نماد بورسی چیست و چگونه انتخاب میشود ؟

به گزارش آسمان تو، ماد سهام، به عنوان سمبل شرکت بورسی ارائه دهنده آن سهام شناخته می گردد. نماد سهام رشته ای از حروف است که برای شناسایی سهام، اوراق قرضه، صندوق متقابل یا هر چیز مورد معامله در بورس استفاده می گردد

نماد بورسی چیست و چگونه انتخاب میشود ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از آی هدف ، نماد سهام، حروف اختصاری است که برای شناسایی ساده تر یک سهام معاملاتی خاص در بورس استفاده می گردد. نماد سهام ممکن است از حروف، اعداد یا ترکیبی از هردو تشکیل گردد.

نماد یک سهام، در واقع به طور مختصر معرف ماهیت و گروه شرکت مذکور است؛ در انتخاب نام نماد بورسی فاکتورهای مختلفی دخیل هستند که در ادامه به نحوه نامگذاری نماد شرکت های بورسی می پردزایم.

نماد سهام، به عنوان سمبل شرکت بورسی ارائه دهنده آن سهام شناخته می گردد. نماد سهام رشته ای از حروف است که برای شناسایی سهام، اوراق قرضه، صندوق متقابل یا هر چیز مورد معامله در بورس استفاده می گردد. نماد سهام، حروف اختصاری است که برای شناسایی ساده تر یک سهام معاملاتی خاص در بورس استفاده می گردد. نماد سهام ممکن است از حروف، اعداد یا ترکیبی از هردو تشکیل گردد.

نماد یک سهام، در واقع به طور مختصر معرف ماهیت و گروه شرکت مذکور است؛ در انتخاب نام نماد بورسی فاکتورهای مختلفی دخیل هستند که در ادامه به نحوه نامگذاری نماد شرکت های بورسی می پردزایم.

نماد سهام چیست؟

نماد سهام مخفف اختصاری است که برای شناسایی شرکت های دارای معامله عمومی استفاده می گردد. هنگامی که یک شرکت تصمیم به معامله عمومی می گیرد، یک نماد سهام منحصر به فرد را برای تمایز خود از سایر شرکت ها در بورس انتخاب می نماید.

نمادهای بورس به سهولت معاملات بورسی یاری می نمایند. در گذشته معامله گران با فریاد زدن نام یک شرکت، سفارشات را ابلاغ می کردند، نمادهای سهام برای کاهش زمان لازم برای انتشار اطلاعات معرفی شدند.

نامگذاری نمادهای بورسی در بازار سرمایه ایران در سالهای اخیر به یکی از بحث های جدی معامله گران تبدیل شده است چرا که آنها معتقدند بورس ایران نیز مثل بورسهای جهانی می بایست به سمتی حرکت کند که حروف و کاراکترهای به کار رفته در نام نماد بورسی تا حدی با شرکت مذکور سنخیت داشته باشد و یا به اختصار معرف ماهیت شرکت مذکور باشد.

اما به دلیل مشکلاتی که در سامانه قبلی TSE وجود داشت و اسم نماد شرکت ها با محدودیت کاراکتر رو به رو بود، مسئولین مجبور به انتخاب نمادهای بعضاً نامتعارف برای بعضی نمادهای تازه وارد به بورس شدند.

نحوه نامگذاری یک نماد بورسی چگونه است؟

نمادهای بورسی از دو بخش مهم تشکیل شده اند بخش اول نماد شرکت های بورسی نشان دهنده صنعتی است که آن شرکت در آن فعالیت می نماید و بخش دوم نماد شرکت های بورسی، خلاصه ای از نام اصلی شرکت است. نحوه نامگذاری نماد سهام شرکت های بورسی به شکلی است که باعث می گردد فرایند شناسایی و دسته بندی شرکت ها آسان گردد.

شما می توانید با مراجعه به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس به نشانیtsetmc.com تمام نمادها و صنعت مربوط به آن ها را در قسمت دیده بان بازار مشاهده کنید.

در بورس های جهانی برای اینکه راحت تر بگردد اسم هر شرکت را نام برد یک نماد به آن اختصاص می دهند یک نماد که از چند کاراکتر کوچک و از چند حرف تشکیل شده است به نام نماد بورسی شناخته می گردد. در بورس ایران هم همین طور است شرکت ها در بورس یک تقسیم بندی کلی دارند و هر کدام از آنها در یک گروهی هستند مثلا:

شرکت ها به گروه بانک ها، سرمایه گذاری ها، شرکت های خودرویی، شرکت های قندی، شرکت های سیمانی، کاشی و سرامیک و گروه های دیگر… تقسیم بندی می شوند.

سهام گروه فلزات با حرف ف آغاز می گردد مانند فملی گروه خودرو با حرف خ آغاز می گردد مانند خساپا، گروه محصولات غذایی با حرف غ، نماد گروه ماشین آلات با حرف ب که البته بعضی استثنا ها هم وجود دارد. به عنوان مثال نماد بانک ها با حرف و آغاز می گردد اما نماد بانک دی دی است.

سرمایه گذاران اگر می خواهند با یک متخصص بازار بورس صحبت نمایند، بهتر است اصطلاحات و زبان مشترک با او را بدانند. به عنوان مثال وقتی در خصوص سهم یک شرکت می خواهیم صحبت می کنیم، به جای اسم طولانی یا عنوان کامل شرکت مورد نظر از نماد بورسی آن شرکت استفاده کنیم. مثلا بگوید در حال حاضر قیمت سهام شاراک (پتروشیمی اراک) در حال افزایش یا کاهش است؟

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1412

به "نماد بورسی چیست و چگونه انتخاب میشود ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماد بورسی چیست و چگونه انتخاب میشود ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید