عوارض جبران ناپذیر بی خوابی بر عملکرد مغز

به گزارش آسمان تو، دبیر علمی پنجمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران گفت: بیشتری بیماری های اختلالات خواب در سن 30 تا 50 سالگی بروز می نماید و بی خوابی منجر به از بین رفتن سلول های مغز خواهد شد.

عوارض جبران ناپذیر بی خوابی بر عملکرد مغز

به گزارش آسمان تو، مسعود طهماسیان - عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حاشیه پنجمین همایش نقشه برداری مغز ایران گفت: جدیدترین یافته های متاآنالیز یا فراتحلیل در حوزه های مختلف اختلالات خواب مثل آپنه و بی خوابی در این همایش مورد بحث و آنالیز قرار خواهد گرفت.

وی اضافه نمود: اختلالات خواب در سنین کودکی تا بزرگسالی مشاهده می گردد که عموما در بزرگسالان بیماری های لوزه منجر به اختلالات خواب خواهد شد.

طهماسیان با بیان اینکه آغاز اختلالات خواب در سنین نوجوانی و جوانی بیشتر مشاهده می گردد، گفت: بیشتر بیماری های خواب مثل آپنه در سن 30 تا 50 سالگی مشاهده می گردد.

دبیر علمی پنجمین همایش نقشه برداری مغز ایران با بیان اینکه بی خوابی عوارض جبران ناپذیری در عملکرد مغز افراد وارد می نماید، شرح داد: تحقیقات نشان داده 24 ساعت بی خوابی می تواند تغییرات خطرناک و غیرقابل بازگشتی در مغز داشته باشد؛ به طوری که سلول های مغز با بی خوابی بیش از حد از بین خواهد رفت.

وی اعلام نمود: بسیاری از اختلالات باعث بروز بیماری هایی مانند دمانس، آلزایمر و افسردگی می گردد. همچنین اختلالات خواب تا پنج برابر ریسک ابتلا به آلزایمر را بالا می برد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: اختلالات خواب با داروهای موجود درمان پذیر است، اما متاسفانه از آنجا که مصرف خودسرانه دارو در کشور ما شیوع بالایی دارد باعث تشدید اختلالات خواب گردیده است.

بنابر اعلام روابط عمومی برگزاری این همایش، طهماسیان اضافه نمود: در حال حاضر حدود 30 درصد افراد دنیا علائم اختلالات خواب را دارند و 10 درصد با مسائل بی خوابی دست و پنجه نرم می نمایند.

وی در انتها گفت: کلینیک های خواب نقش بسزایی در تشخیص بیماری های اختلالات خواب دارند، اما باید توسعه بیشتری در این زمینه انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 61

به "عوارض جبران ناپذیر بی خوابی بر عملکرد مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض جبران ناپذیر بی خوابی بر عملکرد مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید