اعلام عمدی بودن آتش سوزی در خانه مرعشی

به گزارش آسمان تو، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، عمدی بودن آتش سوزی در خانه مرعشی بچشم می آید.

اعلام عمدی بودن آتش سوزی در خانه مرعشی

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

مضیف، قربانی دعوای قبیله ای

با انتشار تصاویری از آتش دریافت در خانه تاریخی مرعشی در شوشتر، میراث فرهنگی در نخستین اقدام تاکید نمود که دو بنای تاریخی به نام مرعشی در شوشتر وجود دارد که در یکی از آنها پایگاه میراث فرهنگی شوشتر قرار گرفته است که این بنا سالم است. مسئولان میراث فرهنگی اما از ادامه دار بودن پیگیری ها تا به نتیجه رسیدن برای علت آتش سوزی خبر داده بودند.

اکنون حکمت الله موسوی با بیان اینکه خانه آتش گرفته مرعشی در کنار تعیین التجار قرار گرفته است، می افزاید: سال گذشته از محل اعتبارات مسکن و شهرسازی، بازسازی های اولیه روی این در تاریخی اجرا شده بود که متاسفانه آتش گرفت.

وی با اشاره به برگزاری جلسه شورای تامین استان خوزستان بیان می نماید: براساس آنالیز های اجرا شده تا کنون، متاسفانه این آتش سوزی عمدی بوده و آنالیز ها تا به نتیجه رسیدن دقیق عاملان و علت دقیق این کار ادامه خواهد داشت.

در ادامه آتش سوزهای اتفاق افتاده در خوزستان؛ یک مضیف (محل پذیرایی به زبان عربی) در روستای دحیماوی دشت آزادگان که یکی از مقاصد گردشگری منطقه نیز محسوب می شد، آتش گرفت که مالک آن خسارت وارد شده را بیش از یک میلیارد تومان اظهار داشت.

موسوی همچنین درباره این آتش سوزی نیز شرح می دهد: هر چند فناوری احداث با ساخت مضیف عربی را چند سال قبل در فهرست میراث معنوی کشور ثبت کردیم، اما خود مضیف در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است، چون در مناطق مختلف، تعدادی از آنها در کنار تالاب ها و بعضی مناطق در شهرهای عربی ساخته می شوند. اما به نظر می رسد به علت اختلافات عشیره ای و طایفه ای درگیری اتفاق افتاده که با وجود حضور نیروی انتظامی و مسئولان میراث فرهنگی برای جلوگیری از بالاتر رفتن تنش ها و آسیب به اموال عمومی، اما متاسفانه این مضیف به طور کامل در آتش سوخته است.

وی با بیان اینکه ساختار اولیه مضیف از نی است و به همین دلیل درجه آسیب پذیری آن زیاد ادامه می دهد: در صورتیکه اقتصائات و شرایط فراهم باشد و سرمایه گذار هم بتواند و همچنین موضوعات محلی و عشیره ای اجازه این کار را بدهد، میراث فرهنگی نیز برای سرپا کردن این مضیف همکاری می نماید.

منبع: همگردی
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1211

به "اعلام عمدی بودن آتش سوزی در خانه مرعشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام عمدی بودن آتش سوزی در خانه مرعشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید