عوارض لیزر موهای زائد ، نکات مهم درباره لیزر و کاربردهای آن که باید بدانیم

به گزارش آسمان تو، این روزها استفاده از لیزر به ویژه برای پوست و مو زیاد شده است. برای انجام این روش پوست کشیده می گردد و تجربه پالس های لیزر به وسیله بیماران معمولاً مانند سوزن سوزن های گرم یا چسباندن نوار لاستیکی به پوست است.

عوارض لیزر موهای زائد ، نکات مهم درباره لیزر و کاربردهای آن که باید بدانیم

خبرنگاران - یکتا فراهانی: اگر از روش های سنتی برطرف موهای زائد یا درمان بیماری های پوستی مانند اصلاح خسته شده اید، ممکن است به لیزر موهای زائد علاقه مند باشید. درمان های لیزری مو که به وسیله متخصص پوست یا سایر متخصصان واجد شرایط و آموزش دیده ارائه می شوند با جلوگیری از رشد موهای نو فولیکول ها عمل می نمایند. برای بیشتر افراد، لیزر موهای زائد بی خطر است. اما حتماً باید به وسیله پزشک متخصص آنالیز گردد. در خصوص چگونگی بروز احتمالی عوارض لیزر با دکتر امیرهوشنگ احسانی متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهرانگفت وگو نموده ایم.

دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو

کاربردهای اولیه لیزر

دکتر امیرهوشنگ احسانی متخصص پوست و مو درباره کاربرد لیزر در پزشکی می گوید:لیزرها تقریبا از سه دهه پیش به سرعت در رشته پزشکی افزایش پیدا کردند. یعنی هم تعداد و هم موارد کاربرد آن رشد زیادی داشته است. شاید اولین کاربرد لیزرها برای اشکالات انکساری چشم بود. پس از آن به سرعت در زمینه موضوعات و مسائل مربوط به پوست و مو توسعه بسیار زیادی پیدا کرد.

  • شماره چشم با نزدن عینک تغییر می نماید؟ | شرایط و سن مناسب برای عمل لیزیک چشم | دلایل شایع ضعف بینایی و راه هایی برای برطرف آن را بدانید

به گفته این متخصص پوست، لیزر کاربردهای زیادی دارد. مثلا در حال حاضر برای از بین بردن موهای زاید از لیزر استفاده می گردد. بعلاوه می توان از لیزر برای از بین بردن ضایعات عروقی یاری گرفت. لیزر در درمان ماه گرفتگی و ضایعات دیگر مانند درمان جای جوش و زخم و بعلاوه افتادگی پوست نیز به کار می رود.

قرار نیست لیزر معجزه کند

دکتر احسانی می گوید:طی چند سال اخیر، تنوع استفاده از لیزرها به سرعت در جهان و بعلاوه در کشور ما بسیار زیاد شده است. ضمن آنکه باید گفت لیزر یک نوع درمان به شمار میرود و تفاوت زیادی با درمان های دیگر ندارد.

به گفته اینمتخصص پوست و مو،این تصور که لیزر درمان بسیار خاصی به شمار میرود و می تواند معجزه کند، درست نیست و اصلاً چنین چیزی وجود ندارد. ضمن آنکه لیزر می تواند به کم کردن موهای زاید یاری کند. ولی هیچ وقت نمی تواند آنها را برای همواره از بین ببرد. بعلاوه می تواند جای جوش ها را بهتر کند؛ اما هیچ گاه نمی تواند کاملاً آنها را از بین ببرد.

عوارض لیزر | سوختن پوست و به جای ماندن لک روی پوست

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه متاسفانه طی چند سال اخیر شاهد زیادشدن عوارض لیزر هستیم می گوید: علت زیاد شدن عوارض لیرز به این خاطر است که به وسیله افراد آموزش دیده برای انجام این کار و متخصص انجام نمی شوند. بنابراین در بسیاری موارد، افراد بر اثر درمان های غیر تخصصی دچار عارضه می شوند. وی می افزاید: توجه داشته باشیم لیزر مثلاً همان گونه که می تواند به راحتی موهای زاید را از بین ببرد؛ به همان صورت هم می تواند باعث آسیب هایی گردد که به سادگی قابل جبران نیستند. یعنی وقتی خدمات مربوط به لیرز به وسیله فرد متخصص انجام نگردد ممکن است پوست آسیب ببیند و بسوزد که در این صورت، اثراتی مانند لک بر جای خواهد گذاشت.

به گفته این متخصص پوست و مو، ممکن است لیزر پوست را بسوزاند. در واقع برای انجام لیزر تمهیدات خاصی باید به وسیله کارشناسان در نظر گرفته گردد. مثلاً اگر فرد زمانی که تحت درمان لیزر قرار می گیرد آفتاب گرفته باشد؛ قطعاً پوستش می سوزد. سوختگی هم به صورت لکه های قهوه ای و سفید است که اثرات آن ممکن است سال ها باقی بماند و فرد را اذیت کند.

دکتر احسانی در ادامه می گوید: بعلاوه اگر تنظیمات دستگاه برای لیزر ضایعات عروقی، جای جوش و لک درست انجام نگردد می تواند پوست را بسوزاند. در واقع نداشتن مهارت، تخصص و تجربه کافی برای درمان مسئله ای است که حتماً باید از آن مطمئن بود. چون شواهد نشان می دهند لیزرها می توانند علاوه بر عوارض کوتاه مدت عوارض طولانی مدتی هم در پی داشته باشند.

لزوم داشتن آگاهی و دقت در انتخاب متخصص

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه توصیه می گردد افراد حتماً با آگاهی و دقت زیاد، پزشکی را که می خواهند برای انجام درمان با لیزر انتخاب نمایند، می گوید: چون متاسفانه شاهد آن هستیم که این گونه کارها در آرایشگاه ها و به وسیله افراد غیر پزشک و متخصص انجام می گردد. در صورتی که افراد هنگام درمان باید توجه داشته باشند که هر کسی نمی تواند کارهای تخصصی به وسیله لیزر را انجام دهد. بنابراین آگاهی در این گونه موارد باید در سطح جامعه افزایش یابد تا افراد دچار عارضه نشوند و بعلاوه بر انجام چنین کارهایی نیز نظارت لازم صورت گیرد تا فقط افراد متخصص بتوانند کارهای تخصصی در زمینه لیزر را انجام دهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1402 بروزرسانی: 1 شهریور 1402 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2451

به "عوارض لیزر موهای زائد ، نکات مهم درباره لیزر و کاربردهای آن که باید بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض لیزر موهای زائد ، نکات مهم درباره لیزر و کاربردهای آن که باید بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید