اعلام ورشکستگی مشهورترین روزنامه مالایی زبان مالزی

به گزارش آسمان تو، انتشار Utusan Malaysia، مشهورترین روزنامه مالایی زبان مالزی متوقف شد.

اعلام ورشکستگی مشهورترین روزنامه مالایی زبان مالزی

با تور مالزی ارزان از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز 10 اکتبر یکی از بزرگترین گروه های رسانه ای مالزی با مالکیت روزنامه Utusan Malaysia با سابقه 80 ساله و kosmo با سابقه 15 ساله به فعالیت خود خاتمه داده و توقف انتشار روزنامه های خود را اعلام کردند. همچنین 6 ماه پیش، یکی از قدیمی ترین روزنامه های تامیل زبان مالزی، Tamil Nesan، نیز با همین سرنوشت روبه رو شد.

روزنامه اتوسان مالزیا، که سخنگوی حزب آمنو به شمار می رفت، نخستین بار توسط یوسف اسحاق که بعدا به عنوان اولین رییس جمهور سنگاپور انتخاب شد، در سال 1939 در سنگاپور به زبان جاوی و با عنوان Utusan Melayu منتشر شد. در طول زمان اشغال مالزی و سنگاپور توسط ژاپن این روزنامه انتشار خود را به صورت موقت تعطیل و در سال 1959 فعالیت خود را به مالزی انتقال داده و از اول سپتامبر 1967 در مالزی با نام Utusan Malaysia انتشار وسیع خود را شروع کرد.

باتوجه به حمایت های مالی حزب پرقدرت آمنو از این روزنامه و متقابلا دفاع بی چون و چرای روزنامه از سیاست های حزب حاکم آمنو در سال های گذشته، این روزنامه در مطبوعات مالزی رسانه ای پیشرو بشمار می رفت و در سال 1997 به عنوان اولین روزنامه آنلاین مالزی و با عنوان Utusan Malaysia On-Line فعالیت خود را در دنیای دیجیتال ادامه داد.

تیراژ روزانه اوتوسان مالزی در دهه 1990 به 350، 000 نسخه در روز می رسید و به عنوان یکی از بزرگترین روزنامه های مالزی شناخته می شد. این تیراژ در سال 2004 حدود 250، 000 کاهش یافته و در نیمه اول سال 2016 به 144.438 نسخه کاهش یافت. Mingguan Malaysia، چاپ آخر هفته این روزنامه (یکشنبه ها)، دارای تیراژ 313، 495 در نیمه اول سال 2016 بود که آن را به محبوب ترین و پر تیراژترین روزنامه به زبان مالایی تبدیل کرد.

این تیراژ تا آخرین روز انتشار Utusan Malaysia ادامه داشت ولی پس از شکست حزب آمنو در انتخابات 2018 و مسائل مالی پیش آمده در ماه های اخیر، منجر به تصمیم هیئت مدیره مؤسسه برای توقف انتشار این روزنامه قدیمی در 10 اکتبر 2019 شد.

تحلیل گران رسانه ای دلایل افول این روزنامه قدیمی و باسابقه مالزی را دخالت سیاست مداران حزب آمنو و حمایت تمام عیار وعدم رعایت بی طرفی رسانه ای این رسانه در حمایت از حزب مالایی آمنو در طول سال های گذشته به خصوص در دوره رهبری حزب مالایی تبار آمنو می دانند.

یک فعال رسانه ای شروع افول این رسانه را در زمان عبدالله بداوی و دخالت های پسران طبقه چهار در این رسانه برای برجسته سازی عبدالله و نجیب و حمله به انور ابراهیم دانسته و سقوط این رسانه های اصلی را پس از پوشش سنگین پرونده اول لواط و درگیری انور ابراهیم، معاون نخست وزیر، در سال 1999 شروع شد.

در ادامه در انتخابات سال 2008 و 2013 دخالت های زیاد و غیرحرفه ای باعث شده است که خوانندگان نسبت به موضع این روزنامه ابراز تاسف نمایند که مطبوعات، تلویزیون و رادیو متعلق به شرکت های مرتبط با آمنو دیگر بی طرف نیستند و فاقد اعتبار اجتماعی اند.

این شروعی بر کاهش کیفیت روزنامه نگاری و کاهش و صندلی مطبوعات گروه Utusan و NSTP بود.

اتوسان مالزی به عنوان یک رسانه پر مخاطب عملا به عنوان رسانه و سخنگوی حزب قدرتمند آمنو محسوب شده و عملا رسالت رسانه ای خود را در راستای منافع این حزب قرار داده بود.

تحلیلگران رسانه ای معتقدند مدیران این گروه رسانه ای در طول سال های قبل از انتخابات تصور سقوط حزب آمنو را نداشته و به توجیه رفتارهای دولت مردان حزب آمنو برآمده و در راستای منافع آنان حرکت و از مردم فاصله خود را بیشتر نموده و افول خود را تسریع کردند.

هر چند احمد زاهد حمیدی رییس حزب آمنو تعطیلی گروه رسانه ای Utusan را با ظلم دولت در بستن حساب های Umno و عدم یاری مالی حزب به شرکت رسانه ای مرتبط می داند، اما با شکست حزب آمنو در سال گذشته و پیروزی احزاب رقیب، حمایت مالی آمنو از گروه رسانه ای Utusan Malaysia کاهش یافته و عملا این گروه رسانه ای بزرگترین حامی مالی خود را از دست داد. دبیرکل آمنو طی اظهار نظری بیان داشت که حزب در تعطیلی روزنامه مداخله نخواهد کرد زیرا این تصمیمی بوده که توسط اعضای هیئت مدیره گرفته شده است.

از سوی دیگر با توجه به عدم اقبال مردم به دیدگاه های این روزنامه، این روند باعث بدهی 392 میلیون رینگیتی و ورشکستگی و در نهایت اعلام عدم انتشار قدیمی ترین روزنامه مالایی زبان مالزی در تاریخ 10 اکتبر و بیکاری 826 کارمند این گروه رسانه ای شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 492

به "اعلام ورشکستگی مشهورترین روزنامه مالایی زبان مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام ورشکستگی مشهورترین روزنامه مالایی زبان مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید