حدس در تپه دوین شیروان به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم

به گزارش آسمان تو، معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی از انجام برآورد بر روی تپه دوین شیروان با هدف معین عرصه و پیشنهاد حریم برای این تپه تاریخی اطلاع داد.

حدس در تپه دوین شیروان به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم

میراث آریا: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان شمالی، علی مستوفیان روز سه شنبه 15 مهرماه 99 اظهار کرد: تپه دوین در 18 کیلومتری جنوب غرب شهر شیروان و در میانه روستای دوین قرار گرفته و حدود 17 متر ارتفاع دارد، این محوطه، آثاری از دوران پیش ازتاریخ، تاریخی و اسلامی دارد که برآورد بر روی آن انجام شد.

او توضیح داد: طی این برآورد، 18 گمانه پیرامون تپه ایجاد شد که در بعضی از آن ها آثار معماری دوران اسلامی و در بعضی دیگر نهشته های دوره آهن، هخامنشی و اسلامی شناسایی شد.

معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی با اشاره به اینکه این پروژه از سوی تیم باستان شناسی به سرپرستی محسن دانا انجام شد، اضافه کرد: محوطه تاریخی دوین به شماره 697 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

او گفت: تدوین ضوابط و دستورالعمل های لازم برای سامان دهی، حفظ، احیا، بازسازی و مشخص حریم بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی شهرها و روستاها انجام و بر رعایت این ضوابط نظارت می گردد.

مستوفیان بر برنامه ریزی با هدف شناخت، معرفی و حفظ ارزش های هنری، تاریخی و فرهنگی در محوطه های تاریخی تأکید کرد و اضافه کرد: مشخص حریم و محدوده بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی با این هدف انجام می گردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1422

به "حدس در تپه دوین شیروان به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدس در تپه دوین شیروان به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید