چین و هند در فهرست انتظارِ لغو ویزا با ایران

به گزارش آسمان تو، پس از لغو رسمی ویزای ایران با کشورهای ارمنستان و گرجستان، اکنون مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری از مذاکره با چهار کشور دیگر برای تسهیل و لغو دوجانبه ویزا خبر داده است.

چین و هند در فهرست انتظارِ لغو ویزا با ایران

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

علی باقر نعمتی زرگران که در معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیگیر موضوع تسهیل و لغو ویزا نیز است، به خبرنگاران گفت: مذاکره با کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه و هند در حال اجرا است. می خواهیم این مذاکرات را با چین نیز شروع کنیم. البته از گذشته بین دو کشور تفاهم هایی شده بود، اما اکنون در پی توسعه آن هستیم.

او درباره آخرین شرایط تسهیل و لغو ویزا با جمهوری آذربایجان که پیشتر اخبار ضد و نقیضی از لغو آن منتشر شده بود، شرح داد: طبق توافق های اجرا شده قرار شد در مرحله نخست برای اتباع ایرانی ویزای فرودگاهی صادر گردد و در فاز بعدی این ویزا لغود گردد. هرچند درحال حاضر اتباع جهوری آذربایجان بدون ویزا می توانند به ایران سفر نمایند.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سپس به تمایل و انگیزه بیشتر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای پیگیری تسهیل و لغو ویزای ایران با سایر کشورها اشاره نمود و یادآور شد: ما با معاونت کنسولی وزارت خارجه تعامل نزدیکی داریم، در سوی دیگر با بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی نیز کمیسیون همکاری های مشترک کنسولی داریم که معمولا مشورت هایمان را درباره لغو و تسهیل رواید با کشورهای هدف از آن طریق مطرح و پیگیری می کنیم. این همان روندی بود که برای ویزای روسیه پیش گرفته شد.

شتابزدگی برای لغو ویزای ایران و روسیه از کجا آب می خورد؟

وی اضافه نمود: پس از مطرح شدن درخواست لغو ویزا از سوی بدنه گردشگری دو کشور، وزارت خارجه نسبت به لغو ویزا با کشور روسیه نظر مثبتی نشان داد، اما روس ها ملاحظاتی داشتند. اخیرا که البته سابقه این مذاکره دیگر به یک سال می رسد، تفاهم هایی در این باره صورت گرفت تا همان مُدلی که روسیه با چین و هند داشته، با ایران نیز به اجرا گذاشته گردد.

نعمتی گفت: ما مدل پیشنهادی آژانس فدرال گردشگری روسیه را به وزارت خارجه کشورمان ارائه کردیم و خوشبختانه در آخرین مذاکرات، این موضوع پاراف شد که فعلا این توافق ها در سطح اولیه به سر می برد و اجرایی شدن آن مستلزم تشریفات قانونی است و باید در هیأت دولت ایران و همچینین مجلس روسیه تصویب گردد که در آن صورت اجرایی خواهد شد.

او در عین حال متذکر می گردد که توافق های اولیه اجرا شده بین ایران و روسیه به معنی لغو عام ویزا نیست و یادآور شد: این لغو ویزا فقط مختص تورهای 5 تا 50 نفره و گردشگرانی است که به وسیله آژانس های مسافرتی اقدام می نمایند و به تقاضاهای شخصی حتی اگر یک گروه 5 نفره تشکیل شده باشد، پاسخی داده نمی گردد.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری در پاسخ به این پرسش که چرا روسیه و برخی مقامات دو کشور پیش از قطعی شدن توافق ها برای لغو ویزا تا کنون چندین بار از نتیجه نهایی سخن گفته اند و آیا این شتابزدگی به خاطر انتفاعی که از ورود گردشگران ایرانی برای آن ها حاصل می گردد ناشی نشده است؟ شرح داد: آژانس گردشگری فدرال روسیه از گذشته دنبال این قضیه بود و آن را کتمان هم نمی کرد، ولی در فرایند کار ملاحظاتی از سوی دستگاه های حاکمیتی وجود داشت که در نهایت هم می بینید پیروز شدند آن ها را متقاعد نمایند.

او اظهار کرد: شاید این شتابزدگی به این خاطر باشد که روس ها متوجه شده اند گردشگران ایرانی بی حاشیه و درآمدزا هستند. روس ها همانند ترکیه و مالزی دنبال گردشگران ایرانی هستند تا از ورود آن ها بهره مند شوند.

نعمتی همچنین در پاسخ به این دیدگاه که ایران را ناپیروز در جذب گردشگران روس می داند، گفت: برای جذب این گردشگران ملاحظاتی وجود دارد، ولی معتقدم درصد بالایی از مردم روسیه بویژه آن هایی که گرایش فرهنگی دارند را می توان جذب کرد. معتقدم به همان اندازه که روسیه از بازار ایران بهره مند می گردد ما هم این امکان را داریم.

وی اضافه نمود: تا پیش از حوادث تروریستی ترکیه، در سال 40 میلیون روس از این کشور به انگیزه سفر خارج می شدند، رقمی در حدود 5.5 برابر گردشگران خروجی ما. روسیه بازار وسیعی دارد که می توان روی آن بیشتر کار کرد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا مطالعاتی شده که معین کند چند درصد از گردشگران روسیه با انگیزه فرهنگی و ملاقات از آثار تاریخی سفر می نمایند، اظهار کرد: طبق گزارش اتحادیه اروپا و سازمان دنیای دنیاگردی که مکتوب شده، 15 تا 20 درصد گردشگران این کشور فرهنگی هستند. البته این عدد الزاما به آن معنی نیست که ما همه آن گردشگران را می توانیم جذب کنیم، ولی حتی اگر بتوانیم از آن بازار 40 میلیونی، یک درصد سهم داشته باشیم به رقم قابل توجهی دست خواهیم یافت.

یاری ایرانی های ولخرج به ارتقاء اعتبار پاسپورت

نعمتی در ادامه با اعتقاد بر این که دولت در سه سال گذشته برای لغو ویزا با کشورهای هدف دستاوردهای خوبی داشته است و از همان ابتدا عزم بر این بوده که کرامت پاسپورت ایرانی حفظ گردد، چرا که این اقدام نه تنها در گردشگری، بلکه در سایر بخش های سرمایه ای و تجاری اثر دارد، درباره ارتقاء صندلی پاسپورت ایرانی در چند سال اخیر، شرح داد: از اصولی که وزارت خارجه کشورمان در موضوع تسهیل رواید پیگیری می نماید و معمولا هم روی آن حساسیت دارد، اراده دو کشور برای اقدام در این راستا است که سیاست درستی به حساب می آید و تا کنون هم مؤثر واقع شده است.

وی افزود: شاید برخی فارغ از این بحث ها، دنبال این باشند که تسهیلاتی یکطرفه داده گردد، درحالی که این رفتار تک بُعدی یاریی به ارتقاء پاسپورت ایرانی نمی نماید.

او سپس به گزارش بخش مالی خبرگزاری رویترز که ایرانی ها را از حیث هزینه کرد در رتبه بالایی در دنیا قرار داده است، اشاره نمود و اضافه نمود: میانگین هزینه کرد هر گردشگر خارجی در این گزارش، 1500 دلار است، درصورتی که این رقم برای هر ایرانی تا 2500 دلار معین شده است. این ابزار مؤثری برای ما در مذاکره با کشورها است که انگیزه طرف مقابل را برای ارائه تسهیلات بیشتر در بخش ویزا ارتقاء می دهد.

نعمتی معتقد است: اتخاذ سیاست دو جانبه در تسهیل و یا لغو ویزا تا کنون درست بوده و مؤثر هم واقع شده همانطور که در موضوع لغو ویزا با گرجستان و جمهوری آذربایجان شاهد بودیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 963

به "چین و هند در فهرست انتظارِ لغو ویزا با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین و هند در فهرست انتظارِ لغو ویزا با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید