کتامین چیست و در چه موردی استفاده می گردد؟

به گزارش آسمان تو، کتامین (Ketamine) از داروهای بیهوش نماینده است که این روزها بیشتر در دامپزشکی کاربرد دارد. این دارو با اثرات توهم زایی که دارد باعث می گردد بعضی جوانان به عنوان یک مخدر از آن سوءاستفاده نمایند. خواب آلودگی، توهم، سردرگمی، هذیان، حرکات عضلانی غیرارادی، بی حسی و فراموشی بعضی از عوارض مصرف خودسرانه این دارو می باشد.

کتامین چیست و در چه موردی استفاده می گردد؟

حتما شما هم درباره بیهوش کردن افراد توسط سارقین چیزهایی شنیده اید. این افراد با استفاده از مواد بیهوش نماینده ای که به طور غیرقانونی به دست می آورند اقدام به این کار می نمایند. متاسفانه این مواد با اسامی مختلفی در بعضی بازارهای دارویی غیرمجاز مثل ناصرخسرو به فروش می رسد و زمینه را برای استفاده سودجویان و سارقان فراهم می نماید. علاوه بر این جوانان هم به سادگی در دام اعتیاد این مواد می افتند و به خاطر اثرات توهم زایی که برای آن ها ایجاد می نماید اقدام به تهیه و مصرف آن می نمایند. کتامین یکی از این داروهاست که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شوید.

کتامین چیست؟

کتامین (Ketamine) که این روزها توسط بعضی از جوانان از کابرد اصلی خود خارج شده و به یک مخدر تبدیل شده است در واقع نوعی داروی بیهوش نماینده است که به صورت وریدی یا عضلانی تزریق می شود و در فرد ایجاد آرامش و تسکین می نماید. جدا از این ویژگی توهم زایی کتامین آن را به یک ماده مخدر محبوب و غیرقانونی در میان بعضی از نوجوانان و جوانان تبدیل نموده است. احساس سرخوشی و توهم زایی که از این ماده حاصل می شود چیزی است که مورد علاقه افراد در پارتی های شبانه است. برای این کار کتامین را به شکل قرص مصرف نموده و یا به پودر سفید رنگی برای کشیدن با بینی تبدیل می نمایند. اثر این ماده بعد از چند دقیقه آغاز شده و تقریبا تا کمتر از یک ساعت وجود دارد. گفتنی است که سوء استفاده از کتامین می تواند منجر به آسیب های جسمی و روانی شده و در بعضی موارد منجر به مرگ شود. بی شک داروخانه ها چنین دارویی را در اختیار هر فردی قرار نمی دهند.

اگرچه از این دارو به منظور جراحی های کوچک مثل کشیدن دندان و جراحی های مربوط به بچه ها استفاده می شود اما به دلیل اثر توهم زایی که به دنبال دارد امروزه بیشتر در دامپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در انسان از این دارو بیشتر جهت کنترل و کاهش درد قبل و بعد از عمل جراحی استفاده می شود.

نام های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی کتامین

نام های تجاری Ketaset ، Ketanest ، Ketalar
موارد مصرف بیهوشی
عوارض

خواب آلودگی، تغییرات در ادراک رنگ و صدا، توهم، سردرگمی، هذیان، تفکیک از بدن یا هویت، شوریدگی، مشکل در فکرکردن یا یادگیری، تهوع، اتساع مردمک، حرکات عضلانی غیرارادی، انقطاع کلام، بی حسی، فراموشی

تداخل دارویی در این رابطه با پزشک مشورت شود

مقدار و نحوه مصرف کتامین

به دلیل حساسیت بالایی که این دارو دارد حتما مقدار دوز برای تسکین درد و یا بیهوشی باید توسط پزشک متخصص در این زمینه مشخص شود.

نکاتی که باید در ارتباط با مصرف کتامین بدانید

 1. این دارو نباید در افراد با سابقه بیماری های قلبی و فشار خون بالا و همچنین بیماری تیروئید مورد استفاده قرار گیرد.
 2. از آنجاییکه این دارو هوشیاری را تحت تاثیر قرار می دهد بعد از آن حداقل به مدت 24 ساعت نباید رانندگی کنید.
 3. تا 24 ساعت بعد از استفاده از این دارو الکل مصرف نکنید.
 4. معده بیمار در هنگام تجویز دارو باید خالی باشد.
 5. این دارو در دوزهای پایین تر می تواند درد را کاهش دهد.
 6. مصرف کتامین به صورت خوراکی ممکن است تهوع شدیدی به دنبال داشته باشد.
 7. این دارو در افرادی که دارای تومور مغزی هستند منع مصرف دارد.
 8. استفاده تفننی مکرر از کتامین به اختلال روانی و آسیب های فیزیکی عمده به مثانه منجر می شود.
 9. مصرف بیش از حد این دارو می تواند منجر به مرگ شود . مخصوصا اگر با الکل ترکیب شود.

توصیه ها و مراقبت های پرستاری

 • تزریق وریدی کتامین باید آهسته و طی مدت یک دقیقه انجام گیرد.
 • استفاده طولانی و درازمدت کتامین ممکن است باعث ایجاد مقاومت به اثرات دارو و اعتیاد روانی در بیمار شود.

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف این دارو را به عنوان قرص خواب داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان مجله خبرنگاران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1606

به "کتامین چیست و در چه موردی استفاده می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتامین چیست و در چه موردی استفاده می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید