مطهری: رد صلاحیتم برای مجلس، خطای سهوی شورای نگهبان بود

به گزارش آسمان تو، علی مطهری گفت: وزیر زن اگر اصلح باشد حتما باید وجود داشته باشد، زیرا آثار خوبی دارد و نشان دهنده آن است که ما خانم ها را هم مشارکت می دهیم حتی من با وزیر شدن اهل تسنن اگر اصلح باشند و تخصص داشته باشند مسئله ای ندارم و می گردد از آن ها استفاده کرد.

مطهری: رد صلاحیتم برای مجلس، خطای سهوی شورای نگهبان بود

به گزارش آفتاب یزد، بخش هایی از مصاحبه با علی مطهری را بخوانید؛

خیلی ناباورانه است کسی که از فیلتر شورای نگهبان برای انتخابات مجلس نتوانسته عبور کند، چگونه قرار است از همان فیلتر برای انتخابات ریاست جمهوری گذر کند؟ آیا مذاکره ای انجام شده و یا نظری مبنی بر احتمال حل این مشکل به شما منتقل شده است؟

به نظر من رد صلاحیت برای مجلس یازدهم خطای سهوی شورای نگهبان بود، زیرا هیچ دلیل قانع نماینده ای وجود نداشت. تا حدی هم این تصمیم حاصل برخوردی بود که ما در شورای نگهبان با آن ها داشتیم؛ یعنی بعد از رد صلاحیت، بنده را دعوت کردند و در جلسه ای که با حضور یکی از حقوقدانان شورای نگهبان که کارشناس پرونده بود برگزار گردید بعد از حرف های کلی موارد مورد نظرشان را گفتند و سه مورد از اظهار نظرات بنده را به عنوان خلاف نظر نظام ذکر کردند که در پایان من از حرف های گفته شده ناراحت شدم. تعجب نموده بودم که چطور ممکن است یک عضو حقوقدان شورای نگهبان که ممکن است استاد دانشگاه هم باشد چنین نگاهی دارد و همانجا گفتم متاسفم و حیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت و جلسه را ترک کردم.

اگر در آن جلسه حرف های آن ها را درست می دانستم و مواضعشان را قبول می کردم به احتمال قوی صلاحیت من تایید می شد؛ لذا به نظر من دلیل قانع نماینده ای برای رد صلاحیت من وجود ندارد. در عین حال من به عنوان انجام وظیفه وارد شدم و هر اتفاقی بیفتد راضی هستم. البته شورای نگهبان حتما بایدبرخی رویه های خودش را تغییر دهد و مشارکت هم بیشتر می گردد.

یعنی اگر مجددا برای شما جلسه ای در شورای نگهبان تشکیل گردد و همان سوالات مطرح گردد شما این دفعه برخورد نرم تری خواهید داشت؟

خیر، برخورد من در آن موقع هم تند نبود و با دلیل، نادرستی حرف هایشان را ثابت می کردم. اصلا من این چیز ها را دلیل بر عدم التزام عملی به نظام نمی دانم. در واقع من اظهار نظر را هیچ وقت دلیل بر عدم التزام عملی به نظام نمی دانم، زیرا کسی ممکن است در جایی نظری مخالف نظر رسمی داشته باشد و باید آزاد باشد و بتواند حرفش را بزند. عدم التزام عملی به نظام یعنی قیام مسلحانه یا اینکه مثلا کسی آَشوب درست کند که مردم به خیابان بیایند و سطل آشغال آتش بزنند. به این موارد عدم التزام می گویند، ولی اینکه باید همه افراد دقیقا یک حرف را بزنند اصلا مقدور و درست نیست. طبیعتا من هیچ وقت چنین رویه ای را قبول ندارم.

مردم تا کی مقاومت نمایند؟ افق روشنی وجود ندارد

صرف نظر از عملکرد شورای نگهبان بحثی که خیلی این روز ها مطرح می گردد موضوع مجاب شدن مردم برای رای دادن است. این خستگی و دلزدگی مردم از مسئولین، سیاست و عملکرد ها دغدغه خیلی از فعالین سیاسی از جمله اصلاح طلبان است. نظر شما چیست و باید چه اتفاقی بیفتد و دولت و فعالین سیاسی چه کاری انجام دهند تا نظر مردم مقداری تغییر پیدا کند؟

یک علت کمرنگ شدن حضور مردم همین فشار های مالی و معیشتی است که ظرف سه چهار سال اخیر وجود داشته است. افق روشنی برای برخی از مردم وجود ندارد؛ یعنی به نظر من زبان حال مردم این است که ما مقاومت می کنیم، ولی تا کی؟ بالاخره باید یک افقی به مردم نشان داده گردد که مثلا فرض کنید تا دو سال دیگر این مقاومت ها به این نقطه می رسد، ولی چون افق روشنی از سوی مسئولان اجرایی ارائه نمی گردد شاید برخی ها احساس نمایند مقاومتشان خیلی مثمر ثمر نیست. این فشار مالی و اینکه خیلی امیدی به آینده وجود ندارد از دلایل کمرنگ شدن حضور مردم در انتخابات گذشته است.

در انتخابات مجلس یازدهم یکسری عوامل خاص هم وجود داشت مثل داستان افزایش قیمت بنزین، حوادث آبان 98 و پیش آمدن حادثه هواپیمای اوکراینی که یک فضای یاس و ناامیدی بر قشر هایی از جامعه حاکم کرد و مردم احساس می کردند که مجلس هم در کشور در برخی امور به نظر آنهاکاره ای نیست. مثلا درباره گران شدن بنزین مردم احساس کردند مجلس نقشی ندارد. چون این تصمیم در شورای مالی سران قوا گرفته شد و زمانی که مجلس می خواست آن را تغییر دهد اجازه ندادند. بعد هم که خود ما می خواستیم وزیر کشور را استیضاح کنیم نشد.

احساس من این است که گروهی ازمردم حس کردند اساسا مجلس در کشور ما کاره ای نیست، لذا چه در انتخابات شرکت نمایند و چه ننمایند خیلی تاثیرگذار نیست. به نظر من آن دوران دوره خاصی بود، الان از آن دوره دور شدیم و فضا بهتر است و امید هایی مانند احتمال برطرف تحریم ها، احتمال احیای برجام و طبعا احتمال بهبود شرایط معیشتی مردم به وجود آمده است. اگر این رویه به خوبی پیش برود در همین بیش از دو ماهی که به انتخابات باقی مانده است و اگر کاندیدا های مورد نظر مردم بتوانند در صحنه حاضر باشند من فکر می کنم مشارکت خوبی از سمت مردم خواهیم داشت وخیلی جای نگرانی نیست.

به نظر شما درصد مشارکت چه میزان خواهد بود؟

حدس من حدود 60 درصد است.

یک بیستم حرف هایم در کلاب هاوس منتشر نشد

بخشی از صحبت هایی که اخیرا در کلاب هاوس بیان کردید پررنگ شد و در شبکه های اجتماعی بسیار پربازتاب بود.

وجهه من از اول همین بوده است و هیچ وقت هوادار مثلا بی بند و باری نبودم. من همان حرف های قدیم را گفتم و چیز تازه ای نبوده است که حالا بخواهد وجهه من بسوزد یا نه. من دو ساعت و 45 دقیقه در آنجا در پرسش و پاسخ به سوالات جواب می دادم و خیلی از مسائل اساسی مطرح شد. حالا خانمی سوالی بیان کرد که در اروپا مردان و زنان عریان در کنار دریا هستند و کسی هم تحریک نمی گردد و من هم جواب دادم. بعد رسانه ها کلمه تحریک را گرفتند و بحث های مهم دیگر را رها کردند.

آن هایی که اینطور فکر می نمایند که ایران باید اروپا گردد اصلا در انتخابات شرکت نمی نمایند که بخواهند با این حرف، من را سوخته حساب نمایند. من فکر نمی کنم اینگونه باشد، زیرا اتفاقا در آن جلسه صحبت های خیلی مهمی مطرح شد که متاسفانه یک بیستم آن هم منتشر نشد. رسانه ها یک دفعه بخشی از آن را پررنگ کردند و گفتند اگر کسی در کنار دریا تحریک نگردد بیمار است بدون اینکه بگویند سوالی مطرح شده و این ها بخشی از پاسخ آن سوال بوده است. اینگونه کار های رسانه ای بازی با آبروی افراد است و این تیتر ها تنها برای بیشتر دیده شدن است. باید سوال آن خانم و پاسخ من در کنار هم منتشر می شدند تا خلاف منطق جلوه نکند.

با این شرایط نظر شما درباره وزیر زن چیست؟

وزیر زن اگر اصلح باشد حتما باید وجود داشته باشد، زیرا آثار خوبی دارد و نشان دهنده آن است که ما خانم ها را هم مشارکت می دهیم حتی من با وزیر شدن اهل تسنن اگر اصلح باشند و تخصص داشته باشند مسئله ای ندارم و می گردد از آن ها استفاده کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1779

به "مطهری: رد صلاحیتم برای مجلس، خطای سهوی شورای نگهبان بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطهری: رد صلاحیتم برای مجلس، خطای سهوی شورای نگهبان بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید