پیشگیری از گرفتگی عضلات به وقت روزه داری

به گزارش آسمان تو، یکی از مشکلاتی که در ماه مبارک رمضان برای روزه داران ایجاد می گردد، بروز گرفتگی ها یا دردهای عضلانی است که می تواند ناشی از دهیدراته یا کم آب شدن بافت های ماهیچه ای و دفع املاح و ویتامین ها در این زمان همراه با تعریق باشد.

پیشگیری از گرفتگی عضلات به وقت روزه داری

گرفتگی عضلانی که تحت دو عنوان کرامپ و اسپاسم در این زمان حادث می گردد، به علت کاهش جریان مایعات بین بافت عضلانی و غشای اطراف آن که فاشیا نام دارد و همچنین کمبود موادمعدنی مانند کلسیم، پتاسیم، منیزیم و سدیم و ویتامین هایی مانند ویتامینD و ویتامین های گروه B بروز یابد.

گرچه کرامپ معمولا شب ها اتفاق می افتد و در افراد سالم و بدون سابقه مسائل عصبی اسکلتی- عضلانی دیده می گردد، کوتاه مدت است و با یک کشش ساده و استفاده از آب زیاد و مکمل های حاوی منیزیم رفع می گردد. این عارضه بیشتر عضلات پشت ساق پا، جلو و پشت ران، شکم و کف پا را درگیر می نماید.

در صورت بروز مکرر و شدید کرامپ ها، استفاده از داروهای شل نماینده و ضدتشنج هم راه حل مؤثری به شمار می رود اما اسپاسم با سابقه مسائل اسکلتی-عضلانی و دستگاه عصبی بروز می یابد که بیمار سابقه ضربه یا آسیب فیزیکی را گزارش می نماید و در عضلات اطراف ستون فقرات گردنی، پشتی و کمری نسبت به عضلات ساق و ران شایع تر است و البته زمان گرفتگی عضلات هم طولانی است اما آنچه باعث بروز یا عود اسپاسم در زمان روزه داری می گردد هم در اختیار قرار نگرفتن آب کافی برای ماهیچه هایی است که قبلا هم سابقه اختلال در عملکرد را داشته اند.

استفاده نکردن از قهوه و چای پررنگ که دفع آب را بیشتر می نمایند و استفاده از سبزیجات و میوه های تازه که حاوی املاح و ویتامین ها هستند در وعده های سحری و افطار و شام بسیار توصیه می گردد.

کمبود منیزیم که در جذب کلسیم و پتاسیم نقش مهمی دارد از مهم ترین علت های گرفتگی عضلات است. املاح و ویتامین هایی که ذکرشد باعث عملکرد صحیح و سالم عضلات و اعصاب آنها می گردد و در صورت کمبود، انتقال پیغام به آنها و مکانیسم انقباض شان دچار اختلال می گردد.

مغزهای مختلف، غلات و سبزیجات می توانند کمبود منیزیم را برایتان جبران نمایند.

مشورت با فیزیوتراپیست ها برای آموزش تمرینات کششی و نحوه آزادسازی عضلاتی که در غلاف یا فاشیای خود گیر نموده و دچار گرفتگی شده اند هم راه حل مؤثر دیگری برای رهایی از این مشکل شایع است.

ورزش ها در زمان روزه داری باید ملایم و همراه با تمرین های کششی و انعطاف پذیری باشد که باعث بروز کرامپ یا اسپاسم نگردد.

پیاده روی و دویدن آرام به مدت نیم ساعت می تواند تمرین مناسبی برای روزهایی باشد که بدن شما به علت روزه داری ممکن است از آب و املاح کافی برخوردار نباشد.

دکتر پرهام پارسانژاد - فیزیوتراپیست / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1782

به "پیشگیری از گرفتگی عضلات به وقت روزه داری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از گرفتگی عضلات به وقت روزه داری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید