رئیس سازمان میراث فرهنگی: استفاده از تجربیات جهانی در حوزه مرمت لازم است

به گزارش آسمان تو، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: مرمت آثار تاریخی موضوعی پیچیده و میان رشته ای است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی: استفاده از تجربیات جهانی در حوزه مرمت لازم است

علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم اختتامیه اولین کارگاه آموزشی بین المللی مرمت و استحکام بخشی بناهای تاریخی که با حضور استادان و صاحب نظران این حوزه برگزار گردید، گفت: مرمت بناها کار بسیار پیچیده ای است و اگر قرار باشد مرمت در مورد بناهای تاریخی انجام گردد این پیچیدگی دوچندان می گردد.

او توضیح داد: مرمت یک حوزه میان رشته ای است، برخی گمان می نمایند تنها افرادی که در رشته مرمت تحصیل نموده اند می توانند مرمت بناها را بر عهده بگیرند در حالی که برای مرمت یک بنای تاریخی باید صاحب نظران چند رشته در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا نتیجه لازم حاصل گردد.

مونسان افزود: در سفر به اصفهان طی دو روز گذشته از مرمت عمارت عالی قاپو بازدید داشتیم، کارها و اقدامات بسیار خوبی در این بنای تاریخی اجرا شده بود، اما در مورد لرزه خیزی و مقاومت بنا در برابر این آسیب هم باید اقداماتی انجام گردد که برای این مهم استفاده از رشته ها و حوزه های دیگر مطرح می گردد.

معاون رئیس جمهوری افزود: در کنار هم قرار دریافت مهندسان سازه، کارشناسان حوزه ژئوپلتیک و سایر حوزه ها برای مشکل یابی و اینکه چه روشی برای مرمت بناها باید مورد استفاده قرار گیرد موضوعی جدی در این حوزه است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توضیح داد: برگزاری چنین کارگاه هایی بسیار مفید و مثمرثمر است، استفاده از تجربیات جهانی و بروز کردن روش ها در حوزه مرمت لازم و لازم است و برگزاری کارگاه هایی با این موضوع در سرعت بخشیدن به این امر تاثیر بسزایی دارد.

مونسان اضافه نمود: استفاده از تکنولوژی موضوعی است که به طور حتم باید در حوزه مرمت به آن توجه گردد.

همچنین سیدهادی احمدی مدیرکل حفظ و احیای بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی در این مراسم گفت: این کارگاه آموزشی برای نخستین بار در سطحی بسیار بالا و با حضور استادان و صاحبنظرانی از سراسر جهان ، طی 3 روز برگزار گردید.

او توضیح داد: 13 استاد صاحب نام حوزه مرمت از 10 کشور جهان در این کارگاه آموزشی حضور داشتند و تجربیات و اطلاعات خود را با شرکت نمایندگان تبادل کردند.

احمدی افزود: 270 نفر در کارگاه آموزشی بین المللی مرمت و استحکام بخشی بناهای تاریخی حضور داشتند و از موراد ارائه شده استفاده کردند.

مدیرکل حفظ و احیا اضافه نمود: این کارگاه آموزشی با حضور استادانی از ایسکارسا(کمیته بین المللی بررسی و نظارت بر مرمت آثار تاریخی) برگزار گردید.

در انتها این مراسم از اعضای ایسکارسا با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تجلیل شد.

منبع: سازمان میراث فرهنگی
انتشار: 12 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 138

به "رئیس سازمان میراث فرهنگی: استفاده از تجربیات جهانی در حوزه مرمت لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس سازمان میراث فرهنگی: استفاده از تجربیات جهانی در حوزه مرمت لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید