریه های پزشکی قانونی متهم با قرار وثیقه 600 میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

پس از این اولیای دم اعتراض کردند که در نهایت هیات 9 نفره پزشکی قانونی اعلام نمود عمل متهم نوعاً کشنده نبوده و بیماری هوشنگ هم در مرگ او نقش داشته است و بدین ترتیب پرونده برای رسیدگی به دادگاه ارسال شد، اما دوباره با اعتراض اولیای دم برای تحقیق بیشتر به دادسرای امور جنایی فرستاده شد؛ بنابراین قاضی ساسان غلامی، بازپرس شعبه سوم دوباره از پزشکی قانونی درخواست کرد شرایط جسمی و بیماری فرد فوت شده را دوباره آنالیز و اعلام نمایند تا اینکه هیات 11 نفره پزشکی قانونی شرایط جسمی و بیماری هوشنگ را تیرماه سال جاری به بازپرس اعلام نمود که معین شد بیماری هوشنگ هم در مرگش نقش داشته است، بدین ترتیب بازپرس هم حمید صفت را به دادسرا احضار کرد و طبق نظریه پزشکی قانونی آخرین دفاع وی را گرفت.

متهم در آخرین دفاع دوباره مدعی شد که پدر خوانده اش را دوست داشته و روز حادثه هم در مرگ او دخالتی نداشته است. در حالی که متهم در بازپرسی ها مدعی شده بود از بیماری پدر خوانده اش بی خبر بوده، اما تحقیقات نشان داد وی در جریان بیماری هوشنگ بوده است و در نهایت چند روز قبل پس از انجام تحقیقات تکمیلی و با توجه به اوراق و محتویات پرونده و اقرار های متهم درباره درگیری با پدر خوانده اش بازپرس جنایی بر اساس بند پ ماده 290 قانون مجازات اسلامی کیفرخواست حمید صفت را به جرم قتل عمد پدر خوانده اش صادر کرد.

در بند پ ماده 290 قانون مجازات اسلامی درباره عمدی بودن عمل متهم آمده است: هرگاه مرتکب قصد ارتکاب جنایت واقع شده یا نظیر آن را نداشته و کاری را هم که انجام داده است، نسبت به افراد متعارف نوعاً موجب جنایت واقع شده یا نظیر آن نمی گردد لکن درخصوص مجنی علیه، به علت بیماری، ضعف، پیری یا هر شرایط دیگر یا به علت شرایط خاص مکانی یا زمانی نوعاً موجب آن جنایت یا نظیر آن می گردد، مشروط بر آنکه مرتکب به شرایط نامتعارف مجنی علیه یا شرایط خاص مکانی یا زمانی مطلع و متوجه باشد. بنابراین حمید صفت که در حال حاضر با وثیقه آزاد است به زودی در دادگاه کیفری یک استان تهران به جرم قتل عمد پدرخوانده اش محاکمه می گردد و بر اساس نظر هیات قضایی قرار قانونی آن تغییر می نماید.

سرنوشت پرونده پزشک تبریزی

پزشک تبریزی که در مرگ جنجالی همسر و مادربزرگ خودش گناهکار شناخته شده است منتظر سرانجام آنالیز های قضایی در پرونده اش است. رای پرونده پزشک تبریزی که چهار سال قبل در جریان مرگ همسرش بعد از خوردن غذای مسموم، متهم به قتل او شد؛ هنوز از سوی قضات دیوانعالی کشور اعلام نشده است و این در حالی است که از صدور آخرین رای دادگاه قریب به یک سال می گذرد.

مهر ماه سال 95 خبر به قتل رسیدن همسر و مادربزرگ یک پزشک تبریزی در لیست یکی از جنجالی ترین اخبار حوادثی نهاده شد. دکتر علیرضا صلحی که به نسخه خوش خطش در فضای مجازی مشهور است، به قدری در زندان رسیدگی به پرونده اش طولانی شد که خودش دست به قلم شده برای مسئولان قضایی و بهداشت نامه نوشت. بعد از این حادثه دایی متهم به عنوان، ولی دم مادربزرگش از او شکایت کرد، اما خانواده متهم توانستند با پرداخت دیه از او رضایت بگیرند و مادر متهم هم به عنوان، ولی دم دیگر مادربزرگش اعلام گذشت کرد.

اما پدر و مادر همسر دکتر صلحی از او به اتهام قتل دخترشان شکایت کردند. بعد از اولین محاکمه، قضات دادگاه رای قصاص علیه متهم صادر کردند که رای صادر شده از سوی قضات دیوانعالی کشور نقض شد و پرونده بار دیگر برای رسیدگی به دادگاه کیفری ارجاع داده شد. به این ترتیب متهم بار دیگر پای میز محاکمه رفت و از خود دفاع کرد. قضات دادگاه بار دیگر رای قصاص صادر کردند.

رای صادر شده نزدیک به یک سال است که در دیوانعالی کشور در انتظار رسیدگی قضات است. پدر متهم می گوید: پرونده در شعبه 24 دیوانعالی کشور است. من هفته قبل به تهران آمدم و به این شعبه مراجعه کردم. اما می گویند تعداد پرونده هایی که در نوبت رسیدگی هستند زیاد است و برای همین هنوز نوبت به رسیدگی پرونده پسرم نرسیده است.

حکم پرونده محمدعلی نجفی

نجفی به زودی آزاد می گردد؛ این آخرین گفت وگوی وکیل محمدعلی نجفی، شهردار اسبق راجع به پرونده او یعنی قتل همسرش میترا استاد است. راجع به پرونده نجفی بحث آزاد شدن او در میان است. چرا که حکم قتل عمد او تایید شد. میترا استاد همسر محمدعلی نجفی 7 خردادماه سال 98 با شلیک گلوله به قتل رسید.

عصر همان روز نجفی به قتل همسرش اعتراف و انگیزه خود را اختلافات خانوادگی مطرح نمود. اتهامات نجفی، قتل عمد میترا استاد، حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح است. وکیل مدافع محمدعلی نجفی گفت: تا به امروز حدود 18 ماه از محکومیت پنج ساله موکل گذشته است و طبق قانون یک سوم مدت محکومیت باید طی گردد تا بتوان تقاضای آزادی مشروط کرد. حمیدرضا گودرزی در مورد آخرین شرایط محمدعلی نجفی، اظهار کرد:

آقای نجفی در حال تحمل حبس در زندان اوین هستند. محکومیت موکل برای قتل پنج سال و برای اسلحه شش ماه است و آنچه قابل اجراست محکومیت پنج سال قتل عمد است که اکنون حدود 18 ماه آن گذشته است. وی اضافه نمود: یک سوم محکومیت که مهلت قانونی است و قانون پیش بینی نموده است، باید طی گردد تا بتوان تقاضای آزادی مشروط کرد که هنوز نگذشته و تمام نشده است. هیأت عمومی دیوان عالی کشور که در مورد صدور رأی اصراری پرونده محمدعلی نجفی در شهریور ماه برگزار گردید نیز اتهام نجفی را قتل عمد دانست.

منبع: فرارو
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1540

به "سه&zwnjپرونده بلاتکلیف؛ نجفی، حمید صفت و پزشک تبریزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه&zwnjپرونده بلاتکلیف؛ نجفی، حمید صفت و پزشک تبریزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید