ضربه بزرگ دولت به بورس ، چرا بورس رشد نمی کند؟

به گزارش آسمان تو، به گزارش خبرنگاران، شاخص کل بورس امروز در دومین روز معاملاتی هفته و در نیمه اول معاملات با 16 هزار واحد منفی در کانال یک میلیون و 391 هزار واحد نهاده شد.

ضربه بزرگ دولت به بورس ، چرا بورس رشد نمی کند؟

احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سهام در مصاحبه با خبرنگاران مهم ترین عامل ریزش بازار سهام را در روزهای گذشته تعیین نبودن برنامه های دولت در سیاست گذاری های مالی گفت.

این کارشناس بازار در بخشی از این مصاحبه گفت نقدینگی مورد احتیاج در بازار وجود ندارد تا سهم ها بتوانند رشد لازم را داشته باشند. ابهاماتی که دولت درباره انتشار اوراق بدهی ایجاد نموده مهم ترین عاملی است که در ریزش بازار موثر واقع شده است.

اشتیاقی بعلاوه گفت: فروش سهام عدالت ترس مضاعفی را در فرایند بازار سهام ایجاد نموده است زیرا در حال حاضر که فروشندگان در بازار زیاد شدند اگر اجازه فروش سهام عدالت را هم بدهند بازار با فروش های بیشتری رو به رو می گردد و بهتر است این سیاست را فعلا از دستور کار خارج نمایند.

وی بعلاوه درباره لزوم افزایش نرخ دلار نیمایی گفت: کنترل نرخ دلار نیمایی آسیب بزرگی را به شرکت ها وارد نموده است. همین موضوع باعث شده است تا سودآوری شرکت ها تحت تاثیر قرار بگیرد و از ورود پول هوشمند به بازار جلوگیری گردد.

اشتیاقی گفت: P/E بیشتر شرکت ها در محدوده 5 و 6 واقع شده است و ارزندگی سهام شرکت ها در قیمت های فعلی تثبیت شده است اما چون فروشنده در بازار زیاد است و استراتژی بیشتر افراد نوسان گیری و سهامداری در کوتاه مدت است، معاملاتی در قیمت های تعادلی شکل نمی گیرد و در نتیجه فرایند بازار منفی می گردد.

به نظر می رسد ابهاماتی که دولت در بازار به واسطه ابهام در سیاست های مالی از جمله قیمت گذاری دستوری و فروش اوراق در بازار ایجاد نموده است بزرگترین عاملی است که از رشد شاخص جلوگیری نموده است. به عقیده کارشناسان به علت کسری بودجه 500 هزار میلیارد تومانی دولت در امسال و شرایط تورمی و تحریمی امکان رشد بورس گرفته شده است.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2032

به "ضربه بزرگ دولت به بورس ، چرا بورس رشد نمی کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضربه بزرگ دولت به بورس ، چرا بورس رشد نمی کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید