حضور یک شرکت ایرانی در بین 10 شرکت برتر نفتی MENA

به گزارش آسمان تو، شرکت مپنا در بین 10 شرکت برتر پیمانکاری قرارداد های مهندسی، تأمین و احداث منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در صندلی هفتم نهاده شد.

حضور یک شرکت ایرانی در بین 10 شرکت برتر نفتی MENA

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، نشریه مالی MEED در آخرین شماره خود به ارزیابی قرارداد های مهندسی، تأمین و احداث (EPC) در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخت. بر اساس اعلام MEED، گروه مپنا در بازار داخلی خود در این صنعت عملکرد خوبی بر جای گذاشته و پیروز به عقد قرارداد 876 میلیون دلاری توسعه میدان های نفتی پارسی و پرنج با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب شده است.

* حضور شرکت های فرانسوی و اسپانیایی در بین پیمانکاران نفتی خاورمیانه و شمال آفریقا

در این رتبه بندی، شرکت JGC ژاپن برای قرارداد با وزارت نفت عراق در پالایشگاه بصره و قرارداد با شرکت سعودی آرامکو در میدان گازی شرق عربستان، شرکت کره ای مهندسی سامسونگ برای قرارداد های پروژه ذخیره سازی گاز مخزن در عربستان و پروژه پالایشگاه حاسی مسعود در الجزایر، شرکت اسپانیایی Tecnicas Reunidas برای قرارداد مشترک با سامسونگ جهت فعالیت در پالایشگاه حاسی مسعود الجزایر و قرارداد دیگری برای نصب واحد آب شور در پالایشگاه رأس تنوره آرامکو در صندلی های اول تا سوم قرار گرفته اند. شرکت مهندسی پتروشیمی چین نیز با هفت قرارداد در کشور های الجزایر، عراق و امارات عربی متحده در رتبه چهارم جای دارد.

پنجمین، ششمین و هشتمین پیمانکاران EPC این رتبه بندی، شرکت های مصری پتروجت، انپی و احداث پتروشیمی مصر معرفی شده اند که قرارداد هایی برای فعالیت در پروژه های هیدروکربنی داخل مصر به امضاء رسانده اند و علت این اتفاق بی سابقه، وجود پروژه های داخلی پرتعداد و مطمئن در کشور مصر، علی رغم شرایط نامطلوب جهانی است.

شرکت فرانسوی TechnicFMC رتبه نهم را از آن خود نموده است. این رتبه به لطف سهم این شرکت در پروژه EPC ساخت مجتمع هیدروکراکینگ در پالایشگاه نفت آسیوط مصر حاصل شده است. رتبه نهایی لیست نیز متعلق به شرکت یونانی آرچیرودون است که قراردادی از شرکت Adnoc Onshore امارات برای توسعه میدان نفتی باب ابوظبی دریافت نموده است.

* حفر 89 حلقه چاه در دزفول جنوبی

قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش فراوری و بهره برداری از میدان های پارسی و پرنج با گروه مپنا میدان نفتی پارسی در منطقه دزفول جنوبی و در 125 کیلومتری شهر اهواز واقع شده است. این میدان در سال 1343 خورشیدی کشف و بهره برداری از آن در سال 1345 با فراوری روزانه 7 هزار و 400 بشکه شروع شد و تا به امروز 89 حلقه چاه در آن حفاری شده است. میدان پرنج نیز در میان میدان های کرنج و پارسی، در امتداد جنوب شرق-شمال غرب در 75 کیلومتری شهر بهبهان و 40 کیلومتری رامهرمز قرار گرفته است. بهره برداری از این میدان از سال 1386 شروع شد و تا به امروز 11 حلقه چاه در آن حفاری شده است.

قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش فراوری و بهره برداری از میدان های پارسی و پرنج، میان شرکت ملی نفت ایران و گروه مپنا، 19 بهمن ماه 1398 امضا شد. مدت این قرارداد که در قالب مدل قراردادی نفت خیز جنوب تهیه شده است، 10 سال و هدف از اجرای قرارداد، افزایش فراوری روزانه میدان های پارسی و پرنج از 52 هزار بشکه کنونی به 85 هزار بشکه و دستیابی به حدود 121 میلیون بشکه فراوری تجمعی اضافی است.

* افزایش 33 هزار بشکه ای فراوری نفت، نتیجه فعالیت مپنا

افزایش 33 هزار بشکه ای فراوری نفت این میدان ها (با احتساب هر بشکه 50 دلار) مطابق هدف گذاری قرارداد، در حکم یک میلیون و 650 هزار دلار درآمدزایی روزانه برای کشور است و اجرای این قرارداد ضمن ایجاد ثروت، فرصت مناسبی را برای نقش آفرینی گروه مپنا و شرکت های داخلی دیگر و بهره مندی بیشتر از توان متخصصان و سرمایه انسانی ایرانی و بومی در طرح های توسعه ای نفت و گاز ایجاد خواهد نمود.

حفاری 29 حلقه چاه جدید، تعمیر هشت حلقه چاه موجود، اجرای عملیات فرازآوری مصنوعی با استفاده از گاز، نصب پمپ های درون چاهی در 45 حلقه چاه و اجرای عملیات لایه شکافی و نصب لوله مغزی، از جمله فعالیت هایی است که در توضیح کار تحت الارضی این قرارداد آمده و در بخش سطح الارضی نیز انجام فعالیت هایی از جمله بهینه سازی و افزایش ظرفیت تأسیسات موجود، احداث واحد های جمع آوری و تقویت فشار گاز، احداث واحد نمک زدایی مستقل، احداث خطوط لوله انتقال نفت و گاز و تزریق گاز هدف گذاری شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1490

به "حضور یک شرکت ایرانی در بین 10 شرکت برتر نفتی MENA" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور یک شرکت ایرانی در بین 10 شرکت برتر نفتی MENA"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید