روانشناسی چهره زنان؛ چرا زنان از لوازم آرایشی استفاده می کنند؟

به گزارش آسمان تو، امروزه لوازم آرایشی و به طور کلی آرایش به جزء جدایی ناپذیر زندگی زنان مبدل شده است و شاید جالب باشد که از دیدگاه روانشناسی به این مسئله نگاه کنیم. در واقع می توان با توجه به نوع و میزان آرایش صورت به روانشناسی چهره زنان پرداخت.

روانشناسی چهره زنان؛ چرا زنان از لوازم آرایشی استفاده می کنند؟

می خواهید بیرون بروید؟ برای بسکمک از زنان رفتن به بیرون یعنی ایستادن جلوی آینه ای که جلوی آن لوازم آرایشی ردیف و منظم چیده شده اند. آرایشی که گاهی اوقات چند دقیقه و گاهی چند ساعت به طول می انجامد. حتی برخی خانم ها از مشاوران حرفه ای برای افزایش جذابیت خود کمک می گیرند. می توان انواع پودر ها، سایه و خط چشم، رژ گونه، رژ لب و ... را در کیف خانم ها یافت.

اما آیا روانشناسی خاصی پشت میزان آرایش امروزه خانم ها وجود دارد؟ و اگر پاسخ مثبت است آیا می توان از آن به عنوان یک مزیت نام برد؟ اصلا آیا باید زنان آرایش کنند؟ با این که می دانیم بیشتر خانم ها آرایش می کنند اما شاید جالب باشد که بدانیم چرا زنان اینگونه آرایش می کنند؟

رابطه زیبایی و آرایش

وقتی نام لوازم آرایشی می آید ذهنمان به سمت محصولاتی می رود که هدف از تولید آنها افزایش زیبایی فیزیکی است اما سوال اینجاست که مفهوم زیبایی چیست؟ تحقیقات در فرهنگ های گوناگون تعاریف بسیار مختلف و گسترده ای از جذابیت فیزیکی ارائه داده اند.

به عنوان مثال لاغری در همه دنیا نشانه جذابیت نیست. در این مجله نوشته شده بود که اگر افراد جذاب امروز در روم و یا یونان باستان زندگی می کردند احتمالا فردی نازیبا تلقی می شدند.

با وجود تفاوت های فرهنگی گوناگون، برخی ویژگی های فیزیکی در همه جای دنیا نشانه ای از جذابیت محسوب می شود. سلایق انسانی در میلیون ها سال حیات بشر به تکامل رسیده است تا به عنوان مثال ویژگی های فیزیکی گوناگون را عاملی برای تناسب اندام در نظر بگیرد. به عنوان مثال ویژگی جوانی نشانه ای قابل اعتماد برای میزان خلاقیت افراد است و از این رو، برای دیگران جذاب به شمار می آید. همچنین یکنواختی پوست و تناسب چهره نشانه هایی از سلامتی هستند که مسبب جذابیت بیشتر خانم ها می شوند.

بیشتر بخوانید: راز جذابیت؛ چگونه دوست داشتنی باشیم؟

امروزه چیزهایی که بر مبنای علم روانشناسی در مورد استفاده از لوازم آرایشی می دانیم عبارتند از:

روانشناسی چهره زنان با رژ لب قرمز

زنانی که دارای لب های قرمز رنگ هستند جذاب تر به نظر می رسند. تحقیقی نشان می دهد که رژ لب قرمز، مجذوب شدن مردان به زنان را در مکان هایی مانند کافی شاپ و یا رستوران تسریع می کند. در این تحقیق محققان به این نتیجه رسیدند خانم هایی که از رژ لب قرمز استفاده می کنند نسبت به کسانی که رژ لب استفاده نمی کنند و یا از رژ قهوه ای و یا صورتی استفاده می کنند بیشتر می توانند آقایان را جذب کنند.

بیشتر بخوانید: راههای جذب مردان مغرور چیست؟

فونداسیون ها اساسی به نظر می رسند

شاید دلیل اهمیت فونداسیون ها این باشد که این مواد پوست صورت زنان را صاف می کنند و از این رو، باعث می شوند افراد دیگر احساس کنند این خانم ها شاداب هستند. فونداسیون ها در بهبود زیبایی خانم ها نقش مهمی ایفا می کنند و تحقیقات نشان می دهد این مواد بیشترین تغییر را در چهره زنان ایجاد می کنند. در این تحقیق از مردان خواسته شده بود که جذابیت زنان را بر مبنای سطوح مختلف استفاده از لوازم آرایشی از صفر تا صد قضاوت کنند که در این تحقیق ثابت شد کسانی که از فونداسیون ها استفاده می کنند جذابیت بیشتری برای مردان دارند.

تمرکز بر روی چشم ها

اخیرا در تحقیقی از خانم ها خواسته شده بود که مهم ترین بخش آرایش صورت را در زنان دیگر انتخاب کنند که آنها آرایش چشم را به عنوان مهم ترین بخش آرایشی زنان انتخاب کردند. خط چشم، سایه چشم و ریمل ها زیبایی چهره را بیش از هرچیز دیگری افزایش داده و آن ها را جوان تر نشان می دهند. به عبارت دیگر بزرگسالان زمانی که دارای ویژگی هایی هستند که عموما در جوانان یافت می شود، جذاب تر به نظر می رسند. از جمله این ویژگی ها می توان به چشمان درشت اشاره کرد.

آرایش به طور کلی شما را سالم تر نشان می دهد

بدون توجه به دیگر معیارهای جذابیت، لوازم آرایشی باعث می شود زنان مقبولیت اجتماعی بیشتری کسب کنند. همچنین آزمایشاتی که اخیرا انجام شده نشان می دهد زنانی که از لوازم آرایشی استفاده می کنند از نگاه دیگران سالم تر، دارای اعتماد به نفس بیشتر و نیز دارای پتانسیل بیشتر نسبت به زنانی هستند که از لوازم آرایشی استفاده نمی کنند. این تحقیق نشان داد آرایش نقش اساسی در خودنمایی زنان ایفا می کند.

بیشتر بخوانید: اختلال شخصیت نمایشی یا اختلال هیستریونیک چیست؟

به طور کلی آرایشی که امروزه شاهد آن هستیم حاصل یک دیدگاه تکاملی است. از آنجایی که عملکرد زنان در زندگی وابسته به جوانی و شادابی آنهاست، روانشناسی چهره زنان می گوید آنان از لوازم آرایشی برای نشان دادن شادابی و سلامتی خود استفاده می کنند تا نشان دهند هنوز هم طراوت قبلی خود را دارا هستند.

چرا مردان کمتر از لوازم آرایشی استفاده می کنند؟

همچنین سوالی در بین افراد وجود دارد که چرا بیشتر مردان از لوازم آرایشی استفاده نمی کنند. روانشناسان بر این باورند که مردان نیازهای دیگری دارند. آنها به جای آنکه بخواهند جوانی و شادابیشان را بزرگنمایی کنند بیشتر به فکر ثروت و موفقیتند. آنان تلاش برای رسیدن به موفقیت و ثروت را در انتخاب شدنشان به عنوان شریک زندگی برای خانم ها مهم می دانند و ثروت و موفقیت برای آنان از اهمیت بالایی برخوردار است. این است که می گویند زنان و مردان مکمل یکدیگرند.

نظر شما چیست؟ تا چه اندازه استفاده از لوازم آرایش را مطلوب می دانید؟ دیدگاه های خود را با مخاطبان خبرنگاران درمیان بگذارید.

برگرفته از: psychologytoday

منبع: setare.com
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1588

به "روانشناسی چهره زنان؛ چرا زنان از لوازم آرایشی استفاده می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانشناسی چهره زنان؛ چرا زنان از لوازم آرایشی استفاده می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید