صالحی: گروسی در فرصت مناسب به ایران سفر می نماید

به گزارش آسمان تو، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است در فرصت مناسب به ایران سفر کند.

صالحی: گروسی در فرصت مناسب به ایران سفر می نماید

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه ویزای توریستی کانادا تضمینی هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که بیستم بهمن ماه در رأس هیأتی به منظور شرکت در سومین اجلاس دوسالانه امنیت هسته ای به وین پایتخت اتریش سفر کرد در مدت حضورش در وین ضمن شرکت در مراسم افتتاحیه این نشست و ایراد سخنرانی، در حاشیه آن با روسای سازمان های انرژی اتمی چین و فرانسه و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هم دیدار و مصاحبه کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در این نشست طی سخنانی گفت: زمان آن فرارسیده که اروپا نقش خود را به عنوان یکی از ذی نفعان اصلی برجام در نجات این توافق به وسیله انجام تعهداتش صرف نظر از فشارهای آمریکا ایفا نماید.(بیشتر بخوانید)

علی اکبر صالحی عصر دیروز (سه شنبه) 22 بهمن ماه نیز با رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در مقر این سازمان در وین دیدار و مصاحبه کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی پس از این دیدار در مصاحبهیی با بیان اینکه جلسه مفصلی با گروسی داشته است، به آشنایی قبلی اش با مدیرکل جدید آژانس اشاره نمود و گفت: از قبل با آقای گروسی آشنایی داشتم. من نماینده ایران در آژانس و ایشان نماینده کشورش (آرژانتین) در این سازمان بود.

صالحی که در این دیدار مسئولیت جدید گروسی را به وی تبریک گفت و به او این مسئولیت حساس را متذکر شد، شرح داد: مسئولیت چنین سازمانی حساس است، چون حدود 170 کشور عضو چنین سازمانی هستند و مسئول چنین سازمان بین المللی باید به گونه ای عمل کند که سمت گیری سیاسی در تصمیماتش نباشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه پرونده ایران به خصوص بحث پی.ام.دی PMD بحث بسته شده ای است و در برجام تمام شد، گفت: کشورهای متخاصم دائم برای ما مسائلی می آفرینند به خصوص بعد از خروج آمریکا از برجام، این کشور مسائل و بن بست هایی را سر راه دیگر کشورها می گذارد که همکاری خود را با ما کمتر نمایند.

وی به رفتار آمریکا با اتحادیه اروپا و دیگر کشورها اشاره نمود و اضافه نمود: آمریکا در کوشش است با فشار سیاسی به این کشور و آن کشور و مجامع بین المللی، محدودیت ها و مسائلی را برای ایران ایجاد کند.

صالحی در ادامه این مصاحبه مطرح کرد: در دیدار با گروسی به او این توجه داده شد که اگر آژانس بخواهد در چنین راستای حرکت کند، این راستا انتها نیکویی نخواهد داشت و مدیرکل نیز گفت که آژانس به عنوان مرجع بین المللی بدون سمت گیری و فقط متکی بر یافته های علمی و فنی عمل خواهد نمود.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین تأکید کرد که خواسته ها و القائات سیاسی نباید در تصمیم گیری های آژانس اثرگذار باشد.

معاون رئیس جمهور به رابطه ایران و آژانس در چند سال گذشته اشاره نمود و با بیان اینکه این رابطه بسیار خوب و سرشار از همکاری و تفاهم بوده و طول کشیده که به اینجا برسد، گفت: به مدیرکل آژانس گفتیم که امیدواریم این رابطه همچنان پابرجا بماند، چون که با رابطه خوب بین ایران و آژانس راحت تر می توانیم مسائل را حل و فصل کنیم و امیدواریم به گونه ای عمل گردد که این رابطه همچنان پابرجام بماند و تقویت بگردد.

گروسی می داند ایران تحت فشار تصمیم نمی گیرد

علی اکبر صالحی همچنین به گروسی و شخصیتش نیز اشاره نمود و اضافه نمود: با شناختی که از آقای گروسی دارم ایشان شخصیتی حرفه ای است، کار خود را می داند و آژانس را می شناسد و دارای تجارب چندین ساله ای است به خصوص در ارتباط با پرونده هسته ای ایران، تاریخچه این پرونده را به خوبی می داند و مطلع است که ایران کشوری نیست که تحت فشار بخواهد تصمیم بگیرد.

وی اضافه نمود: در این دیدار به گروسی گفته شد اگر ملت غیور ایران را با رویه های همراه با فشار از این طرف و آن طرف روبرو نمایند، قطعا پاسخ منفی خواهند گرفت.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما اهل مذاکره و منطق هستیم و مسائل فنی هم خوشبختانه دو دو تا چهار تای آن روشن است. تا زمانی که مسائل مبتنی بر مقررات، قوانین و تعهدات جمهوری اسلامی ایران بوده و زمینه های فنی و مستند آن کامل و در چارچوب پادمان و پروتکل الحاقی باشد که مورد پذیرش ما قرار گرفته، آن چیزهایی که ما پذیرفتیم مثل پادمان، پروتکل الحاقی، باشد ما همکاری هایمان را همچون گذشته ادامه خواهیم داد.

صالحی همچنین گفت قرار است گروسی در فرصت مناسب به ایران سفر کند.

گروسی 11 آذر ماه گفته بود که در آینده ای نسبتا نزدیک به ایران سفر می نماید، چراکه برنامه هسته ای ایران یکی از اولویت های این سازمان است.(جزییات بیشتر)

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز پس از این دیدار در صفحه توئیتر خود گفت که دو طرف درباره موضوعات مرتبط با اقدامات نظارتی و راستی آزمایی آژانس در ایران به مصاحبه پرداختند.

گروسی: همکاری ها با ایران در جریان است و نباید متوقف شوند

مدیرکل آژانس روز دوشنبه 21 بهمن ماه در نشستی خبری درباره دیدارش با صالحی گفته بود: ما سال هاست که همدیگر را می شناسیم... مطمئنم درباره هر چیزی که پیش روی ماست، صحبت خواهیم کرد. پیغام خاصی برای او ندارم، باید ببینیم چه پیش می آید، این اولین فرصت ما خواهد بود. من با دیگر مسئولان ایرانی دیدار نموده ام اما نه او.

گروسی در پاسخ به سوالی درباره سطح همکاری خود با مسئولان ایرانی از زمان به دست دریافت ریاست آژانس اتمی، گفت: همکاری ها در جریان است که نباید متوقف شوند. از یک سو، چیزهایی هست که مربوط به اجرای برجام است و البته الزامات پادمانی دائمی جمهوری اسلامی ایران هم است که روی آن کار می کنیم.

وی با بیان اینکه برای شفاف سازی درباره پاره ای از مسائل با طرف ایرانی در تعامل هستند، شرح داد: ما هنوز در آن فرایند هستیم. ما هنوز به نقطه ای نرسیدیم که طبق قضاوت های فنی، ارزیابی کاملی از اتفاقاتی که رخ می دهد داشته باشیم. ما مشتاق هستیم به تعامل با مسئولان ایرانی در عالی ترین سطح در این حوزه ادامه دهیم.

مدیرکل آژانس اتمی با مهم دانستن تفاهم دوجانبه با ایران، توضیح داد: تا حداقل من به عنوان مدیرکل، بتوانم با شفافیت ارزیابی خودم از شرایط و انتظاراتم را به آنها انتقال دهم. تداوم اینگونه گفت وگوها در زمان کنونی لازم است.(جزییات بیشتر)

گفتنی است مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از تصدی به این سمت نیز از تمایلش برای سفر به ایران خبر داده بود. او پس از عهده دار شدن مدیرکلی آژانس در سفری که سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام به وین داشت، (در 15 آذر ماه امسال) نیز با عراقچی دیدار نموده بود.

عراقچی پس از این دیدار اولین دیدارش با رافائل گروسی را بسیار مفید ارزیابی کرد و گفت: بعد از انتخاب ایشان به این سمت ما دیدار رسمی سیاسی با ایشان نداشتیم، البته آقای غریب آبادی سفیر ما با ایشان دیدار نموده بود و این اولین دیدار سیاسی بود که با ایشان داشتیم.

وی اعلام کرد: برای آغاز کار، دیدار خوبی بود. دیدار کاملا محترمانه و هر دو طرف تأکید کردند که همکاری های سابق و مثبت و سازنده ما با آژانس ادامه خواهد یافت و آژانس نیز رویکرد حرفه ای خود را حفظ خواهد نمود و به انجام وظایفش در ایران به شکل کاملا بیطرفانه و حرفه ای ادامه خواهد داد.

عراقچی گفت: درباره ابعاد مختلف همکاری های صحبت کردیم درباره بعضی مسائلی که اخیرا وجود داشته و راهکار هایی که وجود دارد، بحث کردیم. خوشبختانه نیت و اراده خوبی را در آقای گروسی شاهد بودم که وظایف خودش را به عنوان مدیرکل آژانس در یک فضای کاملا حرفه ای و به دور از فشارهای سیاسی که معمولا در شورای حکام وجود دارد، انجام دهد و ما از این جهت بسیار خرسندیم.(اینجا بخوانید)

به گزارش فارس، اولین گزارش فصلی مدیرکل جدید آژانس درباره برنامه هسته ای ایران قرار است در ماه جاری میلادی (فوریه) منتشر گردد.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در دیداری که با همتای چینی خود در حاشیه نشست امنیت هسته ای داشت، از چین خواست که تاخیرهای ایجاد شده در پروژه راکتور اراک را جبران کند و گفت: اگر این پروژه با کارشکنی آمریکا و کوتاهی اروپا به انتها نرسد، ممکن است ایران به طراحی قبلی راکتور بازگردد.(جزییات بیشتر)

براساس این گزارش، رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در دیدار با فرانسوا ژاک همتای فرانسوی ضمن گلایه از کم توجهی فرانسه به موضوع گداخت هسته ای، به سه کشور اروپایی عضو برجام توصیه کرد که از پیچیده تر شدن اوضاع جلوگیری نمایند.(اینجا بخوانید)

گفتنی است، سومین اجلاس دوسالانه امنیت هسته ای از دوشنبه تا آدینه دهم تا چهاردهم فوریه (21 تا 25 بهمن ماه) در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی برپاست.

نشست قبلی در سال 2016 با حضور بیش از 2 هزار مشارکت نماینده شامل وزرای 47 کشور از 139 کشور عضو و 29 سازمان بین دولتی و غیردولتی برگزار شده بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 813

به "صالحی: گروسی در فرصت مناسب به ایران سفر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: گروسی در فرصت مناسب به ایران سفر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید