جنون، بخشی از وجود تک تک ماست

به گزارش آسمان تو کتاب جنون چیست نوشته دارین لیدر به حقایق شگفت انگیزی از جنون آمیز بودن روان انسان می پردازد. در واقع لیدر در کتابش دامنه جنون را آنقدر گسترش می دهد تا در نهایت همه ما به آسانی در یکی از طبقه های جنون گنجانده شویم یا بپذیریم که جنون بخشی از وجود تک تک ماست. این اثر بهار سال جاری از سوی انتشارات ارجمند در قفسه کتاب فروشی ها جای گرفت.

جنون، بخشی از وجود تک تک ماست

اگر بخواهیم تعریف دقیقی از جنون رائه دهیم باید گفت؛ یک نوع اختلال شدید و مزمن روانی است که معمولا بصورت حاد یا ناگهانی شروع شده و بعد در طول زندگی شخص ادامه می یابد. در این اختلال، فعالیت فکری تا حد زیادی مختل شده و تجربه و برداشت انسان از واقعیت غیرعادی می گردد.

سیامک موحدی، استاد روانکاوی دانشکده بوستون با توجه به مقدمه ای که در این کتاب درج نموده، معتقد است؛ هدف مترجم از ترجمه این اثر بیشتر از آنکه معرفی بحث های بالینی و نظری درمورد سوال جنون چیست؟ باشد، ترغیب کردن مخاطبان به اندیشیدن در خصوص این سوال است. وی در ادامه نوشته است؛ جنون ابرمعمای همه معماهای بشر است. این ایده که برای درک جنون، دی اس ام یعنی راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی کفایت می نماید، به خودی خود نشانه ای از جنون است. تا کنون کتاب های مشهور بی شماری بر تاریخچه جنون، جنون و تمدن یا جنون در تمدن به رشته تحریر درآمده اند، اما در این کتاب دارین لیدر بحث خود را به شیوه غیر متعارف شروع می نماید.

می توان مجنون باشی و مجنون نشوی

نویسنده معتقد است فرد می تواند مجنون باشد، اما مجنون نگردد. در واقع هذیان و سلامت عقل را نمی توان به طور کامل از هم متمایز دانست. وی در این کتاب به موضوع ایده بودن جنون اشاره می نماید و باور دارد در شکل پارانویا و اسکیزوفرنی بیش از آنکه در ایده یا هذیان وجود داشته باشد، در قطعیت و انعطاف ناپذیر بودن نهفته است. به معنای دیگر جنون بیماری وانمود کردن و متقاعد شدن است.

نهاله مشتاق؛ پژوهشگر و مترجم این اثر معتقد است؛ اینکه لیدر دامنه جنون را با طرح موضوع جنون روزمره یا جنون سفید گسترش داده و به خصوص الگوی تفکر مسلط طبقه بندی های تشخیصی را به چالش کشیده بود، باعث شد این اثر را ترجمه کنم. همچنان معتقدم که این صدا می تواند خواننده را به رها کردن گوشه امن آموزه های خود تشویق نموده و افق متفاوتی برای کار بیماران روان پریش تصویر کند.

در بخشی از مقدمه ای که نویسنده در کتابش درج نموده، مباحثی درباره روان شناسی لکانی آماده است. لازم به ذکر است دانشجوی جوان پزشکی، ژان لکان، آموزش روان پزشکی خود را در دهه 1920 در پاریس شروع کرد و امروزه کار بالینی لکانی با روان پریشی در نقاط مختلف جهان به ویژه فرانسه، بلژیک، اسپانیا، ایتالیا، کشورهای آمریکای لاتین و انگلستان انجام می گردد. در این میان حسن مکارمی پژوهشگر در مقاله خود درباره ژان لاکان و روشش در درمان گری معتقد است؛ آثار لاکان بر مدارس روانکاوی در فرانسه و سپس در آمریکای لاتین بیشترین تأثیر را گذاشته است. او بر شکل گیری و کارکرد ناخودآگاه تاکید می ورزد. در سال 1953 ژاک لاکان از انجمن روانکاوان پاریس جدا می گردد و مدرسه ای به نام مدرسه روانکاوی فرانسه بنیان می نهد، این مدرسه سپس به مدرس فرویدی پاریس تغییر نام می دهد. لاکان در اندیشه خود سه عنصر امر واقع, نماد و خیال را مبنای کار قرار می دهد، گویا که امر واقع تنها از راه حواس ما قابل درک است، نمادسازی که از ژست و حرکت شروع شده و با بکارگیری اشیاء و اختراع واژه و زبان کامل شده و هم پای خیال، به ما امکان می دهد تا رسیدن پاسخ به نیازهای بدن، صبر و تحمل داشته باشیم.

با استناد به مقدمه نویسنده در این کتاب، فرد روان پریش بیشتر مفعولی است که باید مورد درمان قرار بگیرد تا فاعلی که باید به او گوش داده گردد. مشخصات فردی و قصه زندگی بیمار اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد. زمانی کتاب های روان پزشکی مملو از گزارش صحبت های بیماران بود، اما بروز جای آن را آمار و نمودارهای شبه ریاضی گرفته اند. مطالعات به ندرت به آنچه در موارد خاص اتفاق می افتد اشاره می نمایند، در عوض همه موارد با هم جمع شده و نشان داده می شوند.

کتاب جنون چیست در 236 صفحه، به شمارگان یک هزار و صد نسخه و به قیمت سی هزار تومان از سوی انتشارات ارجمند راهی کتابفروشی ها شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 16 مرداد 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1215

به "جنون، بخشی از وجود تک تک ماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنون، بخشی از وجود تک تک ماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید