چگونه خانه ها را خنک تر کنیم، بدون آن که بیشتر از کولر استفاده کنیم؟

به گزارش آسمان تو، دما در سرتاسر دنیا در حال افزایش است. هم دره مرگ کالیفرنیا و هم منطقه شین جیانگ چین شاهد افزایش دمای بالای 50 درجه بوده اند. موج گرمای طوفانی نیز در سراسر دریای مدیترانه در حال فراگیری است و باعث می گردد دمای هوا در بخش هایی از ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و یونان به بیش از 40 درجه برسد.

چگونه خانه ها را خنک تر کنیم، بدون آن که بیشتر از کولر استفاده کنیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از کانورسیشن، در آینده تاثیر دمای سوزان فراتر از مناطقی خواهد بود که به طور سنتی گرم هستند. در واقع، تحقیقات اخیر نشان می دهند اگر افزایش دمای جهانی از 1.5 درجه سانتیگراد به 2 درجه سانتیگراد ادامه یابد کشور هایی در عرض های جغرافیایی شمالی مانند انگلستان، نروژ، فنلاند و سوئیس با بیش ترین افزایش نسبی در روز های گرم ناخوشایند روبرو خواهند شد.

افراد در طول روز هایی که هوا بسیار گرم است در پی راه هایی برای خنک کردن خانه های خود هستند. تهویه مطبوع معمولا هنگامی که دما افزایش می یابد به راهکار پیش فرض تبدیل می گردد و باعث خنک شدن سریع فرد و مقابله موثر با گرمای سوزان می گردد.

با این وجود، واقعیت آن است که کولر گازی انرژی زیادی مصرف می نماید و بسیاری از خنک نماینده ها از گاز های فلوئوردار استفاده می نمایند که در صورت نشت از ظرفیت بالقوه افزایش گرمایش جهانی برخوردارند. استفاده بی رویه از دستگاه های تهویه مطبوع در آینده منجر به افزایش انتشار گاز های گلخانه ای و گرم شدن بیش تر زمین خواهد شد. بنابراین، دانستن مراحل توصیه شده برای خنک نگه داشتن خانه در روبروه با افزایش دما بدون آسیب رساندن به آب و هوا بسیار مهم است.

مسیر نور خورشید را مسدود کنید

می توان با ایجاد مانعی بین ساختمان ها با اشعه خورشید از گرمای بیش از حد جلوگیری کرد. راه های مختلفی برای رسیدن به این هدف وجود دارد از سقف های انعکاسی و تهویه شونده گرفته تا کرکره ها و سایبان های پنجره ها. نتیجه مطالعه ای صورت گرفه در اسپانیا نشان داد که استفاده از کرکره های پنجره خارجی می تواند احتیاج های خنک نماینده (انرژی حرارتی مورد احتیاج برای راحت نگه داشتن افراد) را تا 14 درصد کاهش دهد.

حتی اقدامات ساده ای مانند رنگ کردن سقف خانه با رنگ روشن میز می تواند دمای داخل خانه را کاهش دهد. تحقیقات در شهر های بسیار گرم پاکستان نشان داد که این رویکرد با انعکاس انرژی خورشید می تواند احتیاج به سرمایش را تا بیش از 7 درصد کاهش دهد.

یکی دیگر از تکنیک های موثر استفاده از سایه سایبان درختان است. تحقیقات در ملبورن استرالیا نشان داده درختانی که ساختمان ها را در سایه می پوشانند می توانند دمای سطح دیوار ها را تا 9 درجه کاهش دهند.

از تهویه طبیعی بهره ببرید

یکی از راه های موثر برای خنک کردن ساختمان هایی که تهویه ضعیفی دارند باز کردن پنجره ها در هنگام کاهش دمای بیرون است. این کار اجازه می دهد تا هوای گرم خارج شده و هوای خنک تر وارد گردد.

هم چنین، می توان ویژگی های اضافی مانند دودکش های تهویه و دریچه های سقف را در طراحی ساختمان گنجاند تا به جریان پیدا کردن هوا بیش تر یاری کند. این ویژگی ها اغلب در آب و هوای گرم و خشک به ویژه در کشور های خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرند. از لحاظ تاریخی ساختمان های این منطقه دارای سازه های بلند و دودکش مانندی به نام بادگیر هستند که باد های سرد غالب را گرفته و به خانه ها راهنمایی می نمایند. تهویه ساختمان با هوای خنک در شب نیز می تواند آن را برای مدت طولانی تری در طول روز خنک نگه دارد.

هم چنین می توان سیستم تهویه متقاطع را برای ساختمان ها در نظر گرفت جایی که نسیم تازه از یک روزنه وارد شده و از مسیر دیگری در طرف مقابل خارج می گردد. در صورت لزوم، می توان این امر را با ترکیب حیاط های داخلی ارتقا داد طرحی که قرن ها در آب و هوای گرم تر برای خنک نگه داشتن ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته است.

پژوهش های پیش تر انجام شده نشان می دهند که حیاط های داخلی می توانند کل مدت زمانی که در آن به اقداماتی برای خنک کردن احتیاج داریم (که به عنوان ساعات ناراحتی داخل خانه شناخته می گردد) را تا 26 درصد کاهش دهند.

خنک نماینده فراتر از کنترل دما

درک ما از خنکی تنها به وسیله دما معین نمی گردد. عواملی مانند رطوبت و سرعت هوا نیز در مقدار احساس راحتی ما نقش دارند. در اینجاست که فن ها چه بر روی سقف باشند و چه به تنهایی به کار می آیند. با ترکیب فن ها با تهویه مطبوع می توان تنظیم ترموستات را از 24 درجه به 27 درجه سانتیگراد افزایش داد و هم چنان احساس خنکی داشت. این تنظیم ساده می تواند مصرف انرژی خانگی برای سرمایش را تا بیش از 20 درصد کاهش دهد.

سیستم های تهویه مطبوع متمرکز نیز اغلب با خنک کردن اتاق های خالی ما را بیش از حد لازم خنک می نمایند یا حتی انرژی را هدر می دهند، اما می توانیم با ترکیب تنظیمات خنک نماینده راحت تر با استفاده دستگاه های خنک نماینده شخصی مانند فن های رومیزی، صندلی های خنک شده یا خنک نماینده های ترموالکتریک پوشیدنی با این مشکل مقابله کنیم. این دستگاه ها به افراد اجازه می دهند بدون احتیاج به خنک کردن کل فضا کنترل بیش تری بر احتیاج های سرمایشی فوری خود داشته باشند.

هنگامی که تهویه مطبوع کماکان لازم است واحد هایی با درجه کارایی بالا با استفاده از خنک نماینده های با ظرفیت بالقوه پایین گرمایش جهانی را انتخاب کنید. برای درک مقدار کارآمدی آن شاخصی به نام شاخص بهره وری انرژی (ERR) وجود دارد شما باید واحدی با شاخص بهره وری انرژی نزدیک به چهار یا بالاتر از آن را انتخاب کنید.

هنگام طراحی یا تطبیق ساختمان ها توجه به احتیاج های کلی گرمایش و سرمایش لازم است. برای مثال، به حداکثر رساندن تهویه می تواند از گرمای بیش از حد در تابستان جلوگیری کند، اما به حداقل رساندن تهویه می تواند به کاهش احتیاج به گرمایش در زمستان یاری کند.

نکته کلیدی یافتن راهکار هایی است که به خوبی با یکدیگر کار می نمایند و به راحتی می توان آن ها را تطبیق داد تا از هزینه های نصب سیستم های تهویه مطبوع پر انرژی جلوگیری نمود یا آن را کاهش داد. چنین رویکردی به افراد این امکان را می دهد تا در دما های گرم تر راحت بمانند بدون آن که آب و هوا را برای نسل های آینده به خطر بیاندازند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 مرداد 1402 بروزرسانی: 9 مرداد 1402 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2442

به "چگونه خانه ها را خنک تر کنیم، بدون آن که بیشتر از کولر استفاده کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه خانه ها را خنک تر کنیم، بدون آن که بیشتر از کولر استفاده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید