احیا و بهره برداری مدارس ماندگار تهران

به گزارش آسمان تو، این تفاهم نامه در راستا احیا و بهره برداری مدارس ماندگار تهران، به امضای وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزیر آموزش و پرورش و شهردار تهران رسید.

احیا و بهره برداری مدارس ماندگار تهران

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این مراسم طی سخنانی، گفت: آموزش و پرورش مدارسی را در اختیار دارد که جز بناهای تاریخی ارزشمند محسوب می شوند و علاوه بر این که میراث ملموس هستند به واسطه برخی از موضوعات میراث ناملموس را نیز در بر می گیرند، بنابراین به نظر می رسد میراث ملموس و میراث ناملموس هر دو از موضوعاتی است که در آموزش و پرورش وجود دارد.

مونسان بیان نمود: این تفاهم نامه می تواند باعث اجرایی شدن ایده مدرسه موزه شود تا مدارس نیز در کنار موزه هایی که در کشور فعالیت می کنند به معرفی مفاهیم مرتبط با میراث فرهنگی و توسعه گردشگری کمک کنند.

صیانت از بناهای تاریخی با کمک دستگاه های مختلف

وی یادآور شد: سال گذشته مجلس قانونی را مصوب کرد که بر اساس آن دستگاه های مختلف که دارای بناهای تاریخی هستند باید به حفظ و صیانت از این آثار کمک کنند. این مصوبه خوبی است و می تواند به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بودجه اندکی که در اختیار دارد در مورد صیانت بهتر از آثار تاریخی کمک کند.

وی اظهار داشت: ایده موزه مدرسه نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت، با توجه به اینکه تعداد موزه های خصوصی ما در سال گذشته رشد چشم گیری داشته، مدرسه موزه نیز می تواند در راستا شناخت و معرفی هرچه بهتر مفاهیم میراثی به ما بیش از پیش کمک کند.

مدرسه تنها یک ساختمان نیست

محسن حاجی، میرزایی وزیر آموزش و پرورش نیز در این نشست اعلام کرد: ما ماموریت داریم مدرسه را به طور ویژه مورد توجه قرار دهیم. مدرسه تنها یک ساختمان نیست بلکه کانون زندگی است، هویت ساز، شخصیت ساز و آینده ساز است و جز شاخص ترین عناصر جامعه به حساب می آید.

حاجی میرزایی اضافه کرد: مدارس ماندگار، ویژگی منحصر به فردی دارند، این مدارس جز تاریخ ما به حساب می آیند خاطرات و خطرات گسترده ای پیرامون این مدارس وجود داشته است از این رو می توانند بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

وی در ادامه گفت: بهترین شکل صیانت از مدرسه حفظ کارکرد قبلی آن است، مدرسه باید مدرسه بماند بنابراین نباید انقطاعی بین کارکردهای مدرسه با کارکردهای ثانوی آن ایجاد شود. این مدارس متعلق به مردم و نسل های آینده است که ایده موزه مدرسه بر همین اساس شکل گرفته است.

حفظ ارزش های شهر

پیروز حناچی، شهردار تهران نیز در مراسم امضا این تفاهم نامه، اظهار کرد: یکی از مهمترین هدف هایی که باید دنبال کنیم، حفظ و نگهداری ارزش های شهر است. ثروت های شهر همان ارزش هایی هستند که فرصت ظهور و بروز پیدا می کنند.

وی اضافه کرد: در این دوره تلاش کردیم نگاه به مدیریت شهری را تغییر دهیم و بر ارزش های آن بیفزاییم که در این خصوص برنامه هایی نیز از سوی شورای اسلامی شهر و شهرداری تبیین و اجرایی شده است.

حناچی اضافه کرد: تهران شهری زیبا و مملو از اماکنی است که محل وقوع اتفاقات تاریخی است. آثار زیادی در این شهر وجود دارد که سابقه تاریخی دارند.

بر اساس این تفاهم نامه، آن دسته از مدارسی که از قدمت و سوابق درخشان علمی، آموزشی و فرهنگی برخوردار بوده و در سطح ملی یا استانی دارای حسن شهرت باشند، برابر ضوابط و مقررات شورای عالی آموزش و پرورش، در زمره مدارس ماندگار مورد بررسی قرار می گیرند.

بر اساس مفاد این تفاهم نامه، وزارت آموزش و پرورش نسبت به معرفی مدارس ماندگار و سایر بناهای ارزشمند اقدام کرده و زمینه های همکاری برای حفظ، بازسازی، احیا، استمرار فعالیت آموزشی و بهره برداری فرهنگی ابنیه معرفی شده را فراهم می کند.

شهرداری تهران برای اجرا این تفاهم نامه در مورد مدارس ماندگار و سایر بناهای ارزشمند به عنوان بخشی از فضای شهری قابل دسترس شهروندان، اهتمام داشته و در تهیه و اجرای طرح بازسازی، احیا و بهره برداری و نیز تأمین اعتبارات مورد نیاز اقدام خواهد کرد.

مهر نوشت، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز نسبت به صدور مجوزهای لازم برای پیشبرد تفاهم نامه و تأمین اعتبارات مورد نیاز، اقدام لازم را به عمل می آورد.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1494

به "احیا و بهره برداری مدارس ماندگار تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیا و بهره برداری مدارس ماندگار تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید