همه رنگ های محله من

بهاره خسروی-خبرنگار:به باور بسیاری از روان شناسان، رنگ ها نخستین عامل هیجان رفتاری هستند.

همه رنگ های محله من

این روزها استفاده از رنگ ها نه تنها در آموزش و افزایش قوه خلاقیت و ابتکار افراد، بلکه در درمان و کاهش بسکمک از ناهنجاری های اجتماعی تأثیرگذار هستند. به همین بهانه و برای استفاده از نظرات بچه ها و خردسالان به عنوان آینده سازان و همچنین ترویج روحیه شادی و نشاط در سیمای محله ها، شوراکمک و مدیریت محله سلسبیل دست به ابتکار جالبی زده است و برنامه آموزشی رنگ در شهر را در کانون کودک سرای محله سلسبیل اجرا می کند. در این برنامه ماکت هایی با نماد شهر و محله برای بچه ها ساخته شده و آنها براساس رنگ مورد علاقه شان، محله شان را رنگ آمیزی می کنند. خواندن این گزارش و سرک کشیدن به دنیای رنگارنگ بچه هاه را به شما پیشنهاد می کنیم.

  • رنگ آمیزی ماکت ها با دستان کوچک

خانه کودک سرای محله سلسبیل، از ماکت های بزرگ المان های شهری مانند خانه، کوچه و خیابان انباشته شده است. اندازه بعضی از ماکت ها از جثه بچه ها بزرگ تر است. بچه هایی که جثه ریزتری دارند در میان ماکت ها گم می شوند. بچه های بزرگ تر برای راحتی کار، از ماکت های کوچک تری برای رنگ آمیزی انتخاب می کنند. مربی برای بچه ها درباره اهمیت رنگ ها و زیبایی آنها در شهر و محله توضیح می دهد و اینکه هر خانه می تواند رنگ خاص خود را داشته باشد. یک خانه می تواند سبز یا نارنجی باشد. بچه ها که حسابی محو قلم موها و گواش های رنگارنگ چیده شده روی میز هستند، از رنگ های مورد علاقه شان برای کشیدن بر روی سقف خانه و دیوارهای کوچه شان صحبت می کنند. البته در این میان، حواسشان به سؤال های مربی برای پاسخ دادن به سؤالات و مشارکت در بحث است. رنگ های سبز، زرد، قهوه ای و قرمز بیشترین طرفدار را در میان انتخاب های آنها داشت. پس از صحبت های مربی، نوبت به بچه ها و اجرای مراسم رنگ آمیزی ماکت ها می رسد.

  • کاربرد رنگ ها در زیباسازی شهر

آشنایی با رنگ ها و کاربرد آن در زیبایی چهره شهری، یکی از بخش های جالب برنامه آموزشی رنگ در شهر است. اینکه آسمان شهر ما، با رعایت مسائل زیست محیطی می تواند همواره آبی باشد و یا زمینمان همواره سبز. اینها از جمله نکات آموزشی برنامه رنگ در شهر برای بچه ها است که مربی کانون کودک سرای محله سلسبیل از آن یاد می کند: در این برنامه روش کاربرد رنگ ها را در زیباسازی چهره شهری به بچه ها آموزش می دهیم. با این مفهوم که استفاده از رنگ های شاد مانند زرد، بنفش، قرمز و نارنجی چه میزان می تواند بر روی چهره و زیبایی شهر تأثیر بگذارد. درواقع بیشتر تلاش ما آموزش جنبه زیبایی شناختی رنگ هاست.

  • کاهش ناهنجاری های شهری

محسن رهایی دبیر شوراکمک محله سلسبیل، هدف از اجرای این برنامه را کاهش آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی و ساختن محله ای آرام با مشارکت شهروندان بیان می کند و در این باره توضیح می دهد: متأسفانه شهر و محله های ما چهره چندان شادی ندارند. زیرا اغلب برای رنگ آمیزی نمادها و المان های شهری از رنگ های تیره استفاده می شود. رنگ ها نقش مؤثری در ایجاد روحیه شادزیستی دارند. بچه ها ما وقتی از در خانه بیرون می آیند با چهره رنگ و رو رفته و خشن شهر روبرو می شوند و تا دلتان بخواهد با ناهنجاری های بصری در چهره شهری روبرو می شوند. به همین منظور، برای تغییر رنگ و چهره محله تلاش کردیم با اجرای یک برنامه شاد و جذاب برای بچه ها از ایده های آنها برای داشتن محله ای زیبا کمک بگیریم. در این برنامه تعدادی ماکت با نمادهای شهری برای بچه ها ساخته شده که از آنها می خواهیم براساس سلیقه خود محله شان را رنگ آمیزی کنند.

  • طراحی محله شاداب

مهم ترین هدف اجرای این برنامه آموزشی برای بچه ها، انتقال حس شادابی و مسئولیت پذیری برای داشتن محله ای خوش رنگ و لعاب است. فاطمه قطوعی مدیر محله سلسبیل با بیان این مطلب می گوید: مهم ترین هدف ما طراحی محله ای شاد با مشارکت اهالی است. بچه ها سفیران خانواده هایشان هستند و به گونه ای نظرات و دیدگاه ها و در بسکمک از مواقع حتی انتخاب های آنها در تصمیمات والدین شان مؤثر است. ما هم برای رسیدن به محله ای شاداب و سرسبز کار را با آموزش در میان بچه ها در چند مرحله آغاز کردیم. خوشبختانه از برپایی این دوره های آموزشی، نتایج مطلوبی به دست آوردیم و برای همین در نظر داریم همچنان این دوره آموزشی ادامه پیدا کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 11 شهریور 1398 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 316

به "همه رنگ های محله من" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه رنگ های محله من"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید