مبارزه با چاقی با چند راه حل ساده

به گزارش آسمان تو، مهم ترین عامل در مبارزه علیه اضافه وزن، مربوط به نحوه غذا خوردن است.

مبارزه با چاقی با چند راه حل ساده

به گزارش روزیاتو، مبارزه با چاقی برای خیلی ها به این راحتی ها به انتها نمی رسد. در این مبارزه یک طرف دعوا انسان و طرف دیگر رفتار ها و عادت های زندگی و غذایی است. کسی که می خواهد با چاقی مبارزه کند، باید بتواند این مبارزه را پیروز شده و راه سلامتی و تناسب اندام را به دست آورد؛ اما هر پیروزی احتیاج به یک نقشه دارد! نقشه اصلی برای مبارزه علیه چاقی چیست؟

اراده، هدف، انگیزه، مهم ترین عوامل برای مبارزه با چاقی

مبارزه با چاقی در واقع مبارزه با خودمان است! مبارزه با قسمت غلط و اشتباه زندگی ما که درگیر عادت های ناسالم شده است. همه می دانیم ترک کردن یکسری عادت بسیار سخت و اذیت نماینده است. بسیاری از افراد را دیده ایم که هرچند مدت یک بار تصمیم می گیرند خود را لاغر نمایند. ابتدا یک باشگاه ورزشی ثبت نام می نمایند و آن شب به جای شام سالاد می خورند. عده ای هم فقط در مهمانی ها یادشان می افتد که باید رژیم بگیرند و غذا کم بخورند. خیلی ها هم می گویند از شنبه این هفته آغاز می نمایند! اما بیشتر این افراد در همان ابتدای کار خسته شده و بی خیال می شوند؛ اما چرا؟

اراده، هدف و انگیزه سه ستون اصلی برای ساخت، ساختمان لاغری و کاهش وزن است. عزم خود را جزم کنید، هدف خود را روی یک تابلو بنویسید و هر روز اراده خود را تقویت کنید.

تمام فکر و ذکر شما باید در یک جهت باشد. برای این کار معایب چاقی، بیماری های مربوط به آن و دردسر های اضافه وزن را در میانسالی و کهنسالی مطالعه کنید تا از درگیر شدن با این مسائل بترسید. در جهت مبارزه با چاقی دو نوع هدف برای خود معین کنید، ابتدا هدف های انگیزشی کوتاه مدت، مثلاً معین کنید ظرف مدت 3 هفته باید چند کیلوگرم وزن کم کنید.

برای این کار به خودتان جایزه بدهید، البته جایزه های مفید! سپس هدف های بلندمدت معین کنید؛ مثلاً معین کنید ظرف یکسال آینده در چه وزنی باشید و در راه رسیدن به آن هر روز انگیزه خود را تقویت کنید. برای این کار می توانید یک همراه که تا آخر جهت با شما جلو می آید را انتخاب کنید.

اطلاعات خود را کامل کنید

غالباً شکست خوردن های متوالی در جهت مبارزه با چاقی به خاطر کمبود اطلاعات یا داشتن اطلاعات ناقص است. توجه کنید کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام احتیاجمند یک دانش و تجربه دقیق است؛ به طوری که هم اکنون در بسیاری از دانشگاه ها به صورت مستقل تدریس می گردد. برای خودتان رژیم های سرخود معین نکنید و برنامه ریزی هایی نکنید که نتیجه عکس داشته باشد!

ابتدا باید اطلاعات خود را تکمیل و رژیم غذایی مناسب با شرایط خود را پیدا کنید. در خصوص نوع غذاها، میزان کالری ها، نحوه غذا خوردن و… اطلاعات کامل کسب کنید تا هر قدمی که بر می دارید، مفید باشد. برای اینکه بتوانید این اطلاعات را به صورت کامل، دقیق و حساب شده به دست آورید، ضروری است با پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید و حدس و گمان های شخصی یا مطالب بدون منبع را کنار بگذارید.

غذا خوردن خود را تصحیح کنید

مهم ترین عامل در مبارزه علیه اضافه وزن، مربوط به نحوه غذا خوردن است. زمانی که تصمیم می گیریم لاغر شویم، ابتدا سراغ این مسئله می رویم که چه بخوریم و چه نخوریم، اما کمتر توجهی به چگونه خوردن می کنیم. چگونه غذا خوردن آن قدر مهم است که می تواند باعث اضافه وزن با یک غذای ساده و کم کالری گردد؛ اما منظور ما از تصحیح عادت غذایی چیست؟ غذا خوردن خود یک برنامه مهم روزمره است که از ابتدای زندگی تا انتها آن هر روز همراه ماست.

طبق تحقیقات مختلف متخصصین متوجه شدند شکل غذا خوردن تأثیر مهمی روی چاق شدن و لاغر شدن افراد می گذارد. مبارزه با چاقی یعنی توجه به تمام جزئیات!

به نام مثال گفته شده باید غذای خود را با توجه کامل، بدون عجله و در محیطی آرام میل کنید. باید هنگام غذا خوردن تمام توجه خود را متمرکز غذا و اجزای آن کنید. بوی آن را استشمام کنید و از لقمه، لقمه آن لذت ببرید.

بسیاری از افراد تصور می نمایند مبارزه علیه چاقی یعنی مبارزه با غذا خوردن. درحالی که غذا خوردن یکی از اساسی ترین بخش های زندگی ماست، باید به آن توجه کنیم و از آن لذت ببریم. این اتفاق باعث می گردد شما زودتر سیر شوید و غذا راحت تر هضم گردد. یا مواردی دیگر مانند نشسته غذا خوردن، مصرف نکردن آب حین غذا خوردن و…

هیچ وقت گرسنه نمانید

گرسنه ماندن هیچ گاه جهت خوبی برای مبارزه با چاقی نبوده است. شما هرچقدر بیشتر گرسنه بمانید، ولع و حرصتان برای بیشتر غذا خوردن افزایش پیدا می نماید. این گونه به راحتی مستعد شکستن رژیم خود هستید و در عرض چند ساعت تمام رشته های خود را پنبه می کنید. علاوه بر این احساس گرسنگی نوعی علامت هشدار از ظرف بدن است که معنای آن خالی شدن مخازن سوخت برای ادامه عملکرد اعضای مختلف است.

برای جلوگیری از گرسنگی و بعلاوه مقابله با پرخوری باید مفید خوردن را امتحان کنید. غذا هایی را که دارای فیبر خوراکی هستند شناسایی کنید تا کمتر گرسنه شوید. از میان وعده های سالم بهره ببرید و طبق دستور رژیم غذایی استاندارد عمل کنید.

وزن خود را تثبیت کنید

کم کردن وزن همه ماجرا و انتها قصه نیست. بسیاری از افراد با هر سختی که هست وزن خود را کاهش می دهند، به اندام مطلوب خود که رسیدند آن را رها می نمایند و دوباره بعد از مدتی همان آش و همان کاسه. با این تفاوت که دیگر حالا انگیزه ای برای کاهش وزن و مبارزه با چاقی نخواهند داشت.

برای آنکه بتوانید وزن خود را تثبیت کنید، بعد از آنکه به وزن ایده آل خود رسیدید، ورزش کردن را کنار نگذارید، اگر رژیم سنگینی دارید آن را به رژیم های تثبیت نماینده وزن تقلیل دهید یا همان را حفظ کنید، سراغ عادت های بدغذایی نروید. در این جنگ پیروزی با شما خواهد بود، اگر بخواهید و اراده کنید و البته آخرین نکته برای رسیدن به این پیروزی، پیروی از یک نقشه راه درست است. برای کشیدن این نقشه حتما از افراد خبره و متخصص یاری بگیرید.

منبع: فرارو
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1909

به "مبارزه با چاقی با چند راه حل ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبارزه با چاقی با چند راه حل ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید