شروع سفرهای بدون ویزای گردشگران روس به ایران

به گزارش آسمان تو، نخستین گروه از گردشگران روس پس از لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه، وارد تهران شد.

شروع سفرهای بدون ویزای گردشگران روس به ایران

به گزارش خبرنگاران، همزمان با اجرای توافق نامه ایران و روسیه برای لغو ویزا گروهی گردشگری، نخستین گروه از گردشگران روس سه شنبه 4 مهرماه، بدون ویزا وارد ایران شدند. این گروه قرار است به تعدادی از شهرهای ایران سفر داشته باشد. هفته گذشته نیز یک هیأت گردشگری از ایران بدون ویزا به روسیه سفر کرد.

ایران و روسیه توافقنامه ای را به منظور لغو ویزای گروهی گردشگری بین دو کشور به اجرا گذاشتند که این توافق در تاریخ 1 جولای 2021 بسته شده بود و در چارچوب آن، شهروندان ایران و روسیه می توانند بدون ویزا برای اهداف توریستی در گروه هایی از پنج تا پنجاه نفر برای یک دوره حداکثر پانزده روزه از کشورهای یکدیگر تماشا نمایند.

محمد حسین صوفی مدیرعامل کانون اتومبیل رانی و دنیا گردی (زیرنظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) در حاشیه مراسم استقبال از گردشگران روسی گفت: از اولویت های برنامه های تحولی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دولت سیزدهم افزایش تعاملات مالی، فرهنگی به ویژه افزایش تعاملات گردشگری با کشورهای مختلف، از جمله همسایگان است که بر این اساس برنامه های متعدد و متنوعی مانند برگزاری نمایشگاه های گردشگری ایران در خارج از کشور، برگزاری انواع رالی تورها طراحی شده است.

او اضافه نمود: از برنامه های مهم دیگر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موضوع لغو ویزا با کشورهای مختلف دنیا به شکل یک طرفه و دوطرفه است. خوشبختانه امروز پس از لغو ویزا دو طرفه میان ایران و روسیه که حاصل چند سال تلاش و تلاش به ویژه در یکسال اخیر بوده است، شاهد ورود نخستین گروه گردشگران روسی بودیم.

صوفی اظهار کرد: این لغو ویزا با تلاش و به ویژه مذاکرات متعددی که با طرف روسی، پلیس، گمرک و نهادهای مؤثر داشتیم، محقق شد. پس از لغو ویزا هفته گذشته نخستین گروه گردشگران از ایران وارد فدراسیون روسیه شدند و امروز نیز شاهد حضور نخستین گروه گردشگران که شامل تورگردان ها و مسئولان آژانس ها و راهنمایان گردشگری از کشور روسیه هستند در ایران هستیم.

مدیرعامل کانون اتومبیل رانی و دنیا گردی درباره لغو ویزا با سایر کشورها گفت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته لغو ویزا موجب افزایش گردشگران از ایران به روسیه و بالعکس خواهد شد. بعلاوه لغو ویزا با کشورهای دیگر نیز انجام خواهد شد و در آینده نزدیک شاهد تحقق این موضوع خواهیم بود. در حال حاضر لغو ویزا با بیش از 50 کشور را پیشنهاد دادیم.

عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سه شنبه چهارم مهرماه 1402 در حاشیه سفری که به کرمان داشت، درباره طرح پیشنهادی لغو ویزا با بیش از 60 کشور، اظهار کرد: لغو ویزا با دیگر کشورها ایده مهمی بود که برای تقویت گردشگری کنار پیشنهادات متعدد دیگر مطرح شد. جلسات متعددی در این ارتباط با وزارت امور خارجه داشتیم و این وزارتخانه کاملاً با پیشنهاد وزارت گردشگری هماهنگی دارد.

او اضافه نمود: این کار آرام آرام آغاز شده است و کشورها به پنج دسته تقسیم شده اند که هر کدام از این گروه ها ویژگی خاصی دارند که در اولویت لغو ویزا قرار بگیرند. نخستین مورد لغو ویزا در ارتباط با روسیه بود که هفته قبل انجام شد و در ارتباط با دیگر کشورهایی که از نظر ما در اولویت هستند به تدریج و با هماهنگی با سایر دستگاه ها و نهادهای مرتبط انجام می گردد.

علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز به تازگی درباره طرح پیشنهادی لغو یکطرفه ویزا ایران با حدود 68 کشور گفته است: مخالفت اساسی با این طرح نشده است. تا کنون، با کلیت طرح و تعدادی از این کشورها در جلسات و گفت وگو با دستگاه ها و نهادهای ذی ربط، موافقت شده، اما احتیاج است طرح لغو ویزا در کمیسیون های مختلف دولت تصویب گردد.

به گفته معاون گردشگری، گزینش کشورها برای لغو یکطرفه ویزا مبتنی بر سیاست های خارجی دولت سیزدهم بوده، که روی توسعه با کشورهای همسایه، مسلمان، حوزه تمدنی و پیمان های ملحق شده مثل شانگهای و بریکس تاکید دارد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 5 مهر 1402 بروزرسانی: 5 مهر 1402 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2461

به "شروع سفرهای بدون ویزای گردشگران روس به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع سفرهای بدون ویزای گردشگران روس به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید