آویشن، گیاهی موثر در درمان سرماخوردگی

به گزارش آسمان تو، آویشن زوفایی بعنوان دم نموده در درمان سرماخوردگی (دمنوشی با طبع گرم) و ادویه در برخی از غذاها استفاده می گردد.

آویشن، گیاهی موثر در درمان سرماخوردگی

به گزارش ایسنا، مریم مومنی، مدیر پژوهشی جهاد دانشگاهی ایلام با بیان این که گیاه آویشن زوفایی با نام محلی ازبوئه در استان ایلام متعلق به خانواده Labiateae و از جنس Thymbera با نام علمی Thymbera spicata است، گفت: این گیاه تقریباً در تمامی کشورهای شرق مدیترانه وجود دارد. آویشن زوفایی گیاهی چند ساله است که در خاک های آهکی، تپه ماهورها و منطقه ها آفتاب گیر و در ارتفاع 420 تا 1160 متر از سطح دریا، در منطقه ها مدیترانه ای و نیمه خشک می روید.

وی با اشاره به این که دوره رویشی این گیاه از ماه های اردیبهشت تا خرداد آغاز می گردد و زمان گل دهی آن، اوایل خرداد و آغاز بذردهی آن تیرماه است، اضافه نمود: در استان ایلام بیشترین اندازه پراکندگی این گونه منطقه ها تنگه بینا، چهارمله، شیرپنه، کاوران، زمیه ملکشاهی و چم آب است. کاربرد محلی آویشن زوفایی بیشتر باسم دم نموده در درمان سرماخوردگی (دمنوشی با طبع گرم) و باسم ادویه در برخی از غذاها استفاده می گردد.

وی ضمن اشاره به پژوهش های اجرا شده در این خصوص که اسانس این گیاه به اسم منبع غنی از فلاونوئیدها، ترپنوئیدها و ایزوپرنوئیدها همچون کارواکرول و تیمول است، تأکید کرد: کارواکرول (Carvacrol) به اسم ترکیب اصلی موجود در این گیاه شناسایی شده که دارای خواص بسیار قوی آنتی بیوتیکی و ضد قارچ می باشد. بعلاوه تیمبرا اسپیکاتا به علت خاصیت ضد قارچی که دارد، می تواند در صنایع غذایی به اسم نگه دارنده استفاده گردد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی ایلام، اهلی سازی این گیاه در استان ایلام به وسیله پژوهشگران جهاددانشگاهی اجرا شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1906

به "آویشن، گیاهی موثر در درمان سرماخوردگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آویشن، گیاهی موثر در درمان سرماخوردگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید