آنالیز سامانه هوش مصنوعی برای تشخیص کرونا، فعالیت شبانه روزی رادیولوژیست ها جهت تشخیص به موقع کرونا

به گزارش آسمان تو، دبیر انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به اینکه اجرای طرح هوش مصنوعی جهت تشخیص کرونا احتیاج به طرح پیشنهادی دقیق با ملاحظات علمی و اخلاقی دارد، گفت: هوش مصنوعی یک ابزار یاری کننده برای متخصص رادیولوژی محسوب می گردد.

آنالیز سامانه هوش مصنوعی برای تشخیص کرونا، فعالیت شبانه روزی رادیولوژیست ها جهت تشخیص به موقع کرونا

به گزارش گروه اجتماعی آسمان تو، عبدالرسول صداقت، دبیر انجمن رادیولوژی ایران در خصوص سامانه هوش مصنوعی برای تشخیص کرونا اظهارداشت: هرچند استفاده از فناوری نوین هوش مصنوعی مورد استقبال ما است، ولی برای قضاوت در خصوص این موضوع باید جمعی از اساتید مجرب رادیولوژیست نرم افزار مربوطه را آزمایش نمایند و هنوز برای اظهار نظر زود است.

وی اضافه نمود: اجرای طرح هوش مصنوعی احتیاج به طرح پیشنهادی دقیق با ملاحظات علمی و اخلاقی دارد. در حال حاضر هوش مصنوعی در کشور ما در مرحله پژوهشی است و در استفاده عمومی از آن باید ملاحظات علمی و اخلاقی و قانونی مد نظر باشد.

از طرفی در زمان اپیدمی، تعدادمراجعات

بیش از حد معمول است لذا یافته های دوران اپیدمی، قابل تسری به کل جامعه در شرایط عادی نیست.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران ادامه داد: در هیچ کجای جهان از جمله کشور هایی که ابداع نماینده هوش مصنوعی هستند، هوش مصنوعی جایگزین پزشک (خصوصاً متخصص رادیولوژی) نشده است.

در حال حاضر هوش مصنوعی نمی تواند تفکرات پیچیده را حل نماید. هوش مصنوعی یک ابزار یاری نماینده برای متخصص رادیولوژی است و هرگز نباید این تصور ایجاد گردد که هوش مصنوعی می تواند ظرف دو دقیقه تشخیص پنومونی کرونا را نهایی کند.

دکتر صداقت بیان داشت: رادیولوژیست ها در تمام طول شبانه روز حتی در منازلشان به سیستم پکس دسترسی دارند و مشغول کار تشخیصی بیماران می باشند و لذا این کار ارایه شده کار بسیار جدید و بدیعی نیست و استفاده واقعی از هوش مصنوعی مستلزم همکاری وسیع بین استاتید رادیولوژی و شرکت های دانش بنیان آنهم در شرایط آرام و غیراپیدمیک بیماری است.

وی بیان داشت: حتی در آزمایشگاه ها با وجود دستگاه های پیشرفته نیز در پایین گزارش دستگاه نوشته شده تفسیر آزمایش فقط به عهده پزشک است.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران در خصوص دقت 97 درصدی این نرم افزار و سرعت دو دقیقه ای برای تشخیص کرونا گفت: این موضوع باید توسط تیمی از اساتید مجرب رادیولوژی ما ارزیابی گردد تا بتوان نظر قطعی داد. در حال حاضر ما در اپیدمی کرونا هستیم و تعداد بیماران زیاد است و اگر ما برای نرم افزار تعریف کنیم که هر سی تی اسکنی که دارای لکه های سفید یا اوپاسیتی های گراند گلاس یا کدورت باشد را به عنوان کرونا تشخیص بگذارد به احتمال زیاد درصد موفقیت بطور کاذب بالا گزارش خواهد شد. این درصد بالا در صورتی ارزشمند است که شرایط عادی باشد و نرم افزار بتواند از بین مثلاً 20 علت برای ایجاد آن لکه های سفید در تصاویر سی تی اسکن با دقت بالای 90 درصد علت احتمالی را دقیق ذکر کند.

وی بیان داشت: در مجموع بنظر ما این طرح ناپخته و خام بوده و در مراحل اولیه واقع شده است و ارزش کاربردی برای جامعه پزشکی ندارد.

صداقت در پاسخ به اینکه اظهار نظر آقای دکتر ربیعی در خصوص کمبود رادیولوژیست در ایران یا خستگی آن ها موافق هستید؟ ما متاسف هستیم که ایشان چنین اظهارات نادرستی را که خارج از حیطه اختیارات و تخصص ایشان است در تلویزیون و مطبوعات بیان فرمودند که سبب رنجش همکاران رادیولوژیست ما شده و از ایشان انتظار داریم که فرمایشات خود را هم در تلویزیون و هم در مطبوعات اصلاح نمایند

وی گفت: برای اطلاع ایشان و همچنین شما و مردم شریف ایران باید عرض کنم که در هیچ جای ایران شهری وجود ندارد که دستگاه سی تی اسکن داشته باشد، ولی رادیولوژیست نداشته باشد. همچنین در این 50 روزی که کرونا در ایران شناسایی شده است انجمن رادیولوژی و رادیولوژیست های سراسر ایران از همان روز نخست به طور فعال در خدمت مردم بودن و تمام سی تی اسکن های کشور به طور 24 ساعته و شبانه روزی انجام و گزارش شده است.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران گفت: سایر فعالیت های انجمن رادیولوژی با همکاری رادیولوژیست های سراسر کشور به صورت خلاصه شامل نشر چند فایل آموزشی صوتی و تصویری در خصوص نمای پنومونی COVID-19 در سی تی اسکن و رادیوگرافی در همان روز های نخست اسفند 98 با بهره گیری از اساتید برجسته همچنین به روز رسانی کردن فایل های فوق و اختصاص یک کانال تخصصی به آموزش تصویربرداری بیماری کرونا در هفته اول اسفند است.

وی گفت: همچنین تاسیس دو گروه مشاوره تخصصی رادیولوژی کرونا جهت مشاوره تخصصی و رایگان به پزشکان سراسر کشور و تدوین و نشر فرمت استاندارد گزارش سی تی اسکن ریه توسط گروه فوق تخصصی IRSCC برای هماهنگی کامل تفسیر و گزارش تصویربرداری پنومونی کرونایی از دیگر اقدامات است.

صداقت گفت: همچنین تدوین و نشر پروتکل Low dose chest CT Scan با هدف به حداقل رساندن دوز تابش اشعه ایکس در سی تی اسکن تا حد یک ششم که در هفته اول اپیدمی به سراسر بخش های رادیولوژی ابلاغ شده و تدوین و نشر پروتکل استاندارد تصویربرداری رادیوگرافی یا سی تی اسکن در زنان باردار در هفته اول اسفند نیز اجرا شده است.

وی اضافه نمود: تدوین و نشر پروتکل محافظت از زنان باردار در برابر کرونا در مراکز و موسسات تصویربرداری و حضور فعال در گروه مادران باردار وزارت بهداشت برای تدوین پروتکل های کشوری و حضور 24 ساعته در تیم های تخصص گروه مادران برای ارایه مشاوره مادران باردار بستری در سراسر کشور از دیگر برنامه های اجرا شده است.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران گفت: ارتباط با انجمن های کشور های همسایه و ارایه پروتکل ها طبق درخواست آن ها و انجام مشاوره برای آنان و مصاحبه های متعدد تلویزیونی، رادیویی و مطبوعاتی در جهت آگاهی بخش عمومی و اطلاع رسانی روزآمد به پزشکان همچنین تدوین و نشر راهنمای محافظت از بیماران و پرسنل در برابر کرونا در مراکز و موسسات تصویربرداری بیمارستان و خارج بیمارستانی نسخه اول 11 اسفند 98 و نسخه دوم 12 فروردین 99 از دیگر اقدامات محسوب می گردد.

وی اضافه نمود: مشارکت فعال در گروه های علمی در قالب کار گروه های مشترک و همکاری کامل با گروه های زیر مجموعه ستاد ملی مبارزه با کرونا و فعالیت های پژوهشی متعدد و چاپ اولین مقاله در مجله علمی رادیولوژی ایران در اسفند 98 و چند مقاله در حال نشر در مجلات معتبر جهان و همکاری بی نظیر متخصصین رادیولوژی و کارشناسان رادیولوژی در مراکز دولتی و خصوصی سراسر کشور که حتی در ایام تعطیلات نوروزی نیز بسیاری از موسسات و مراکز خصوصی فعال بوده اند و فهرست آن ها به وزارت بهداشت داده شده است.

صداقت در پاسخ به این پرسش که آیا در استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص بیماری ها، ملاحظات پزشکی قانونی نیز وجود دارد؟ گفت: اصولاً در تشخیص و درمان بیماریها، پزشک مسئولیت قانونی داشته و در مقابل ادعا یا شکایت بیمار باید در مقابل مراجع قانونی جوابگو باشد.

وی اضافه نمود: در صورتی که استفاده از دستگاه های هوش مصنوعی زیر نظر پزشک متخصص صورت نگیرد، طبیعتاً، حق شکایت از بیمار سلب می گردد و این یک چالش مهم در پزشکی قانونی خواهد بود و طبعاً مسئولین پزشکی قانونی باید در این زمینه اظهار نظر نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1080

به "آنالیز سامانه هوش مصنوعی برای تشخیص کرونا، فعالیت شبانه روزی رادیولوژیست ها جهت تشخیص به موقع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز سامانه هوش مصنوعی برای تشخیص کرونا، فعالیت شبانه روزی رادیولوژیست ها جهت تشخیص به موقع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید