واکنش اتحادیه اروپا به گزارش آژانس درباره مجتمع تسا در کرج

به گزارش آسمان تو، اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای به گزارش اخیر آژانس درباره تجهیزات نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی در تأسیسات ایران واکنش نشان داد.

واکنش اتحادیه اروپا به گزارش آژانس درباره مجتمع تسا در کرج

به گزارش فارس، آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته (یکشنبه) در بیانیه ای مدعی شد که ایران به آژانس اجازه دسترسی به مجتمع تسا در کرج را برای نصب دوربین های نظارتی تازه یا اطمینان حاصل کردن از این که فراوری قطعات سانتریفیوژ در این کارگاه از سر گرفته شده، نداده است.

اتحادیه اروپا با استقبال از تعاملات اخیر ایران و آژانس در خصوص ادعای اخیر آژانس در خصوص مجتمع تسا ابراز نگرانی کرد و از ایران خواست که دسترسی به این سایت را برای کارشناسان آژانس فراهم آورد.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود با قدردانی از گزارش آژانس بیان کرد: اتحادیه اروپا تمایل دارد از مدیرکل (آژانس) برای گزارشی که در سند GOV/INF/2021/43 آورده است، قدردانی کند.

در ادامه این بیانیه از تعاملات اخیر ایران و آژانس هم استقبال شده و آمده است: اتحادیه اروپا از کوشش های مداوم و پیشگیرانه مدیرکل و کارشناسان (آژانس) استقبال می نماید و به تعاملات اخیر بین ایران و آژانس توجه دارد.

علی رغم آن که کاظم غریب آبادی نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گزارش مدیر کل این سازمان درباره دوربین های نظارتی در سایت تسا در کرج را نادرست خوانده است، اتحادیه اروپا از آن ابراز نگرانی کرد و گفت: اتحادیه اروپا عمیق ترین نگرانی خود را از این مطلب ابراز می دارد که ایران به آژانس اجازه دسترسی به کارگاه فراوری سانتریفیوژ در مجتمع تسا کرج را نداده است. این یک تحول نگران کننده و در تضاد با بیانیه ای مشترکی است که در تاریخ 12 سپتامبر (21 شهریور ماه) بین مدیرکل و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران حاصل شد.

کاظم غریب آبادی تأکید کرد که گزارش اخیر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی فراتر از چارچوب توافق شده در بیانیه مشترک میان ایران و آژانس است.

با این حال اتحادیه اروپا در بیانیه خود مدعی شد: همانطور که در گزارش بیان شده است، تمامی فعالیت های آژانس در خصوص تمامی تجهیزات معین شده آژانس و تأسیسات و امکانات ایران که در بیانیه مشترک به آن اشاره شد، به منظور حفظ تداوم آگاهی (آژانس) لازم است.

اتحادیه اروپا سپس در ادامه از ایران خواست تا اجازه دسترسی آژانس به این تجهیزات را فراهم آورد و گفت: بنابراین اتحادیه اروپا از ایران می خواهد تا بدون هرگونه تأخیر به بازرسان آژانس اجازه دسترسی به کارگاه فراوری قطعات سانتریفیوژ مجتمع تسا کرج را بدهد.

اتحادیه اروپا در خاتمه از گروسی خواست تا در خصوص این موضوع به شورای حکام گزارش دهد و در این خصوص گفت: ما از مدیرکل دعوت می کنیم تا در صورت لزوم، در خصوص این موضوع مهم به شورای حکام گزارش دهد.

نماینده ایران در سازمان های بین المللی مستقر در وین بعلاوه شب گذشته در رشته توییتی در واکنش به گزارش گروسی مدیرکل آژانس توضیح داد: هر تصمیم ایران در خصوص تجهیزات نظارتی آژانس، صرفا بر مبنای ملاحظات سیاسی بوده و نه حقوقی و از این رو، آژانس نمی تواند و نمی بایست حقی برای خودش در این زمینه قائل گردد.

رافائل گروسی در تاریخ 20 شهریور در رأس هیأتی به منظور ملاقات و تبادل نظر با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شد. او پیش از ظهر یکشنبه 21 شهریور ماه با حضور در محل سازمان انرژی اتمی با محمد اسلامی ملاقات و تبادل نظر کرد که این ملاقات 2 ساعت به طول انجامید. مدیرکل آژانس پس از این ملاقات، ضمن مثبت ارزیابی کردن آن، بر توسعه همکاری ایران و آژانس تأکید کرد و گفت که دوباره برای گفت وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی به تهران می آید.

منبع: فرارو
انتشار: 15 مهر 1400 بروزرسانی: 15 مهر 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1982

به "واکنش اتحادیه اروپا به گزارش آژانس درباره مجتمع تسا در کرج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش اتحادیه اروپا به گزارش آژانس درباره مجتمع تسا در کرج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید