معیار شما برای انتخاب مدرسه فرزندتان چیست؟ چه مدرسه ای برای فرزند شما مناسب است؟

به گزارش آسمان تو، یکی از دغدغه های مهم پدر و مادرها، انتخاب مدرسه خوب و مناسب برای فرزندشان است. معیار هر خانواده ای نیز برای این انتخاب فرق دارد. البته گاهی والدین از اطلاعات لازم برای انتخاب مدرسه مناسب برای فرزندشان برخوردار نیستند و تنها به شنیده ها، مقدار شهریه یا موقعیت جغرافیایی آن بسنده می نمایند.

معیار شما برای انتخاب مدرسه فرزندتان چیست؟ چه مدرسه ای برای فرزند شما مناسب است؟

خبرنگاران -یکتا فراهانی: پژوهش های مختلف نشان می دهد تأثیر تعلیم و تربیت و نوع رفتار معلمان و مربیان تأثیر بسیار زیادی برچگونگی رفتار آن ها در آینده دارد.

در واقع بخش بزرگی از افکار و دیدگاه های حاصل از کودکی، شخصیت، عادات و بنیان های اعتقادی، اخلاقی، ارزشی، علمی و حتی عملی انسان در بزرگسالی، در دوران دانش آموزی شکل می گیرد و بعد از خانواده، مدرسه نقش مهمی در این امر دارد. بنابراین انتخاب مدرسه از سوی والدین در درجه نخست باید از روی آگاهی انجام گردد.

دکتر فرحناز کیان ارثی، روان شناس تربیتی و عضو انجمن روان شناسی کانادا

ناآگاهی والدین از شناخت مدرسه خوب

دکتر فرحناز کیان ارثی، روان شناس تربیتی و عضو انجمن روان شناسی کانادادرباره جدا شدن بچه ها از خانه و وارد شدن آن ها به اجتماعی بزرگ تر مانند مهدکودک و مدرسه می گوید: مسئله ای که درحال حاضر برای وارد شدن بچه ها به مهد کودک یا مدرسه وجود دارد نداشتن آگاهی کافی پدر و مادرها از شرایط یک مدرسه و مواردی است که باید هنگام انتخاب آن در نظر بگیرند. بنابراین گاهی رویکردهای اشتباه در این خصوص مانع از انتخاب صحیح و اصولی والدین در این خصوص خواهد شد.

در واقع برخی والدین بدون اینکه از رویکردهای مختلف مدارس اطلاعی داشته باشند اصرار زیادی بر ثبت نام فرزندخود در مدرسه خاصی دارند. مثلاً برخی از آن ها تاکید افراطی دارند که مثلاً بچه ها شان را در مدرسه هایی با جهت گیری های خاص مذهبی ثبت نام نمایند.

بنابراین والدین باید به طور تعیین بدانند انتظارشان از یک مدرسه یا مهدکودک چیست.

ملاک های شناخت مدرسه ای که مناسب فرزند ماست

به گفته این روان شناس تربیتی، ملاک های زیادی در انتخاب مدرسه یا مهد کودک و به طور کلی هر جایی که ما فرزندمان را برای آموزش به آنجا می سپاریم وجود دارد که والدین باید همه آن ها را مد نظر قرار دهند. چون مدرسه مناسب و متعادل، معمولاً باید از همه ملاک ها در این خصوص برخوردارباشد؛ ملاک هایی که هیچ یک بر دیگری ارجحیت ندارند.

آموزش مهارت های شناختی

کیان ارثی می گوید اولین چیزی که انتظار داریم فرزندمان با رفتن به مهدکودک یا دبستان آن را فرابگیرد، آموزش مهارت های شناختی است. یعنی دراین فضاها باید به بچه ها مهارت های شناختی آموزش داده گردد. مهارت های شناختی مثل شمردن، شناسایی رنگ ها، تفکیک اشکال هندسی و جور کردن و تناظری است که کودک برای برخورداری از فکر ریاضی خوب به آن ها احتیاج دارد.

افزایش مهارت های اجتماعی

ملاک مهم دیگر در انتخاب مدرسه، افزایش مهارت های اجتماعی بچه ها است. یعنی در مدارس باید فضایی ایجاد گردد که بچه ها فقط در کنار همدیگر قرار نگیرند؛ بلکه آن ها باید بتوانند در خصوص روابط اجتماعی خود با تجربه های جدیدی آشنا شوند.

در چنین فضایی، مقدار اجتماعی بودن بچه ها مورد ارزیایی قرار می گیرد و مثلاً به والدین گزارش می گردد که فرزندشان به مقدار کافی اجتماعی نیست. بنابراین بهتر است با همکاری خانواده و مدرسه یا مهد کودک این مشکل رفع و راهکارهایی نیز برای آن در نظر گرفته گردد.

این برنامه ها برای اجتماعی شدن بچه ها می تواند به مرور در برنامه های روزانه آن ها گنجانده گردد تا بتوانند درک صحیحی از اجتماع به دست آورند. مهارت برقراری ارتباط با دیگران و از آن مهم تر، مفهومی به نام علاقه اجتماعی یعنی علاقه پیدا کردن به دیگران به عنوان یک مفهوم انسانی نیز مهارت مهمی است که حتماً باید مد نظر قرار گیرد.

رشد فردی (self development)

کیان ارثی، معیار مهم دیگر در انتخاب مدرسه را برخورداری از امکان رشد فردی می داند. یعنی یک مدرسه خوب باید امکان رشد و توسعه فردی را برای تک تک بچه ها فراهم کند.

بنابراین باید دوره ها و آموزش هایی برای شناخت علایق و احساسات بچه ها و بعلاوه امکان شناخت علایق و استعدادهای آن ها در مدرسه وجود داشته باشد.

اینکه بچه ها بتوانند جرئت وشجاعت برای ابراز وجود خودشان را داشته باشند موضوع مهمی است که حتماً باید در مدارس و مهد کودک ها به آن ها آموزش داده گردد.

به گفته دکتر کیان ارثی، برخورداری از مهارت ابراز وجود کمک می نماید بچه ها در خصوص خودشان آگاهی های زیادی پیدا نمایند و مهارت های خودکمک نیز در آن ها تقویت گردد، یعنی خودشان بتوانند کارهای شخصی شان را انجام دهند و گاهی هم به تنهایی بازی نمایند. در واقع کسب مهارت های خود کمک موضوع بسیار مهمی است. اما بسکمک از خانواده ها به جای توجه به این موارد بیشتربه فکر خدمانی هستند که مهد یا مدرسه می تواند در اختیار فرزندشان قرار می دهد.

برنامه های کودک محور (child oriented program)

این روان شناس تربیتی می گوید معیار مهم دیگر در انتخاب مدرسه این است که کودک محور باشد. یعنی کودک در مهدکودک با مدرسه، فضایی برای بازی و فعالیت داشته باشد.

ضمن آنکه در چنین فضایی آزادی داشته باشد خودش انتخاب کند. توجه داشته باشیم انتخاب، یکی از مؤلفه های مهمی است که تأثیر زیادی بر عزت نفس کودک در آینده نیز خواهد داشت.

آشنایی با قوانین و محدودیت ها

مهدکودک ها و مدارس باید به بچه ها آموزش دهند چطور باید از قوانین اطاعت نمایند. بعلاوه بچه ها باید یاد بگیرند چگونه خودشان در کارها مشارکت داشته باشند.

مدارس باید قوانینی برای دانش آموزان در نظر بگیرند تا آن ها بدانند زندگی همواره محدودیت ها و قوانینی دارد که باید به آن ها احترام گذاشت. ضمن آنکه بچه ها باید با لزوم وجود قوانین و مقررات هم آشنایی لازم را داشته باشند.

به عقیده این روان شناس تربیتی، حتی در مهدکودک ها هم باید قوانینی وجود داشته باشد که بچه ها آن را رعایت نمایند و مثلاً بدانند باید در ساعت خاصی در مهد باشند و در زمان معینی هم آنجا را ترک نمایند.

در نظر داشته باشیم قسمتی از رشد انسانی، درک صحیح محدودیت هاست. بنابراین مهدکودک ها و مدارس باید این امکان را برای رشدبچه ها فراهم آورند.

یادگیری و آموزش خلاقانه

مورد مهم دیگری که در مهد کودک ها و مدارس حتماً باید به آن توجه گردد انتخاب روش دلنشین آموزش و یادگیری برای بچه هاست؛ آن گونه که بچه ها را به عنوان یک یادگیرنده ببیند و آن ها را آماده کند تا بتوانند از یادگیری، مطالعه و آموزش لذت ببرند.

بهتر است به بچه ها تکالیفی داده گردد که به وسیله آن ها آمادگی لازم را برای یادگیری پیدا نمایند. این تکالیف می تواند در قالب کاردستی، نقاشی یا هر کار دیگری باشد؛ اما به گونه ای که علاوه بر اینکه چیزی یاد یگیرند بتوانند از انجام آن لذت هم ببرند.

اما نکته مهم در آن است که کودک این کارها را به عنوان یک فرد یادگیرنده انجام دهد. یعنی اگر مشق می نویسد فقط رونویسی نکند؛ بلکه به املای کلمات و معنای آن ها هم توجه داشته بشد و آن ها را یاد بگیرد.

توجه به ترافیک، فضای مدرسه و سطح آگاهی مربیان و معلمان

کیان ارثی می گوید با توجه به وجود ترافیک و مسائل رفت و آمد در شهرهای بزرگ، بهتر است بچه ها در مهد کودک یا مدارس نزدیک خانه ثبت نام شوند. بعلاوه برخوردار بودن از امکانات مورد احتیاج بچه ها مانند فضای خوب برای بازی و کلاس های نورگیر و دلباز هم عامل مهم دیگری است که والدین باید آن را در نظر داشته باشند.

ضمن آنکه سطح سواد و معلومات وبعلاوه نحوه انتقال آن ها به بچه ها و روش تدریس نیز موضوع بسیار مهم دیگری است که حتماً باید در نظر گرفته گردد. در غیر این صورت، روش های آموزشی غلط ممکن است باعث گردد بچه ها نسبت به مدرسه و درس خواندن کاملاً بی علاقه شوند.

رضایت والدین دیگر از یک مدرسه نیز عامل مهمی است که باید به آن توجه گردد. البته این موضوع الزاماً به معنای توجه به مشهور بودن مدارس نخواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 مهر 1401 بروزرسانی: 1 مهر 1401 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2308

به "معیار شما برای انتخاب مدرسه فرزندتان چیست؟ چه مدرسه ای برای فرزند شما مناسب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معیار شما برای انتخاب مدرسه فرزندتان چیست؟ چه مدرسه ای برای فرزند شما مناسب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید