روش جدید تشخیص آلزایمر جای اسکن مغزی را گرفت

محققان دانشگاه واشنگتن نشان دادند که آزمایش جدید خون دقیق تر از روش PET بیماری آلزایمر را تشخیص می دهد.

روش جدید تشخیص آلزایمر جای اسکن مغزی را گرفت

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، مطالعه جدید دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان داد که یک آزمایش خون جدید می تواند مراحل اولیه بیماری آلزایمر را سال ها پیش از ظهور علائم آن تشخیص دهد.

براساس گزارش نیواطلس، گفته شده این آزمایش خون دقیق تر از اسکن مغزی توموگرافی تابش پوزیترون (PET) خواهد بود و امید است تا غربالگری بیماران را در آزمایشات بالینی تسریع بخشد.

البته باید بدانید که آزمایش خون برای تشخیص بیماری آلزایمر ایده جدیدی نیست. سال ها پیش از این مطالعاتی از نشانگرهای زیستی متفاوتی برای تشخیص این بیماری در مراحل اولیه ارائه شده است.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان دادند که اندازه گیری سطح دو نوع آمیلوئید در جریان خون می تواند به طور موثری ذخایر آمیلوئید موجود در مغز را ردیابی کند.

لازم به ذکر است؛ آمیلوئید بتا یک سم قوی و عامل اختلالات عملکردی در میتوکندری ها است که در نتیجه منجر به آزادشدن رادیکال های آزاد و نهایتاً آسیب نورون ها می گردد.

همچنین محققان دریافتند که این آزمایش خون می تواند ذخایر آمیلوئید مغز را با دقت 88 درصدی در مقایسه با اسکن PET تشخیص دهد.

طبق این گزارش، در این مطالعه، محققان 158 نفر بالای 50 سال را که از نظر شناختی سالم بودند، مورد آنالیز قرار دادند.

رندال باتمن نویسنده ارشد این مطالعه گفت: در حال حاضر ما افراد را با اسکن های مغزی غربالگری می کنیم که روشی گران و وقت گیر است اما با انجام آزمایشات خون می توانیم هزاران نفر را در طول یک ماه غربال کنیم؛ این بدان معنا است که آزمایشات جدید برای تشخیص آلزایمر می تواند به درمان سریع تر این بیماری یاری کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 12 شهریور 1398 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 318

به "روش جدید تشخیص آلزایمر جای اسکن مغزی را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش جدید تشخیص آلزایمر جای اسکن مغزی را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید