مشکل کولبری با ساماندهی مبادله در بازارچه های مرزی حل می گردد

به گزارش آسمان تو، معاون مالی وزیر کشور گفت: تسهیل امور برای اجرای صحیح آیین نامه ساماندهی مبادلات در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی کلید اصلی حل مسائل کولبران است.

مشکل کولبری با ساماندهی مبادله در بازارچه های مرزی حل می گردد

به گزارش خبرنگاران، بابک دین پرست، معاون مالی وزیر کشور و دبیر شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب و کشور که با هدف آخرین شرایط اجرای آئین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی (موسوم به کوله بری) در جمع کولبران شهرستان پاوه در نوار مرزی شهر نوسود حضور یافته بود؛ در جلسه ای که ساعت 2 بامداد پس از ملاقات صمیمی با مرزنشینان برگزار گردید، گفت: اجرای آئین نامه و برطرف مسائل کولبران مورد تأکید وزیر محترم کشور برای ایجاد اشتغال پایدار و بهبود شرایط معیشت مرزنشینان است و بر همین اساس شبانه به صورت میدانی مسائل را پیگیری کردیم.

وی اضافه کرد: بر اساس تصمیمات اتحاذ شده و دستور وزیر کشور تکلیف و وظیفه داریم علاوه بر تجمیع امکانات و ظرفیت ها و ایجاد هماهنگی در بین دستگاه های اجرایی ذی ربط برای اجرای تکالیف معین شده به منظور ساماندهی فعالیت های کولبران؛ همه پفراینده های مهم مربوط به مأموریت های وزارت کشور را به خاتمه برسانیم و ریل گذاری معینی انجام دهیم تا در دولت بعدی این مهم تداوم یابد.

معاون مالی وزیر کشور با بیان اینکه دولت در سال های اخیر برای بهبود معیشت مرزنشینان و ایجاد اشتغال پایدار تصمیمات مهمی را در قالب تصویب نامه ها ابلاغ نموده و اختصاص 42 هزار میلیارد ریال تخفیف سود بازرگانی برای ساماندهی فعالیت های موسوم به کولبری گامی مهمی است که باید دلایل عدم بهره مندی مطلوب از این شرایط بر اساس شرایط کنونی فعالیت کولبران در مرزها آنالیز و معین گردد چرا از ظرفیت ایجاد شده براساس موضوع ماده 9 تصویب نامه و تبصره آن برای استفاده هر خانوار مرزنشین از حداکثر 28 میلیون ریال ماهیانه تخفیف سود بازرگانی به صورت کامل استفاده نشده است.

دبیر شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب و کشور با بیان اینکه بی شک آموزش می تواند راهکاری مناسب برای تسهیل اجرای آئین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی (موسوم به کوله بری) و بهره مندی خانوارهای مرزنشین از حمایت های دولت باشد؛ خاطرنشان ساخت: اجرای صحیح آئین نامه کلید اصلی حل مسائل کولبران است که با ارائه مشوق های مناسب برای برطرف مسائل مردم و همکاری سایر نهادها می توانیم فعالیت های غیرقانونی را محدود و زمینه فعالیت قانونی کولبران را با برخورداری از حمایت های اجرا شده از جمله تخفیف های سود بازرگانی بیشتر از گذشته فراهم کنیم.

دین پرست در این جلسه ضمن تأکید بر ارائه گزارش های مورد احتیاج ظرف مدت یک هفته توسط دستگاه های اجرای متولی با رویکرد دریافت اطلاعات دقیق و موثق با هدف فراهم شدن زمینه اتخاذ تمهیدات مناسب در راستای ارتقای سطح معیشت مرزنشینان گفت: یکی از اهداف مهم دولت حل مسائل کولبران با اجرای آئین نامه است و به همین منظور شبانه به صورت میدانی در منطقه مرزی بخش نوسود حضور یافته و از نزدیک و بدون واسطه، در جریان مسائل کولبران قرار گرفتیم تا این موضوع را آنالیز کنیم که چرا علیرغم ابلاغ آئین نامه مصوب هیأت دولت طی چهار سال گذشته و مشخص تسهیلات و معافیت های قابل توجه، کماکان خارج از چارچوب های ابلاغی و مصوب، اقدام به واردات کالا در قالب کولبری می کنند.

معاون هماهنگی امور مالی و توسعه منطقه ای وزارت کشور در ادامه این نشست بامدادی در نوار مرزی نوسود تأکید کرد: اداره صمت براساس تکالیف قانونی موظف است گزارشی از فرایند اجرای آئین نامه به صورت دقیق تهیه کند و با همکاری دیگر نهاد آنالیز گردد که آیا همه خانوارهای مرزنشین امکان برخورداری از عادلانه از مشوق های و طرح های حمایتی را دارند.

دین پرست اضافه کرد: بر اساس مصوبات نشست شبانه گزارش های آخرین شرایط انبارها بازارچه ها، دلایل عدم ترخیص و مسائل موجود به انضمام فرایند همکاری بهداشت و شرایط قرنطینه در مرزهای استان تهیه و برای حل این موانع در اسرع وقت با آنالیز کارشناسی اقدام می گردد.

دبیر شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب و کشور با یادآوری این مهم که توسعه اقتصاد در مرزها، بهبود شرایط معیشت مرزنشینان و اشتغال پایدار از اهداف دولت برای استان های مرزی است؛ گفت: ظرفیت های مالی شهرستانهای پاوه و ثلاث باباجانی را نیز آنالیز و احصاء نموده ایم و در فرصت به جامانده طرحی با امکان سنجی مناسب برای ایجاد مشوق های سرمایه گذاری با هدف گسترش اشتغال پایدار در حوزه ظرفیت های مالی و به ویژه طرح های گلخانه ای مصوب و انجام خواهیم داد.

استان کرمانشاه با جمعیت 2 میلیون نفری حدود 21 هزار خانواده مرزنشین دارد. این استان دارای 5 مرز رسمی و یک بازارچه و 371 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1825

به "مشکل کولبری با ساماندهی مبادله در بازارچه های مرزی حل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل کولبری با ساماندهی مبادله در بازارچه های مرزی حل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید