شهر بدون کوچه ایران کجاست؟

ایران جاذبه های گردشگری زیادی دارد که یکی از آنها شهر بدون کوچه است.

شهر بدون کوچه ایران کجاست؟

به گزارش خبرنگار ،در 4 اردیبهشت ماه 1339 زمین لرزه ای با قدرت 6.7ریشتر جنوب استان فارس و حوالی لار را لرزاند. لار یکی از زلزله خیزترین مناطق ایران به حساب می آید.

ما در این گزارش قصد یادآوری روز های سخت بعد از زلزله را نداریم و صرفا خواستیم یادآوری کنیم که چگونه شهر لار به عنوان شهر بدون کوچه ایران معرفی گردید.

لار در اواخر قرن ششم قمری شکل گرفت و به گفته پروفسور ژان کالمار، ایرانشناس پیشکسوت فرانسوی تا قرن هفتم و هشتم ه . ق نامی از لارستان یا سرزمین لار در جایی ذکر نشده است.

لارستان در دوره صفویه ولایتی مهم در جنوب فارس بود. این شهر پس از زلزله به یاری افراد نیکوکار جامه نو به تن کرد. شهر جدید لار با وسعتی بالغ بر 100 هکتار به گونه ای ساخته شد که زلزله نتواند تخریبش کند. در این سبک ساختن شهر از مدل شطرنجی بهره گرفته شد یعنی خیابان ها طوری ساخته شدند که یکدیگر را قطع می کردند بنابراین امروز هیچ کوچه ای در شهر لار وجود ندارد.

شهر جدید لار از 2 بخش بافت قدیمی و بافت جدید تشکیل شده است. بخش قدیمی لار موسوم به شهر قدیم از محله هایی با نام های محلهٔ پاقلعه، محلهٔ آرد فروشان یا آبفروشان یا آفروشو، محلهٔ پیر غیب، محلهٔ نو، محلهٔ دم گاله، محلهٔ درویشان، محلهٔ سبزکوی، محلهٔ قنبرعلی بیگی، محلهٔ کوریچان و محلهٔ کوهوویه تشکیل شده است.

از جاذبه های گردشگری این شهر می توان به گنبد نمکی کهنه، گنبد نمکی کرموستج و قلعه اژدهاپیکر اشاره نمود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 11 شهریور 1398 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 317

به "شهر بدون کوچه ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر بدون کوچه ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید