باورهای اشتباه درباره سیگارهای کم قیر و دست ساز

به گزارش آسمان تو، استعمال دخانیات دارای اثرات مرتبط با سلامتی و غیرسلامتی برای شما و اطرافیان شما است. باید بدانید مواد دخانی نیمی از مصرف کنندگان خود را می کشد زیرا محصولات دخانی از مواد کاملا سمی تولید می شوند.

باورهای اشتباه درباره سیگارهای کم قیر و دست ساز

به گزارش خبرنگاران، در واقع دود دخانیات حاوی بیش از 7000 ماده شیمیایی است که حداقل 250 مورد از آن مضر و حداقل 69 مورد از آن به عنوان عامل سرطان شناخته شده است. برخی از مواد شیمیایی موجود در دود دخانیات عبارتند از اسید استئاریک (برای ساختن موم شمع استفاده می شود)، بوتان (گاز داخل فندک)، متانول (گازی که به طور معمول برای سوخت جت استفاده می شود)، اسید استیک (جزء مهمی از سرکه)، هگزامین (یک جز مشترک در روشن کننده های کباب پزی)، متان، نیکوتین (ماده ای اعتیادآور که به طور معمول در حشره کش ها استفاده می شود)، کادمیوم (ماده اصلی باتری ها)، آرسنیک (سم)، تولوئن (حلال صنعتی)، آمونیاک (جزء سمی مواد شوینده)، مونواکسید کربن (گاز خروجی از اگزوز) که تاثیر مستقیم بر کاهش سلامتی افراد دارند.

سیگار کشیدن علت طیف وسیعی از بیماری ها از قبیل تنگی نفس، تشدید آسم، عفونت های تنفسی، سرطان (حنجره، دهان، حلق، مری، نای، نایژه ریه، سرطان خون حاد میلوئیدی، معده، لوزالمعده، کلیه، حالب، روده بزرگ، دهانه رحم و مثانه)، بیماری عروق کرونر قلب، حملات قلبی، سکته، بیماری انسداد مزمن ریوی، پوکی استخوان، کوری، آب مروارید، التهاب لثه، بیماری عروق محیطی آترواسکلروتیک، شکستگی های لگن، ناباروری (برای کسانی که باردار هستند یا سعی در بارداری دارند، مصرف دخانیات فرد را در معرض خطر زیاد تولد نوزاد با وزن کم قرار می دهد) و ناتوانی جنسی است.

باورهای اشتباه در مورد خطرات سلامتی سیگار کشیدن

بنابر اعلام وزارت بهداشت، بسیاری از افراد سیگاری، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، به دلیل اینکه داده های گمراه کننده شرکت های دخانیات حقایق واقعی مربوط به سیگار را تحریف می کنند، خطرات سیگار کشیدن را به طور کامل درک نمی کنند برخی از باورهای اشتباه در مورد استعمال دخانیات عبارتند از:

- سیگارهای کم قیر مضر نیستند. اما چیزی به نام سیگار بی خطر وجود ندارد. سیگارهای کم قیر به اندازه سایر سیگارها مضر هستند. اگرچه سیگارهای کم قیر در یک مدت زمانی طولانی کمتر به ریه های شما آسیب می رسانند، تعیین شده است افرادی که از این نوع سیگارها استفاده می کنند پک های عمیق تر و با تعداد دفعات بیشتری می کشند. در مقایسه با فواید زیاد ترک سیگار، استفاده از سیگارهای کم قیر فایده کمی برای سلامتی دارد.

- سیگارهای دست ساز بی خطر هستند. اما مواد دخانی که مصرف کننده خود آن را آماده می کند یا مواد دخانی رولی حاوی بسیاری از مواد شیمایی مشابه سیگارهای تولید شده در کارخانه است. تحقیقات نشان می دهد که مواد دخانی دست ساز حداقل به اندازه سیگارهای تولید شده در کارخانه یا احتمالا بیشتر از آن مضر هستند. مطالعات نشان می دهد که مصرف کنندگان سیگارهای دست ساز تمایل دارند سیگارهایی بسازند که می تواند مقادیر زیادی قیر و نیکوتین تولید کند. حتی ممکن است که آنها از فیلتر نیز استفاده نکنند. مصرف کنندگان سیگارهای دست ساز و آنهایی که هر دو نوع سیگار دست ساز و سیگارهای ساخت کارخانه را مصرف می کنند استنشاق های عمیق تری را در مقایسه با مصرف کنندگان سیگارهای ساخت کارخانه گزارش می کنند. برای تعیین سطح مواد شیمیایی استنشاق شده توسط سیگاری های دست ساز تحقیقات بیشتری لازم است.

- کاهش تعداد سیگار می تواند خطرات سلامتی را کاهش دهد. اما هیچ سطح امنی برای مصرف سیگار وجود ندارد. برخی از افراد سعی می کنند که با کاهش تعداد سیگارهای مصرفی عادت سیگار کشیدن خود را کم خطرتر کنند، اما این کار برای بیشتر افراد سخت است و سریعا به عادت قبلی خود برمی گردند. اگرچه کاهش مصرف سیگار کمی خطر را کاهش می دهد، اما ترک سیگار تنها راه برای مزایای سلامتی طولانی مدت است.

- فقط سه نخ سیگار در روز می تواند باعث بیماری قلبی کشنده شود، زنان به طور ویژه در معرض خطر هستند و فقط افراد مسن به خاطر سیگار کشیدن مریض می شوند. اما هرکسی که مواد دخانی استعمال می کند در معرض خطرات سلامتی استعمال دخانیات است. تمام گروه های سنی از پیامدهای کوتاه مدت استعمال دخانیات رنج می برند. این پیامدها شامل کاهش عملکرد ریه، تنگی نفس، سرفه و خستگی سریع در حین ورزش است. سیگار کشیدن همچنین قدرت بویایی و چشایی را کاهش داده و باعث پیری زودرس پوست می شود. بیماری های مربوط به سیگار کشیدن اغلب طی چندین سال قبل از تشخیص ایجاد می شوند. هرچه مدت بیشتری سیگار بکشید، خطر ابتلا به سرطان، قلب، ریه و سایر بیماری های قابل پیشگیری بیشتر می شود. از آنجا که این بیماری ها پس از گذر یک عمر از زندگی ایجاد می شوند، ظاهرا به نظر می رسد که فقط افراد سالخورده تحت تاثیر استعمال دخانیات هستند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، با این حال، افرادی در دهه دوم و سوم زندگی خود در اثر سکته هایی به خاطر کشیدن سیگار جان خود را از دست داده اند. لازم به یادآوری است که صنعت دخانیات این عقاید غلط را منتشر و ترویج می کند تا شما را گیج و گمراه کند، اما اینها غلط است و باید بدانید استعمال دخانیات در هر شرایطی مضر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1868

به "باورهای اشتباه درباره سیگارهای کم قیر و دست ساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورهای اشتباه درباره سیگارهای کم قیر و دست ساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید