فرایند شاخص بورس صعودی می شود؟

به گزارش آسمان تو، خبرنگاران: شاخص کل بورس در هفته اخیر 35 هزار و 601 واحد افت کرد و شاهد بازدهی منفی 2.95 درصدی بورس بودیم. با این حال شاخص در روز چهارشنبه رشد 5 هزار واحدی داشت. آیا این فرایند در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت؟

فرایند شاخص بورس صعودی می شود؟

به گزارش ، در هفته اخیر بورس فرایندی نزولی را سپری کرد به طوری که شاخص هم وزن در تمام روزهای هفته نزولی بود و شاخص کل تنها در روز چهارشنبه رشد کرد. شاخص کل بورس در مجموع 35 هزار و 601 واحد پائین آمد و به رقم یک میلیون و 172 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز افت 4 هزار و 424 واحدی را ثبت کرد. در مجموع هفته ای نزولی را پشت سر گذاشت، اما این فرایند تداوم خواهد داشت؟ عوامل بنیادی و غیربنیادی تاثیرگذار بر بازار سهام چه پیامی به سهام داران می دهند؟

افت بازدهی هفتگی

در حالی که در سه روز ابتدایی هفته شاخص کل فرایندی نزولی داشت، پس از تصویب بسته حمایتی 7+3 توسط هیئت دولت و شورای هماهنگی سران قوا در روز چهارشنبه شاهد رشد تقاضای بازار و صعود شاخص کل بودیم. شاخص کل در آخرین روز هفته 5 هزار و 203 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 172 هزار واحد رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 35 هزار و 601 واحد پائین تر ایستاد تا بازدهی هفته شاخص بورس منفی 2.95 درصد شود. در هفته اخیر فرایند تغییرات شاخص کل تنها در روز چهارشنبه صعودی بود و در دیگر روزهای هفته فرایند نزولی داشت.

پیش بینی بورس هفته

افت شاخص هم وزن

شاخص کل هم وزن در تمام روزهای هفته اخیر نزولی بود، شاخص هم وزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 4 هزار و 424 واحد پائین تر ایستاد و به رقم 422 هزار و 848 واحد رسید و بازدهی منفی 1.04 درصدی را ثبت کرد.

پیش بینی بورس هفته

نماگرهای بازار نشان می دهند که به طور کلی سهام داران هفته ناخوشایندی را نسبت پشت سر گذاشتند. در این هفته شاخص به کانال 1.1 میلیونی سقوط کرد و سه روز نزولی پیاپی را ثبت کرد. شاخص کل در سه روز ابتدایی هفته در مجموع 40 هزار واحد عقب نشست و هزار و 291 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد. با آن که شاخص در روز چهارشنبه رشد 5 هزار واحدی داشت اما فرایند خروج پول حقیقی ادامه داشت و ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار با رشد 6 درصدی به 338 میلیارد تومان افزایش یافت. علاوه بر این ارزش مازاد عرضه در پایان معاملات روز چهارشنبه به بالاترین رقم هفته رسید و ارزش صف های فروش پایان بازار 4 هزار و 209 میلیارد تومان بیش از ارزش صف های خرید بود.

بنابراین بورس همچنان با صف های فروش و خروج سهام داران روبرو است. در چنین شرایطی تصویب بسته حمایتی 7+3 ازسوی سران سه قوه توانست در آخرین روز کاری هفته تاثیر مثبت اندکی بر شاخص کل بگذارد. در نتیجه فعالان بازار امیدوارند با اجرایی شدن تزریق نقدینگی به بورس شاخص فرایندی صعودی پیدا کند و سهام داران حقیقی نیز به بازار برگردند. اما برخی از تحلیل گران می گویند تاثیر مثبت اعمال چنین حمایت هایی تنها در کوتاه مدت نمایان می شود و در بلند مدت فرایند بازار باز هم نزولی خواهد بود. این گروه معتقدند افزودن بر تقاضای بازار از طریق منابع صندوق توسعه ملی تاثیری در اعتماد از دست رفته سهام داران ندارد بلکه باب جدیدی را در بازار سرمایه می گشاید که مقامات سیاسی در هر سطحی در بازار مداخله کنند، مداخلاتی که ممکن است در آینده چندان پشتوانه کارشناسی هم نداشته باشد. در مقابل گروهی دیگر از تحلیل گران معتقدند چون ریسک های وارد آمده بر بازار سهام عمدتا ریسک های سیاسی بوده و با توجه به آن که توده های مردم با تشویق و دعوت مقامات رسمی کشور در سال گذشته وارد بورس شدند، اکنون که بازار دچار بحران است و سهام داران بسیاری متضرر شده اند دولت وظیفه دارد که برای حل مسائل بورس اقداماتی انجام دهد. علاوه بر این گفته می شود که اقداماتی مانند افزایش نرخ تسعیر ارز بانک ها بر شفافیت صورت های مالی بانک های بورسی می افزاید و تصمیماتی مانند جبران زیان سهام داران پالایش یکم می تواند اعتماد از دست رفته را بازسازی کند.

ارزش معاملات
منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1822

به "فرایند شاخص بورس صعودی می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند شاخص بورس صعودی می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید