برندسازی محصولات کنجدی در خارج ضروری است

به گزارش آسمان تو، ایسنا/ براساس سخنان رئیس فراکسیون گردشگری مجلس و نماینده اردکان، برندسازی محصولات کنجدی در خارج ضروری است.

برندسازی محصولات کنجدی در خارج ضروری است

محمدرضا دشتی اردکانی در نشست با جمعی از مسئولان استان و شهرستان اردکان در مورد برگزاری جشنواره محصولات کنجدی اردکان، با بیان اینکه محصولات کنجدی از دستاوردهای مردم اردکان است، گفت: این محصولات سوغات، داشته ها و سرمایه های اردکان هستند.

وی با بیان اینکه این ظرفیت غنی باید به مردم ایران و دنیا معرفی شود، از ضعف در حوزه برندسازی یاد کرد و گفت: امروزه کباب ترکی کشور ترکیه در دنیا شهره است و هزاران شعبه از آن در کشورهای مختلف وجود دارد، پس جایگاه کباب ما کجاست؟

وی با بیان اینکه باید در مورد برندسازی محصولات کنجدی اقدام کنیم، گفت: حلواسازانی را باید به کشورهای دیگر اعزام کنیم تا در کشورهای دنیا حلوا ارده بسازند و عرضه کنند.

این مسئول با گلایه از اینکه در مورد معرفی داشته هایمان متحد نیستیم، گفت: اردکان قطب محصولات کنجدی است و باید پهنه آن را ایجاد کنیم و پیوست های فرهنگی مانند موزه را نیز حمایت کنیم.

وی ضمن تاکید بر لزوم پژوهش در این حوزه گفت: اهتمام خود را بکار گرفته ایم تا محصولات کنجدی اردکان را ظرفیتی پولساز و مالی خصوصا در حوزه گردشگری کنیم.

از حلوا ارده اردکان تا کیک یزدی

سیدمصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با بیان اینکه ما در پی برندسازی برای اردکان هستیم که بتواند اردکان را مقصد گردشگری کند، گفت: اردکان را باید به عنوان شهر محصولات کنجدی بشناسانیم و مدیریت خوب رسانه ای می تواند در این زمینه موثر بوده و مارا به مطلوبمان برساند. وی با بیان اینکه کیک یزدی امروزه در هر جای ایران با همین برند مشهور است، گفت: زردک خرانق هم پس از برندسازی، محصول برند و بومی این منطقه شد و محصولات کنجدی هم باید به این جایگاه برسد.

جشنواره ای با هدف برندسازی

حسین دهقان منشادی، مسئول کمیته گردشگری خوراک استان یزد اظهار کرد: برندسازی و مباحثی که برای محصولات کنجدی می تواند اتفاق بیفتد، جز مواردی است که در این جشنواره دنبال خواهد شد.

وی با بیان اینکه جشنواره خوراک و محصولات کنجدی، جشنواره بزرگی برای اردکان است، گفت: این جشنواره اقدام بزرگی است و در هر کجا باشیم باید بتوانیم فرصت صادرات حلوا ارده یزد را به دنیا فراهم کنیم.

این مسئول با بیان اینکه بزرگترین معضل ایران در گردشگری خوراک نوپا، برندسازی است، گفت: این نوع از گردشگری مجزا یک گونه جداگانه است و بزرگترین معضل گردشگری خوراک، برند است؛ لذا در مورد این جشنواره باید گفتمان را شروع کنیم تا بتوانیم سالانه میزبان برگزاری جشنواره باشیم. وی تاکید کرد: به عنوان کمیته گردشگری خوراک در خدمت جشنواره هستیم.

ماندگاری به شرط پژوهش

نادر پیری پژوهشگر اردکانی با بیان اینکه کار محصولات کنجدی بدون پشتوانه پژوهشی، ماندگار نیست، گفت: باید کتابی در مورد محصولات کنجدی چاپ شود و به زبان های دیگر خارجی هم ترجمه کنیم. وی با بیان اینکه کسی که محصولات کنجدی تولید کند، تمکن مالی خوبی خواهد داشت، گفت : باید چالش ها و مسائل این حوزه را با پژوهش های لازم رفع کنیم.

معرفی اردکان با کیفیت محصولات کنجدی

جواد شاکر، عضو شورای شهر اردکان نیز با بیان اینکه اردکان در راستا گردشگری نیست، گفت: خودمان باید کاری کنیم تا در سطح ملی و فراملی معرفی شویم و محصولاتمان را با ویژگی های کیفیت و شهرتشان عرضه کنیم.

وی با بیان اینکه در این باره جلسات فشرده ای با شورای شهر ضروری است، گفت: امیدواریم تمام شورا هم این رویکرد را داشته باشند و اقدامات ماندگاری برای میراث و گردشگری انجام دهند.

این مسئول با بیان اینکه به صورت همه جانبه در خدمت شهر هستیم، گفت: امیدواریم بتوانیم با همکاری و همدلی این رویکرد مهم را به بهترین نحو برگزار کنیم.

هادی بهجتی، دبیر برگزاری جشنواره نیز ضمن تاکید بر هماهنگی های مربوط به جشنواره، بر اهمیت جایگاه این محصولات با تکیه بر کیفیت آنها تاکید کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2153

به "برندسازی محصولات کنجدی در خارج ضروری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندسازی محصولات کنجدی در خارج ضروری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید