تعداد اسپرم نرمال برای باروری چقدر است؟

به گزارش آسمان تو، خبرنگاران | سرویس سلامت - اسپرم، سلول فراوری مثل مردانه است که در مایع منی وجود دارد. یک پزشک می تواند با انجام آزمایش اسپرم (منی)، تعداد اسپرم نرمال را مشخص کند. متوسط تعداد اسپرم 40 تا 300 میلیون در هر میلی لیتر مایع منی است. این عدد می تواند در مراکز آزمایشگاهی مختلف، متفاوت باشد. یک پزشک ممکن است به دلایل مختلفی از جمله آنالیز باروری، آنالیز عملکرد ارگان های فراوری مثل یا برای مشخص میزان موفقیت جراحی های جلوگیری از باروری آزمایش اسپرم را توصیه می نماید. در این مقاله تعداد اسپرم نرمال و همچنین معنای تعداد اسپرم زیاد و کم را آنالیز می کنیم.

تعداد اسپرم نرمال برای باروری چقدر است؟

در صورتی که بخش خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوینی که در فهرست موضوعی زیر ارائه شده اند، به موضوع دلخواه خود برسید.

 • تعداد اسپرم نرمال در هر انزال
 • تعداد اسپرم کم
 • تعداد اسپرم زیاد
 • فاکتورهای آزمایش اسپرم
 • میزان نرمال مورفولوژی
 • روش های افزایش تعداد اسپرم

تعداد اسپرم نرمال در هر انزال

همانطور که گفته شد، تعداد اسپرم در هر انزال به طور متوسط معمولا بین 40 تا 300 میلیون در هر میلی لیتر منی است. در آزمایش تعداد اسپرم، پزشک از فرد می خواهد در یک ظرف آزمایشگاهی، یک نمونه از مایع منی خود را ارائه کند. آن ها این نمونه را به آزمایشگاه میفرستند تا متخصصان شمار تقریبی اسپرم و عوامل دیگر را ارزیابی نمایند. نتایج بسته به هر آزمایشگاه و معیار های اندازه گیری ممکن است متفاوت باشند.

حتی افرادی که تعداد اسپرم نرمالی دارند، ممکن است با مسائل ناباروری روبرو باشند، زیرا عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند بر شانس باروری تخمک توسط اسپرم اثرگذار باشند.

تعداد اسپرم کم

تعداد کم اسپرم به معنی وجود کمتر از 10 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر است. اگرچه تعداد کم اسپرم ها می تواند تاثیری منفی بر شانس باروری فرد داشته باشد، اما بدان معنا نیست که بارداری غیرممکن است. حتی تماس یک اسپرم با تخمک می تواند آن را بارور کند، بنابراین تعداد کم اسپرم به معنی ناباروری در مردان نیست.

اگر فردی دارای تعداد اسپرم بین 20 تا 40 میلیون در هر میلی لیتر باشد، این تعداد کمتر از محدوده متوسط در نظر گرفته می شود و پزشک اقدام به انجام آزمایشات بیشتری برای معین کیفیت اسپرم می نماید. درصورتی که تعداد اسپرم ها کم باشد، اما کیفیت خوبی داشته باشند (مورفولوژی، اندازه و سرعت شنای خوب) پزشک ممکن است تعداد اسپرم را در محدوده طبیعی قلمداد کند.

تعداد اسپرم بالا

تعداد اسپرم بالاتر از 300 میلیون در هر میلی لیتر، بالا در نظر گرفته می شود، اما محققان هیچ مدرک علمی برای اثبات تاثیر مثبت تعداد اسپرم زیاد بر افزایش شانس باروری ارائه ننموده اند.

سایر موارد در آزمایش اسپرم

در آزمایش اسپرم، علاوه بر شمارش تعداد آنها، فاکتورهای دیگری نیز آنالیز می شود. از جمله این موارد عبارتند از:

 1. سرعت تبدیل به مایع: این فاکتور به توانایی منی در تبدیل شدن از حالت ژله ای به حالت مایع اشاره دارد. اگر اسپرم طی 15 تا 20 دقیقه به مایع تبدیل نشود، قادر نخواهد بود به سمت تخمک حرکت کند.
 2. مورفولوژی: اندازه و شکل اسپرم می تواند باروری را تحت تاثیر قرار دهد. در حالیکه تمام نمونه های منی، حاوی اسپرم های غیر عادی هستند، هرچه میزان اسپرم های غیرعادی بیشتر باشد، شانس بارداری کمتر می شود.
 3. حرکت و سرعت: این اندازه گیری نشان می دهد که اسپرم ها چقدر خوب و چقدر سریع می توانند به سمت بارور کردن تخمک شنا نمایند.
 4. pH: این فاکتور میزان اسیدیته منی را نشان می دهد. pH متوسط مایع منی باید بین 7/2 تا 7/8 باشد، مقادیر بیشتر نشان دهنده عفونت و مقادیر کمتر علامت آلودگی یا انسداد مجاری فراوری مثل است.
 5. حجم کلی منی: این فاکتور به مقدار مایع منی که یک فرد می تواند فراوری کند، اشاره دارد. معمولاا مردان حدود 2 تا 5 میلی لیتر منی در هر انزال فراوری می نمایند. اگر این میزان کمتر از حد طبیعی باشد، پزشک ممکن است آنالیز مسائل پروستات یا کیسه منی را توصیه کند و اگر مقدار نهایی بیش از حد باشد، احتمالا غلظت اسپرم کم است.

میزان نرمال مورفولوژی اسپرم

مورفولوژی اسپرم به اندازه و شکل اسپرم ها اشاره دارد و میزان نرمال آن بدان معناست که چه درصدی از اسپرم ها مورفولوژی نرمالی دارند. اسپرم ها باید بتوانند تخمک را بارور نمایند، بنابراین این درصد می تواند تا حد زیادی به شما بگوید که چقدر شانس باردار کردن همسر خود را دارید. تعریف محدوده نرمال مورفولوژی اسپرم، ممکن است در هر آزمایشگاهی متفاوت باشد، زیر این اعداد به معیار هایی که برای ارزیابی اسپرم به کار گرفته شده است بستگی دارد. هرچه معیار ها سختگیرانه تر باشند، محدوده طبیعی پایینتری وجود خواهد داشت.

پزشک شما در رابطه با میزان نرمال مورفولوژی اسپرم ها با شما صحبت خواهد نمود و احتمال باروری را به شما خواهد گفت. براساس گفته های دکتر جین فردریک، متخصص غدد درون ریز محدوده های متنوعی برای مورفولوژی نرمال بسته به آزمایشگاه وجود دارد. در مورفولوژی کروگر، 14 درصد به بالا نرمال است، اما از 10 تا 14 درصد نیز همچنان شانس بارداری خوبی دارد. در مقادیر پایین تر احتمالا بارداری کمتر می شود.

روش های افزایش تعداد اسپرم

براساس یک تحقیق که در سال 2012 میلادی انجام شد، تعداد سلول هایی که برای فراوری اسپرم مورد احتیاج هستند (سلول های سرتولی) و مدت زمانی که از آخرین انزال فرد می گذرد، دو عامل تاثیرگذار در تعداد اسپرم هستند. هرچه فاصله بین دو انزال بیشتر باشد، ممکن است تعداد اسپرم اندازه گیری شده در آزمایش بیشتر باشد.

افراد باید در رابطه با نگرانی های خود در خصوص تعداد نرمال اسپرم با پزشک خود صحبت نمایند تا او روش های درمان و تغییرات موثر در سبک زندگی را به آن ها پیشنهاد کند. بعضی از توصیه های پزشکان ممکن است به توضیح زیر باشد:

 • کاهش یا قطع مصرف الکل، الکل می تواند فراوری تستوسترون را کاهش دهد و این موضوع احتمالا منجر به کاهش تعداد اسپرم ها شود.
 • ترک سیگار، مردان سیگاری اغلب دارای تعداد اسپرم کمتری نسبت به افراد غیر سیگاری هستند.
 • حفظ وزن سالم، سلول های چربی در بدن آنزیمی به نام آروماتاز منتشر می نمایند، این آنزیم باعث می شود تستوسترون به استروژن تبدیل شود و تعداد اسپرم کاهش یابد.
 • جلوگیری از گرم شدن بیضه ها، اگرچه تحقیقات در این رابطه نتایج متفاوتی کسب نموده اند، اما توصیه می شود افرادی که می خواهند شانس بارداری خود را بهبود بخشند، از حمام داغ، سونا و گذاشتن لپ تاپ روی پای خود خودداری نمایند.
 • کاهش استرس، محققان در سال 2018 میلادی دریافتند که استرس می تواند شکل اسپرم را تغییر و منجر به ناباروری شود.
 • انسداد کیسه منی، پزشک برای برطرف گرفتگی از جراحی یا داروهایی مانند ضد استروژن یا گنادوتروپین استفاده می نماید.

بیشتر بخوانید: راهکارهای افزایش تعداد اسپرم

سخن پایانی

آزمایشگاه ها می توانند تعداد اسپرم را در کنار فاکتور های دیگر، در آزمایش اسپرم اندازه گیری نمایند. همانطور که گفته شد تعداد اسپرم تنها یکی از عوامل مهم در باروری است. نظر شما چیست؟ آیا تجربه ای در این زمینه دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و همراهان مجله خبرنگاران، در قسمت ارسال نظر به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: medicalnewstoday و medicalnewstoday

منبع: setare.com
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1766

به "تعداد اسپرم نرمال برای باروری چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد اسپرم نرمال برای باروری چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید