هجوم ویلاسازان غیربومی به منطقه کوهپایه کرمان

به گزارش آسمان تو، کوهپایه منطقه ای خوش آب و هوا و بکر در شرق شهر کرمان است که تا این شهر 33 کیلومتر فاصله دارد و متشکل از ده ها روستای مختلف است. جاری بودن چندین رودخانه که در بیشتر روزهای سال پر آب هستند و وجود چشمه سارها و جوی ها، این منطقه را در زمره زیباترین جاذبه گردشگری کرمان قرار داده است.

هجوم ویلاسازان غیربومی به منطقه کوهپایه کرمان

جهت دریافت خدمات طراحی خانه ویلایی مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش آسمان تو به نقل از مهر، در روستاهای این منطقه چه در جلگه مرکزی و چه در روستاهای کوهستانی از جمله ده لولو، انارستان وامق آباد و ده شیب و ده ها روستای زیبای دیگر کمتر اثری از مزرعه و باغ و حیوانات اهلی روستاییان می بینید، دیگر خبری از خانه های سنتی روستایی ها هم نیست. تا چشم کار می نماید ویلا ساخته شده و سقف های رنگارنگ شیروانی ویلاهای چند میلیاردی جای خانه های ساده روستاییان را گرفته است.

ساخت وساز در دامنه کوه ها و تپه ها

دیگر زمینی برای خرید و فروش و ساخت ویلا باقی نمانده است شاهد ساخت وساز بر روی کوه ها و تپه ها هستیم و در کنار تخریب منابع طبیعی و حیات وحش منطقه هر روز از تعداد مزارع و باغ ها کاسته می گردد. معین نیست چرا مسئولان مربوطه محلی و شهرستانی و اداره مسئول در اجرای طرح هادی و روستایی در این خصوص ورود نمی نمایند.

ساخت وساز در بستر رودخانه ها با توجه به سیل خیزی منطقه و همچنین دامنه کوه ها با توجه به زلزله خیز بودن کرمان مخاطره ای است که گویا کسی آن را جدی نمی گیرد. تغییر کاربری زمین های کشاورزی به مسکونی و حصارکشی باغ ها و ساخت وساز در پس دیوارهای بلندی که دور باغ های قدیمی و ویلاهای جدید انجام می گردد مشکل دیگری است که گریبان این روستاها را گرفته است.

ساخت وسازهای بی رویه و بدون توجه به زیرساخت های کوهپایه، در طول تابستان تأمین آب را با مشکل جدی روبرو نموده است.

زمین های کشاورزی بسیار محدود شده اند

محمد یکی از سالمندانی که در کنار خیابان به تماشای رفت و آمد خوش نشین های کوهپایه نشسته، گفت: زمینی برای کشاورزی باقی نمانده است و تمام زمین ها به افرادی که از شهر به روستاها آمده اند فروخته شده و ما هم بیکار شده ایم. بیشتر روستاییان ترجیح می دهند زمین ها را به متقاضیان بفروشند چون درآمد کشاورزی ما بسیار اندک است.

وی ادامه داد: اگر سری به وامق آباد بزنید می بینید زمین های کشاورزی روستاییان حالا دیوار و سیمان و آجر شده است. در حالی که کشاورزان خانهنشین شده اند، شهرنشین ها در حال تفریح هستند و این سرنوشت بیشتر روستاهای کوهپایه است.

جمعیت کوهپایه بومی نیست

زهرا یکی دیگر از روستاییان کوهپایه بیان نمود: در بعضی از مناطق ویلاسازان در بالای تپه ها آغاز به ساخت وساز نموده اند و حتی جاده بر روی تپه های عظیم ایجاد می نمایند. اینها را مسئولان محلی و استانی نمی بینند؟

وی ادامه داد: جمعیت کوهپایه دیگر بومی نیست بلکه بیشتر از شهرهای مختلف حتی از سیستان و بلوچستان و هرمزگان و یزد به روستاهای این منطقه می آیند و زمین های کشاورزی یا خانه های قدیمی روستاییان را می خرند. چون بیشتر مردم بومی با مشکل اقتصادی روبرو هستند ترجیح می دهند با فروش زمین ها برای خود کسب درآمد نمایند.

علی یکی از جوانان روستایی اظهار کرد: بافت جمعیتی و فرهنگی روستاها عوض شده و عده ای افراد خوش گذران در روزهای سرانجام هفته و تعطیلات به روستا می آیند. دیگر خبری از کشاورزی نیست و مردم بومی چون مصرف آب ویلاها به دلیل ساخت استخر زیاد است، برای تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی با مشکل روبروند.

وی گفت: در گذشته اینجا مملو از باغ های میوه و جویبار بود اما الان جوی ها از وسط ویلاها رد می گردد و باغ های میوه هم به حیاط خانه ها تبدیل شده است. از استاندار کرمان می خواهیم با ورود به این مساله عملکرد مسئولان در این خصوص را آنالیز کند. مسئولان پاسخگو باشند که چرا ساخت وساز در جلگه شاقتصادی و جنوبی ده شیب اینقدر گسترده شده است؟

باید منتظر ماند و دید اداراتی که مسئول ساخت وسازهای روستایی هستند و دهیاری هایی که در این روستاها وجود دارند، چرا جلوی ساخت وسازهای بی رویه را نمی گیرند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 996

به "هجوم ویلاسازان غیربومی به منطقه کوهپایه کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هجوم ویلاسازان غیربومی به منطقه کوهپایه کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید