نخستین نیروگاه احداثی وارد مدار می گردد

به گزارش آسمان تو، به گزارش خبرنگاران، سید زمان حسینی اضافه نمود: براساس این تفاهم نامه ابتدا قرار بود 10 هزار مگاوات نیروگاه به وسیله صنایع احداث گردد که با توجه به احتیاج تأمین برق مطمئن و پایدار، ظرفیت های تشویقی و حمایتی که در تفاهم نامه دیده شده بود، ظرفیت نیروگاه ها به 17 هزار مگاوات افزایش یافت که شامل 15 هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی و 2 هزار مگاوات نیروگاه تجدید پذیر است.

نخستین نیروگاه احداثی وارد مدار می گردد

وی ادامه داد: این نیروگاه ها در 15 ساختگاه، واقع در 15 استان احداث خواهند شد.

مجری طرح احداث نیروگاه های صنایع معدنی توانیر گفت: هم اکنون در مرحله پیشبرد (مطالعاتی) طرح ها قرار داریم، در این مرحله شاهد پیشرفت 56 درصدی در اجرای مطالعات تکمیلی، کسب مجوزها و… هستیم.

حسینی بعلاوه اضافه نمود: با توجه به ظرفیت های موجود و آماده بودن شرایط، شاهد آغازعملیات اجرایی در 50 از درصد طرح ها، همزمان با دوره پیشبرد هستیم که این مقدار حدود 5 هزار و 300 مگاوات است که در این طرح ها شاهد انتخاب پیمانکار و اجرای زیرساخت ها و آغاز عملیات اجرایی هستیم.

وی اظهار داشت: درهمین رابطه نخستین واحد نیروگاه گازی سمنان به ظرفیت 183 مگاوات در خرداد ماه سال جاری وارد می گردد و واحد دوم آن نیز پس از یک ماه به شبکه سراسری خواهد پیوست.

مجری طرح احداث نیروگاه های صنایع ادامه داد: در فاز اول بخش گاز این نیروگاه در مجموع با ظرفیت اسمی 366 مگاوات احداث می گردد و در فاز دوم با احداث یک واحد بخار تبدیل به سیکل ترکیبی خواهد شد.

حسینی گفت: براساس تفاهم نامه منعقد شده با وزارت صمت، همه واحدهای نیروگاهی مشمول این تفاهم نامه از نوع سیکل ترکیبی خواهد بود، به طور معمول یک سوم از این ظرفیت در قالب واحدهای بخار است که در کنار واحدهای گازی احداث می گردد و نیازی به سوخت نخواهد داشت.

وی درباره احداث 2 هزار مگاوات نیروگاه های تجدید پذیر اضافه نمود: این نیروگاه ها نیز در کنار یا نزدیکی ساختگاه های نیروگاه های حرارتی احداث خواهد شد تا از امکانات ایجاد شده برای اتصال به شبکه استفاده بهینه گردد.

مجری طرح احداث نیروگاه های صنایع معدنی درباره تأمین سوخت نیروگاه های مذکور نیز گفت: در حال حاضر برای تأمین سوخت بیش از 50 درصد از این نیروگاه ها مجوزهای لازم گرفته شده است و برای به جای مانده نیز در حال اجرا آنالیز های لازم و رایزنی با وزارت نفت (شرکت ملی گاز ایران) هستیم.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 خرداد 1401 بروزرسانی: 18 خرداد 1401 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2225

به "نخستین نیروگاه احداثی وارد مدار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین نیروگاه احداثی وارد مدار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید