8 شهر بزرگ کشور تنش آبی شدید دارند، فقط 18 میلیارد متر مکعب آب، در سدهای کشور وجود دارد

به گزارش آسمان تو، خبرنگاران/همدان وزیر نیرو گفت: هشت شهر بزرگ کشور در تنش آبی شدید قرار دارند و در حال حاضر فقط 18 میلیارد متر مکعب آب، در سدهای کشور ذخیره شده است.

8 شهر بزرگ کشور تنش آبی شدید دارند، فقط 18 میلیارد متر مکعب آب، در سدهای کشور وجود دارد

علی اکبر محرابیان سه شنبه 27 مهرماه در شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق استان همدان، اظهار کرد: سال گذشته آبی که 27 روز است از آن عبور کرده ایم، خشک ترین سال در 52 سال گذشته بوده و شرایط سختی را تجربه کردیم.

محرابیان شرح داد: نسبت به 50 سال گذشته 37 درصد کاهش بارش داشتیم و در حالیکه امکان ذخیره سازی 50 میلیارد متر مکعب آب را در سدهای کشور داریم در حال حاضر فقط 18 میلیارد متر مکعب آب، در سدهای کشور ذخیره شده است.

وی با بیان اینکه در این شرایط باید آب در بخش های مختلف به نحو مطلوب تامین شود، ادامه داد: 90 درصد آب در مصارف کشاورزی است که اگر با رعایت الگوی کشت و الگوی فصل، اقدام به کشت محصولاتی با مصرف کم آب داشته باشیم، می توانیم مسائل را حل کنیم.

وزیر نیرو گفت: در 20 سال گذشته مصرف آب سالانه از 78 میلیارد متر مکعب به 100 میلیارد متر مکعب رسیده و در حال حاضر، هشت شهر بزرگ، دارای تنش شدید آبی هستند که همدان نیز جزو این هشت شهر است.

محرابیان ادامه داد: برای حل مشکل آب در همدان با همکاری قرارگاه خاتم، در دو فاز آب سد تالوار را به همدان، منتقل خواهیم همچنین استفاده از منابعی که به صورت اضطراری در همدان، آغاز شده باید تا قبل از فصل گرما، قطع شود.

وی خاطرنشان کذد: شاخص برخورداری استان همدان از آب شرب و فاضلاب، بیش تر از میانگین کشوری است و در موضوع فاضلاب، همدان باید الگویی برای سایر شهرها شود و حتی می توان از گاز متان خروجی تصفیه خانه با استفاده از توربین، برق تولید کرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه تولید و مصرف برق در استان همدان، تراز است، گفت: ظرفیت خوبی در همدان وجود دارد و پیشنهاد من این است که همدان در حوزه انرژی تجدیدپذیر پیشرو شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آبان 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2019

به "8 شهر بزرگ کشور تنش آبی شدید دارند، فقط 18 میلیارد متر مکعب آب، در سدهای کشور وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 شهر بزرگ کشور تنش آبی شدید دارند، فقط 18 میلیارد متر مکعب آب، در سدهای کشور وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید