آزمایش جالبی که اهمیت شستن دست ها را نشان می دهد

به گزارش آسمان تو، خبرنگاران: گاهی یک مثال عملی موثرتر از هزاران کلمه است، به خصوص هنگام شرح دادن به بچه ها. همان کاری که جارلی متکالف معلم اهل ایالت آیداهو انجام داد. او تصمیم گرفت اهمیت شستن دست ها را به بچه ها به صورت عملی نشان دهد و ما آنقدر تحت تاثیر آزمایش ساده او قرار گرفتیم که نتوانستیم آن را با شما به اشتراک نگذاریم.

آزمایش جالبی که اهمیت شستن دست ها را نشان می دهد

در فصل زمستان آنفلونزا شیوع پیدا می نماید. جارلی، معلم دبستان فالز، از اینکه همواره بیمار بود خسته شده و می خواست به بچه ها نشان دهد که چرا باید دست هایشان را برای کشتن میکروب ها بکشند.

برای شرح چگونگی پخش شدن باکتری ها و اهمیت شستن دست ها، جارلی از یک فعالیت کلاسی ساده استفاده کرد: او از چند از دانش آموزان با سطوح مختلف تمیزی دست خواست 5 تکه از یک نان را همزمان لمس نمایند. سپس هر یک از نان ها را در پلاستیک جداگانه قرار دهند و ببینند بعد از یک ماه چه اتفاقی برای آن ها می افتد.

مراحل آزمایش

اولین قطعه نان به همه لپ تاپ های کلاس مالیده شد. دومین قطعه، قطعه کنترل بود و بدون اینکه لمس گردد، فورا داخل کیسه پلاستیکی قرار داده شد و روی آن برچسب تازه و لمس نشده چسبانده شد. قطعه سوم توسط کل دانش آموزان با دست های نشسته لمس شد. برای قطعه چهارم، کل کلاس دست های خود را با آب گرم و صابون شستند و آن را لمس کردند؛ و قطعه پنجم را دانش آموزان با دست هایی که با ضدعفونی نماینده دست تمیز نموده بودند، لمس کردند.

قطعه اول که به لپتاپ مالیده شده بود

یک ماه بعد قطعه ای که به لپتاپ مالیده شده بود، از همه نمونه ها بدتر شده بود. البته در این مدرسه لپتاپ ها را ضدعفونی می نمایند، اما برای این آزمایش این کار را ننموده بودند.

تاثیر آب گرم و صابون

تنها قطعه نانی که باکتری روی آن دیده نمی شد، قطعه چهارم بود. یعنی همان قطعه ای که با دستان شسته شده با آب گرم و صابون لمس شده بود و به وضوح به بچه ها نشان می داد که چرا باید دست های خود را همواره تمیز بشویند.

قطعه لمس شده با دست های کثیف

بعد از یک ماه؛ رشد کپک به وضوح روی قطعه لمس شده با دست های کثیف دیده می شد و نیازی به هیچ شرح اضافی نبود.

اثر ضدعفونی نماینده دست

نمونه پنج جالب بود، این همان قطعه ای بود که بچه ها با دست های ضدعفونی شده آن را لمس نموده بودند، اما باکتری های زیادی روی آن دیده می شد. بنابراین این یک مثال واضح است که ضدعفونی نماینده دست نمی تواند جایگزین خوبی برای شستن دست ها با صابون باشد.

جارلی نتایج این آزمایش را در فیسبوک منتشر کرد تا به والدین بگوید به فرزندانشان شستن صحیح دست ها را آموزش دهند و این پروژه ساده بلافاصله در صد ها مدرسه و خانواده ها منتشر شد.

منبع: brightside

منبع: برترین ها
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 2 شهریور 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1249

به "آزمایش جالبی که اهمیت شستن دست ها را نشان می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش جالبی که اهمیت شستن دست ها را نشان می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید