آموزش زبان بدن و اشتباهات رایج در مورد زبان بدن

به گزارش آسمان تو، آموزش زبان بدن و تصحیح اشتباهات رایج در مورد آن به ما کمک می کند تا بتوانیم از ارتباطات غیرکلامی برای انتقال بهتر نظر و احساسمان کمک بگیریم.

آموزش زبان بدن و اشتباهات رایج در مورد زبان بدن

بدن و حرکات ما نیز سخن می گویند و به طور ناخودآگاه به طرف مقابل ما پیام هایی را ارسال می کنند که می تواند در رابطه با فرد و واکنش ها و قضاوت های او تاثیر گذار باشد. آموزش زبان بدن به ما کمک می کند تا از این فرصت و توانایی برای انتقال بهتر نظر و احساسمان کمک بگیریم. در این مطلب به نکاتی در این زمینه اشاره می کنیم.

زبان بدن چیست؟

زبان بدن یا Body Language یکی از اجزای ارتباطات غیر کلامی است که در برقراری ارتباطات روزمره ما صندلی بسیار پررنگی دارد. نحوه قرارگیری ما، حرکات بدن و دست به هنگام صحبت کردن، همه و همه در شکل دادن و تاثیرگذاری ارتباطات ما (علی الخصوص ارتباطات کلامی) نقش موثری دارند. زبان بدن یک ابزار فوق العاده قوی است که می تواند حتی قبل از سخنرانی ها و مذاکرات به ما کمک کند.

اشتباهات رایج در آموزش زبان بدن

1- دست به سینه بودن گارد دریافت است؟

 • دست به سینه بودن ممکن است نشانه مقاومت در برابر گفته های طرف مقابل باشد. اما تنها علت دست به سینه بودن نمی تواند مخالفت باشد. گومن توضیح می دهد که به تجربه دیده است که مخاطبانی که در ردیف اول یک سمینار حضور دارند، دست به سینه می نشینند. حتی نشستن روی یک صندلی که دسته های کناری ندارد یا اگر هم دارد، برای قرار دریافت دست مناسب و ارگونومیک طراحی نشده، می تواند باعث شود که فرد، برای استراحت دادن به دستان خود، دست به سینه بنشیند. گاهی هم انسان ها هنگامی که احساس می کنند دمای اتاق به صورت ناگهانی کاهش یافته یا اینکه می خواهند روی موضوعی خیلی خوب تمرکز کنند دست به سینه می نشینند.
 • اما به خاطر داشته باشیم که آموزش زبان بدن به شکل نادرست باعث شده که دیگران در مورد دست به سینه نشستن شما، قضاوت نادرستی داشته باشند. اگر کسی روبروی شما دست به سینه نشست، این حرکت را به هیچ معنای خاصی تفسیر نکنید. اما به خاطر داشته باشید که ترجیحا دست به سینه ننشینید. چون طرف مقابل ممکن است مانند شما به صورت درست و حرفه ای با زبان بدن آشنا نباشد.

2- ارتباط چشمی زیاد یا کم؟

 • با این که می توان بدون داشتن ارتباط مدام چشمی نیز رابطه برقرار کرد اما فقدان آن باعث گذاشتن اثر منفی بر دیگران می شود. عدم ارتباط چشمی (زبان بدن چشم ها) پنهان کردن چیزی، عدم اعتماد به نفس و بی علاقگی پیام هایی هستند که این زبان به دیگران می رساند. از طرف دیگر برقراری ارتباط چشمی نشان دهنده اعتماد به نفس، رهبری، قدرتمندی و هوشمندی شماست.
 • اما در آموزش زبان بدن دقت کنید ارتباط چشمی بیش از حد باعث می شود طرف مقابل فکر کند شما پرخاشگر هستید. به طور متوسط آمریکایی ها هفت تا ده ثانیه ارتباط چشمی برقرار می کنند. این میزان زمانی که در حال گوش کردن هستند بیش تر از زمانی است که صحبت می کنند.
 • مورگان اشاره می کند که قطع کردن ارتباط چشمی در ارتباط و مذاکره خوب نیست. اما ارتباط چشمی باید کوتاه و در حد چند ثانیه باشد. این در حالی است که بیشتر انسانها ارتباط چشمی را که کمی ادامه پیدا کند، مصداقی از رفتار تهاجمی می فهمند و عصبی می شوند. مسئله در برخورد با جنس مخالف از این هم دشوارتر است. چون بر اساس تحقیقات انجام شده جذب شدن یک نفر به جنس مخالف هم معمولا با طولانی شدن ارتباط چشمی آغاز می شود. به همین علت، طولانی شدن ارتباط چشمی عملا می تواند اضطراب طرف مقابل را به صورت جدی افزایش دهد.
 • نحوه قطع این ارتباط نیز پیام خاصی می رساند. به پایین نگاه کردن نشان دهنده تسلیم و اطاعت پذیری است. درحالی که نگاه کردن به اطراف نشان دهنده اعتماد به نفس است.

3- آیا زبان بدن دروغ را فاش می کند؟

 • یک تصور نادرست در آموزش زبان بدن و کاربرد آن در مذاکره، تحلیل راستگویی و دروغگویی بر اساس حرکت چشم است. در کتاب های قدیمی تر چنین آمده است که انسانها وقتی دروغ می گویند چشم خود را به راست و وقتی که راست می گویند چشم خود را به چپ حرکت می دهند. مدتی بعد، در تحقیقات اینگونه مطرح شد که این در مورد بیشتر انسانهاست اما در مورد همه نیست. برخی انسانها برعکس هستند. بنابراین اگر می خواهیم از چنین مسئله ای استفاده کنیم باید ابتدا چند سوال را که پاسخ آنها را می دانیم و طرف مقابل انگیزه ای برای دروغگویی در مورد آنها ندارد بپرسیم تا ببینیم جهت حرکت راست و دروغ در چشم او چگونه است. به این سوال ها سوال های کالیبراسیون گفته می شود.
 • باید به خاطر داشته باشیم که آنچه ما به عنوان نشانه های دروغ می شناسیم، نشانه های مواجهه بدن با شرایط استرس و گاه با شرایط ترس هستند. زبان بدن و نشانه های غیرکلامی برای تشخیص دروغ در بهترین حالت می توانند به ما بگویند که فردی دچار ترس یا استرس شده است. حالا اگر من نشانه های دروغگویی را در همسر یا شریک عاطفی ام دیدم، دو گزینه محتمل است:
 1. او به من دروغ گفته و الان می ترسد و استرس دارد که من متوجه شوم.
 2. او به من دروغ نگفته و الان می ترسد و استرس دارد که من قانع نشوم که او راست می گوید.
 • مشکل وقتی جدی می شود که من و شما بر اساس این نشانه های غیرکلامی و زبان بدن طرف مقابل، احساس کنیم که طرف مقابل به ما دروغ می گوید. دیر یا زود رفتارهای تهاجمی تری از خود بروز خواهیم داد و این باعث می شود که استرس و ترس طرف مقابل بیشتر شده و با این سیستم، ما بیشتر از پیش به این قطعیت برسیم که او واقعا دروغ می گوید. در واقع ما باید تلاش کنیم آرامش به او بازشود و استرس اش کاهش پیدا کند.

چند نکته مهم در آموزش زبان بدن

اگر می خواهید زبان بدن تان مطابق با گفته های تان باشد، نکات زیر را به خوبی در نظر بگیرید تا قربانی حالات نادرست بدن تان نشوید:

 1. قرار دادن دست ها در کنار بدن و یا قرار دادن کف دست ها رو به طرف مقابل نشان می دهد چیزی برای قایم کردن ندارید.
 2. با روی برگرداندن از کسی که با شما صحبت می کند این پیام را می دهید که راحت نیستید، به صحبت علاقه ای ندارید و یا شاید به فرد مقابل اعتماد ندارید.
 3. با تکان دادن سرتان به فردی که صحبت می کند نشان دهید که به او گوش می دهید. این کار به طرف مقابل نشان می دهد که تمام حواس و توجه شما به اوست.
 4. تناقض میان کلمات و حالات صورت تان باعث می شود مردم به این شک کنند که شاید بخواهید از آن ها سواستفاده کنید حتی اگر ندانند چگونه و چرا.
 5. حالت بد بدن می تواند نشان دهنده بی احترامی باشد. اگر خمیده بایستید بدنتان این حرف را به وضوح انتقال داده و نشان می دهد که حوصله شما سر رفته و یا دوست ندارید آن جا باشید.
 6. صاف ایستادن و شانه ها را به عقب دادن نشان می دهد که شما قدرتمندید. در مقابل خمیده ایستادن شما را ضعیف نشان می دهد. خوب ایستادن باعث ایجاد احترام می شود و علاقه هر دو طرف را به مکالمه جلب می کند.
 7. نگاه کردن به ساعت در حالی که با کسی صحبت می کنید بی احترامی و کم صبری شما نسبت به فرد مقابل را می رساند. با این کار نشان می دهید که برای رفتن عجله دارید و یا کارهای مهم تر از صحبت کردن دارید.
 8. با تکان دادن بیش از حد سرتان برای تایید، به طرف مقابل می فهمانید که چیزی را تایید و یا تظاهر به فهم می کنید که در واقع نمی فهمید.
 9. اگر هنگام صحبت، بیش از حد به فرد مقابل نزدیک شوید؛ نشان می دهید که از حریم شخصی چیزی نمی دانید و این کار باعث می شود مردم در کنار شما احساس راحتی نکنند.

بیشتر بدانید: آشنایی با مفاهیم زبان بدن؛ حالت های مختلف بدن نشانه چیست؟

در پایان، باید بگویم که پس از آموزش زبان بدن پیام های مهمی را می توان دید که از طریق زبان بدن و ارتباط غیرکلامی منتقل می شوند ولی این پیام ها چندان قابل اتکا نیستند.

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1584

به "آموزش زبان بدن و اشتباهات رایج در مورد زبان بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش زبان بدن و اشتباهات رایج در مورد زبان بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید