رازهای زبان بدن

به گزارش آسمان تو، زبان بدن به پیغام های غیر کلامی اطلاق می گردد که میان افراد توسط حرکات اعضای بدن و حالات صورت انتقال پیدا می نمایند.

رازهای زبان بدن

زبان بدن عبارت است از انواع شکل های ارتباط غیر کلامی یا رفتاری که یک فرد به وسیله رفتار های فیزیکی خود، بدون آنکه با دیگران صحبتی بکند، ارتباط بر قرار کند. این رفتار ها می تواند مربوط به شرایط و حالات بدنی (محل قرار دریافت دست ها، پا ها، نحوه نشستن، ایستادن، راه رفتن، خوابیدن)، ژست ها (حالت ها)، حرکات و اشارات بدنی، نمایش های هیجانی صورت و حرکات چشم ها باشد.

تاریخچه زبان بدن

بر خلاف حرکات اشاره، زبان وابسته به فرهنگ است که در طول زمان و از فرهنگی به فرهنگی دیگر و از یک گروه به گروه دیگر به طور پیوسته در حال تغییر هستند، حرکات اشاره ای در زبان بدن و به خصوص در دست ها وجود دارد، که به فرهنگ وابسته نیستند و زبانی جهانی محسوب می شوند. آن ها در طول هزاران سال و در راستا تکامل خود به شکل امروزی مورد استفاده عموم قرار می گیرند. آن طور که هر فرد در ارتباط، به طور ناخودمطلع و بنا بر شخصیتش، آن ها را به نمایش می گذارد و تا حدی معیاری است برای رفتار اجتماعی افرادی که از آن بهره می برند.

زبان بدن در مصاحبه و مذاکره

به احتمال قوی از این مسئله مطلع نیستید که افراد دور و برتان در حال خواندن زبان بدن شما هستند، و پیوسته راز هایی را در خصوصتان کشف می نمایند. شما با یکسری حرکات که زبان بدن نامیده می شوند بخشی از درون خود را به نمایش می گذارید.

1. ارتباط چشمی

در صورتی که می خواهید زبان بدن شما نشان دهد که در حال گوش دادن به فرد دیگری هستید، ارتباط چشمی ایجاد کنید. اما آن را محدود کنید، نگاه پیوسته به فرد مقابل می تواند تهدید نماینده به نظر برسد. جانین درایور (Janine Driver) نویسنده روزنامه نیویورک تایمز کتاب You Cant Lie to Me می گوید: در مواقعی که بیش از 80 درصد زمان به طرف مقابل نگاه کنید، فردی که با آن ارتباط برقرار می کنید، احساس ناراحتی خواهد نمود. کم نگاه کردن (40 درصد یا کمتر) می تواند نشانه فریب باشد. عدد جادویی چیست؟ 60 درصد یا کمی بیشتر از نصف. ارتباط چشمی با آن ها برقرار کنید، سپس نگاه تان را برگردانید و دوباره نگاه کنید.

2. دست به سینه نشستن

دست به سینه می نشینید؟ Allen Pease می گوید: دیگران ممکن است این حرکت را به عنوان احساساتی که شما دور از آنها، نا مطمئن، دفاعی یا مضطرب هستید برداشت نمایند.

اما بازو های در هم قفل نموده هم مزایای خودش را دارد. درایور با خاطر نشان کردن اینکه این شرایط می تواند انجام وظایف سخت را بهتر کند، اشاره به پژوهشی کرد که طی آن از بزرگسالانی که دست های خود را در هم قلاب نموده بودند، خواسته شد که سوالات سخت ریاضی را حل نمایند، معین شد کسانی که دست های خود را قفل نموده بودند نسبت به آن هایی که دست های شان روی میز بود، 30 درصد بیشتر برای حل مسائل کوشش کردند. درایور اضافه می نماید: عمل در هم قفل کردن بازو ها با استفاده از هر دو سمت چپ و راست مغز، ایجاد نماینده عملکرد شناختی بالا تر است.

در نتیجه دفعه بعد که شخصی با یک سوال سخت روبرو شد و بازو هایش را در هم قفل کرد فکر نکنید که دیوانه است، بلکه سعی می نماید که بهترین پاسخ را بیابد.

3. نشستن با پای جدا از هم (باز)

درایور می گوید: وقتی شما اینگونه می نشینید یعنی در حال ساختن، معین کردن قلمرو و مسلط شدن به حوزه شخصی تان هستید. وی می افزاید: افراد با قدرت، فضای بیشتری را برای خود در اختیار می گیرند.

4. انداختن پا ها روی هم

در صورتی که پا های تان را در هم قلاب کنید یعنی به حالت زانو روی زانو، یعنی شما اعتماد به نفس و تسلط دارید. این حالت که در زبان بدن به عنوان شکل چهار (figure four) شناخته می شود، طبق ادعای درایور زمانی شما به این صورت می نشینید در حال ایجاد کردن منطقه قدرت یا منطقه خنثی هستید. وی اضافه می نماید: ما سه ناحیه در بدنمان داریم و هنگامی که در حالتی باز و آزاد قرار می گیرند یعنی بدون استرس و ریلکس هستیم که این سه ناحیه شامل گودی گردن، ناف و اندام های جنسی می شود. درایور می گوید: زنان در مقایسه با مردان بیشتر به این شکل می نشینند.

قلاب کردن زانو ها در هنگام نشستن که به عنوان قفل پا شناخته می شود، می تواند به معنای عقب نشینی، عدم اطمینان یا ترس باشد که بیشتر در حین مصاحبه دیده می شود.

5. دست به کمر ایستادن

احتمالا فکر کنید این حالت شرایط سوپر من نشان دهنده اعتماد به نفس طرف مقابل است، اما مراقب باشید، زیرا درایور می گوید، این شرایط اغلب می تواند به عنوان حالتی تهاجمی برداشت شود. به دلیل اینکه شما فضای بیشتری را در اختیار دارید و با آرنج های تیز خود دیگران را تهدید می کنید و جلوی دیگران را می گیرید. حتی در صورتی که فقط یک دست خود را روی کمر بگذارید می تواند نشانه ترساندن دیگران باشد.

6. دراز کردن دست برای دست دادن

آداب دست دادن به رومیان باستان باز می شود. در ابتدا مردم ساعد روی ساعد می گذاشتند و اکنون فقط کف دست روی دست دیگری می گذاریم. دست دادن نشانه اعتماد و خوش آمد گویی است در نتیجه در صورتی که اول دست تان را دراز کنید یعنی شما اعتقاد دارید که طرف مقابل از آن استقبال می نماید و از دیدار با شما مسرور است. دست دادن زورکی با کسی که ممکن است از دیدار با شما مسرور نباشد می تواند منجر به ایجاد احساسات منفی نسبت به شما شود.

7. لبخند زدن

عادت لبخند زدن در طول مکالمه و ارتباط با دیگران پیامد های مثبتی را می تواند به همراه داشته باشد. هنگامی که به روی کسی لبخند می زنید، می توانید روابط تان را به طور فزاینده ای بهبود ببخشید. شواهد حاکی از آن هستند که لبخند و خنده سبب تقویت سیستم ایمنی بدن، دفاع بدن در برابر بیماری ها و ناخوشی ها، درمان بدن، ایده های فروش بهتر، جذب دوستان بیشتر و زندگی طولانی تر می شود. این تنها قسمتی از دلایلی است که شوخ طبع بودن یا قابلیت خندان دیگران، می تواند برای تعدادی از افراد جذاب باشد.

زبان بدن دست ها

1. لمس کردن

شیوه لمس دیگران، احساس تان را نسبت به آن ها نشان می دهد. هنگامی که با کف دست تان کسی را به طور کامل لمس می کنید، احساس گرما، آشنایی و علاقه را به طرف مقابل نشان می دهید. لمس کردن تنها با نوک انگشتان، نشانه ای از علاقه کم تر یا حتی کمی ناراحتی و رنجش باشد.

2. باز کردن کف دست (رو به بالا)

باز کردن کف دست رو به بالا به طور معمول روی سایر آدم ها تاثیری مثبت می گذارد. این حرکت به منظور به دست آوردن یا جوش خوردن یک معامله تاثیر گذار است.

باز کردن کف دست به همراه گشودن بازو ها، نشانه پذیرش، آمادگی و اطمینان است.

3. باز کردن کف دست رو به پایین

این حرکت در زبان بدن دست ها حاکی از اعتماد به نفس است، و نشان می دهد شما دقیقا می دانید در خصوص چه چیزی صحبت می کنید -، اما همچنان ممکن است نشانه ای از عدم انعطاف پذیری و سخت گیری را نشان دهد.

کف دست رو به پایین با انگشتان باز حاکی از حس قدرت، تسلط و یا مبارزه طلبی است. هنگامی که یک شخص در حالی که با شما تبادل نظر می نماید این حرکت را انجام می دهد، می خواهد نشان دهد ذره ای از جایگا ه اش عقب نمی رود و طرف شما باید نظر خود را تغییر دهید.

4. بردن دست ها به پشت

بردن دست ها به پشت معمولا نشان دهنده سطحی از اعتماد به نفس است، زیرا در این حالت بالا تنه کمی جلو می آید و قسمت های حیاتی بدن نمایان می شوند. این حرکت در اغلب موارد در مردان مشاهده می شود، با وجود اینکه بهتر است در بیشتر موارد دستان تان در معرض دید بگذارید، اما در صورتی که نتوانید اعتماد به نفس تان را به وسیله دست ها نشان دهید، استثنائا می توانید این عمل را انجام دهید.

5. مشت های گره نموده

مشت های گره نموده معمولا به صورت ضمنی نشانه استحکام اراده است - فرض کنید شخصی خود را برای مسابقه فوتبال یا مشت زنی آماده می نماید. این حرکت می تواند حاکی از لجاجت و سر سختی باشد، دقیقا مشابه باز کردن کف دست به سمت پایین - البته کمی شدید تر از آن.

6. دست روی قلب

این حرکت حاکی از آن است که شخص می خواهد دیگران حرف اش را بپذیرند یا باور نمایند. با این که قصد شخص از این حرکت، نشان دادن صمیمت است، اما لزوما نشان دهنده صداقت نیست. این حرکت تنها به این معنی است که می خواهم صحبت های ام را باور کنید (صرف نظر از آنچه که درست است یا خیر). این حرکت به معنی این است که هر چه می گویم از قلب ام است .

7. تکان دادن دست به صورت ساطوری

این زبان بدن دست ها حاکی از تاکید و معمولا تحکم آمیز است. شخصی که به این صورت صحبت می نماید یعنی تصمیم اش را گرفته است و احتمال تغییر در آن وجود ندارد.

8. محکم دریافت دست، فشردن دست

دریافت و فشردن دست با دست دیگر حرکتی است که به عنوان عملی آرامش بخش شناخته می شود. فردی که این کار را انجام می دهد احساس ناراحتی می نماید، و یا ممکن است عصبی و وحشت زده باشد.

زبان بدن چشم

1. نگاه به سمت بالا

وقتی یک فرد به سمت بالا نگاه می نماید، در اغلب موارد در حال فکر کردن است. به طور خاص، فرد ممکن است در ذهنش تصویری را خلق نموده باشد و بنابراین، این حالت چشم به خوبی نمایان گر فردی است که به شکلی خاص در حال تفکر است.

2. نگاه کردن به سمت پایین

نگاه کردن به یک فرد می تواند عملی از روی قدرت و تسلط باشد. اما منظور از نگاه به پایین، یعنی نگاه نکردن به فرد مقابل، می تواند نشانه ای از تسلیم باشد (به این معنی که من واقعا یک تهدید نیستم، لطفا به من آسیب نرسانید)؛ بنابراین نگاه کردن به سمت پایین نشانه ای از تسلیم و فرمانبرداری است. همچنین این حالت حاکی از آن است که فرد احساس گناه می نماید.

3. نگاه کردن به چپ یا راست

قسمت بیشتری از میدان دیدمان در سطح افق است، بنابراین هنگامی که یک فرد به چپ یا راست نگاه می نماید، احتمالا می خواهد نگاهش را از آن چه در برابرش قرار گرفته است، بر گرداند یا به چیزی نگاه می نماید که نظر آن ها را جلب نموده است.

نگاهی کوتاه به سمت چپ یا راست می تواند نشانه ای از پرت شدن حواس و ارزیابی تهدید یا آنالیز مسئله ای مورد علاقه باشد. این طرز نگاه همچنین می تواند نشان دهنده ناراحتی و رنجش نیز باشد.

منبع: rd

Nicolasfradet

Psychologytoday

Changingminds

منبع: فرارو
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1601

به "رازهای زبان بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازهای زبان بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید