حکم 10 سال و نیم حبس برای سرکرده داعش در آلمان

به گزارش آسمان تو، خبرگزاری خبرنگاران- دادگاه شهر تسله در شمال آلمان، ابو والا، واعظ عراقی را که در این کشور برای گروه تروریستی داعش نیروی داوطلب استخدام می کرد، به 10 سال و نیم حبس محکوم شد.

حکم 10 سال و نیم حبس برای سرکرده داعش در آلمان

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، دادگاه شهر تسله در شمال آلمان روز چهارشنبه گفت ابو والا، واعظ عراقی را که در آلمان برای گروه تروریستی داعش نیروی داوطلب استخدام می کرد، به 10 سال و نیم حبس محکوم شد.

احمد عبدالعزیز عبدالله عبدالله ملقب به ابو والا از سه سال پیش در تسله در شمال آلمان به همراه چهار همدست احتمالی خود در حال محاکمه است.

ابو والا به عضویت در داعش و حمایت از این سازمان تروریستی خارجی متهم است. متهمان این پرونده با احتمال چهار تا 11 سال حبس رو به رو هستند. وکیل متهم اصلی تقاضای تبرئه وی را نموده بود.

طبق اتهامات مطرح شده ابو والا نماینده داعش در آلمان بود و با سران این گروه ارتباط مستقیم داشت. وی همچنین مغز متفکر داعش در آلمان بود که نیرو های داوطلب را از آلمان به سوریه و عراق اعزام می کرد.

ابو والا در مسجد محل فعالیت خود در هیلدس هایم آلمان محلی برای جذب نیرو راه اندازی نموده بود. دست کم هشت نفر که همگی افراد بسیار جوان بودند، به این ترتیب از آلمان راهی عراق و سوریه شدند. از جمله این افراد می توان به دو برادر دوقلوی آلمانی اشاره نمود که در سال 2015 در حمله انتحاری مرگبار عراق مشارکت داشتند.

ابو والا بسیار محتاط بود و لقب واعظ بدون چهره را گرفته بود، زیرا در موعظه های وی که در اینترنت منتشر می گردد و توسط حامیان تروریست به شدت دنبال می شد، چهره اش نمایان نبود. وی همچنین به سخنرانی های تروریستی در مسجد هیلدس هایم متهم شد. این مسجد هم اکنون تعطیل شده است.

از جمله کسانی که به این مسجد رفت و آمد داشتند دست کم یکی از سه نوجوان متهم به بمب گذاری در معبد سیک ها در سال 2016 در آلمان است. این نوجوان 16 سال دارد. حمله به معبد سیک ها به زخمی شدن سه نفر منجر شد که جراحت یکی از آن ها بسیار وخیم بود. همه عاملان این حمله در ماه مارس سال 2017 به حبس محکوم شدند.

انیس عمری تبعه تونسی مسئول حمله با کامیون به بازار کریسمس برلین که در دسامبر 2016، 12 کشته برجای گذاشت هم از جمله اعضای شبکه ابو والا بود و با یکی از متهمانی که در کنار ابو والا محاکمه می شوند ارتباط داشت. این فرد بودان سیمونوویچ تبعه آلمانی و صرب و مهندس شیمی است که در مدرسه اسلامی دورتمند تحصیل کرد.

اتهامات مطرح شده بر اساس اطلاعات یک مخبر اطلاعات داخلی آلمان است که طی چند ماه شواهد و مدارکی را علیه این واعظ عراقی جمع آوری نموده است.

یکی دیگر از مخبران این پرونده هم یکی از نیرو های سابق داعشی است که پس از برگشت از سرزمین های داعش پذیرفته است در این زمینه همکاری کند. وی چگونگی خروج از آلمان به وسیله شبکه ابو والا از راه بروکسل و ترکیه را توضیح داد.

اما از دیدگاه وکیل ابو والا این اتهامات بر اساس اظهارات شاهدی است که شایسته اعتماد نیست و خود قبلا به عنوان یکی از اعضای داعش متهم شده است. وی در جلسه دادرسی گفت شاهد اصلی یک کلاهبردار است.

اگرچه تروریسم راست افراطی در جبهه مقدم تهدید امنیت ملی آلمان جای گرفته است، اما حامیان تروریست هم همچنان در این کشور فعال هستند. سه برادر سوری مظنون به آماده سازی یک حمله انفجاری اوایل فوریه در آلمان و دانمارک دستگیر شدند.

از سال 2009 مقامات آلمانی 17 حمله از این دست را در این کشور خنثی کردند. شمار اسلام گرایانی که خطرناک تلقی می شوند از سال 2013 در المان پنج برابر شده است و حالا بنابر اعلام وزارت کشور به 615 نفر رسیده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1680

به "حکم 10 سال و نیم حبس برای سرکرده داعش در آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکم 10 سال و نیم حبس برای سرکرده داعش در آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید