ریل ماشین دودی دوره قاجار در شهرری مرمت می گردد

به گزارش آسمان تو، اسفند ماه سال گذشته، شهرداری در زمان انجام عملیات عمرانی در خیابان فداییان اسلام و مقابل امامزاده عبدالله شهر ری، به حدود 40 متر از ریل ساده قطار برخورد کردند.

ریل ماشین دودی دوره قاجار در شهرری مرمت می گردد

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به اعتقاد کارشناسان میراث فرهنگی این ریل را به عنوان اولین ماشین دودی تهران یعنی همان نخستین خط تراموای تهران می دانند که سال 1261 خورشیدی در دوره ناصرالدین شاه ساخته شد و امتیاز آن را یک مهندس فرانسوی به نام مسیو بواتال به نمایندگی یک شرکت بلژیکی از ناصرالدین شاه گرفت.

امیر مصیب رحیم زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه اعتبار 60 میلیون تومانی این طرح از سوی شهرداری منطقه 20 (شهرری) تامین شده است، گفت: همزمان با انجام عملیات عمرانی در پیاده رو خیابان فداییان اسلام در شهر ری و مقابل امامزاده، پایه های ریل ماشین دودی دوره قاجار به مساحت حدود 40 متر نمایان شد.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت آثار تاریخی باید راستا و ریل های معین شده مرمت گردد که بر همین اساس میراث فرهنگی با مساعدت شهرداری نسبت به مرمت ریل ماشین دودی اقدام نموده است.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ری اعلام کرد: آثار تاریخی نشانگر هویت و اصالت هر منطقه بوده و به همین دلیل اهمیت و توجه به بناها و آثار تاریخی از اولویت های مهم و مورد تاکید به شمار می رود.

این مسئول ادامه داد: اقدامات لازم برای مرمت و بازسازی این اثر تاریخی ادامه خواهد داشت و با توجه به اهمیت منطقه ری و آثار تاریخی آن، میراث در راستای حفظ تمامی آثار تاریخی ری تمام توان خود را بکار گرفته است.

شهرستان ری به لحاظ موقعیت جغرافیایی در ناحیه دشت قرار گرفته و کوه بی بی شهربانو و آراد به عنوان مظهر استواری و تپه چشمه علی یکی از قدیمی ترین آثار باستانی شهرری به عنوان شاخص در علم باستان شناسی در زمینه گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است.

وجود 198 اثر باستانی بیانگر میراث با ارزش فرهنگی این شهرستان است از جمله برج و باروی ری شهر باستانی مامورین، برج طغرل، آتشکده تپه میل، قلعه دیر و ... وجود 32 بقه متبرکه از جمله حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) (سالانه بالغ بر 11 میلیون زائر دارد) وامامزادگان مجاور و مقابر عالمان و مشاهیر دین علم ادب همچون محمد بن زکریای رازی، شیخ صدوق، شیخ ابوالفتح رازی و شیخ کلیتی که نشان از صندلی والای تاریخی ری دارد.

منبع: چمدان
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 675

به "ریل ماشین دودی دوره قاجار در شهرری مرمت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریل ماشین دودی دوره قاجار در شهرری مرمت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید