کتاب و آلبوم موسیقی حماسی و آیینی مازندران رونمایی می گردد

به گزارش آسمان تو، مجموعه صوتی و نوشتاری موسیقی حماسی و آیینی مازندران دوشنبه 30 دی در سالن آمفی تئاتر زنده یاد سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران رونمایی می گردد.

کتاب و آلبوم موسیقی حماسی و آیینی مازندران رونمایی می گردد

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ دیجیتال کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از موسیقی ما، موسیقی حماسی و آیینی مازندران مجموعه ای پژوهشی است که با نگاهی ژرف به آنالیز منظومه های حماسی و آیینی مازندران می پردازد.

محمد غلامی مدیرعامل شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا درباره این اثر گفت: این مجموعه پژوهشی به همراه یک آلبوم موسیقی - به عنوان موسیقی شاهد بر منظومه ها- تهیه و توزیع شده که بازخوانی تمامی منظومه ها بر عهده استاد ابوالحسن خوشرو بوده است.

غلامی اظهار کرد: انتخاب وی به عنوان خواننده این اثر از چند جهت مورد اهمیت است. چیرگی استاد خوشرو بر آواز اصیل مازندرانی بر کسی پوشیده نیست. ضمن این که پژواک صدای این هنرمند برجسته در بیان گزاره های حماسی و به کارگیری تزئینات و تحریرهای متنوع، جلوه ای ویژه به موسیقی می بخشد. انتخاب او به عنوان یکی از تاثیرگذارترین چهره های موسیقی مازندران با توجه به عمق اصالت کلام و لحن و لهجه او از اهمیت و ضرورت زیادی برخوردار است.

او افزود: بازخوانی و بازشناسی موسیقی و اشعار این افسانه های عامیانه، می تواند سهم بسزایی در شناخت میراث ارزنده شفاهی آن دوران و شرایط اجتماعی، فرهنگی و تاریخی و نیز سطح فرهنگ و دغدغه مندی مردمان آن دیار ایفا نماید.

غلامی نگهداری از حافظه شنیداری اقوام را یک اصل انکارناپذیر در توسعه فرهنگی به عنوان یکی از پایه های توسعه اجتماعی برشمرد و گفت: موسیقی اقوام چیزی جز روایت های مردمان بومی از سوز و گدازهای فردی و افسانه های اجتماعی نیست و مجموعه ای از این روایت های واحد با در نظر داشتن تفاوت های کوچک در لحن و محتوا حافظه شنیداری یک قوم را تشکیل می دهد.

وی افزود: در این میان شخصیت های افسانه ای و منظومه های قهرمان محوری به وجود می آیند که هر کدام مربوط به دوره زمانی به خصوصی می شوند و بر اثر ورود به ترانه های عامیانه مردمان و زندگی روزمرهٔ آن مردم، ماندگاری می یابند.

رونمایی از این مجموعه، روز دوشنبه 30 دی با اجرای قطعاتی از آلبوم توسط محمود شریفی و در حضور هنرمندان دخیل در فراوری این اثر و چهره های اثرگذار موسیقی و هنر استان، در سالن سلمان هراتی ادارهٔ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می گردد.

حضور در این مراسم برای همه علاقه مندان آزاد است.

این مجموعه آثار چندی پیش در آمل با حضور علی اکبر شکارچی رونمایی شده بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 838

به "کتاب و آلبوم موسیقی حماسی و آیینی مازندران رونمایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب و آلبوم موسیقی حماسی و آیینی مازندران رونمایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید