اوقاف گیلان همکاری کند ، ارگان ها بدون توجه به میراث فرهنگی کار مرمتی می نمایند

به گزارش آسمان تو، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان بر لزوم همکاری اداره کل اوقاف این استان در مورد حفظ بناهای تاریخی تأکید کرد.

اوقاف گیلان همکاری کند ، ارگان ها بدون توجه به میراث فرهنگی کار مرمتی می نمایند

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

خبرنگاران - شهرود امیرانتخابی در این باره گفت: اداره کل اوقاف استان گیلان، متولی 54 بنای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور است که تا کنون 38 اثر توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان مرمت و بازسازی شده است که طبق ماده 98 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور مرمت بناهای تاریخی تحت مالکیت اداره کل اوقاف بر عهده این سازمان است.

او افزود: طبق ماده 98 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، دستگاه های اجرایی به منظور صیانت از میراث فرهنگی و حمایت از صنایع دستی و تشویق و توسعه گردشگری مکلف شده اند.

امیرانتخابی ادامه داد: این قانون دریک نگاه کلی، نقش بسیار مؤثری در حفاظت و مرمت بناهای تاریخی استان خواهد داشت و با توجه به اعتبارات محدود این اداره کل (در مقایسه با آثار تاریخی نیازمند مرمت در سال های گذشته)، می تواند یار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سنگر حفاظت و صیانت از آثار تاریخی استان باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اضافه نمود: از سوی دیگر این اداره کل حتی در صورت وضعیت اضطراری برای هرکدام از 220 بنای تاریخی فوق به لحاظ قانونی مجاز به هزینه کرد و اجرای فعالیت مرمتی و برطرف خطر نخواهد بود.

او عنوان نمود: در اغلب پروژه های اجرا شده نیز، با وجود پیگیری های متعدد شفاهی و کتبی، ارگان های مربوطه بدون نظارت جامع این اداره کل نسبت به انجام فعالیت های مرمتی اقدام نموده اند. درصورتی که ماده قانونی مذکور هزینه کرد را صرفاً در چهارچوب ضوابط قانونی این اداره کل مجاز می داند.

امیر انتخابی با توجه به موارد ذکرشده و با وجود مثبت بودن قانون فوق در نگاه کلی، بدیهی است در صورت ادامه این روند، دورنمای بسیار نامناسبی درخصوص وضعیت بناهای تاریخی استان و حفاظت و صیانت از آن ها متصور خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: تشکیل کارگروه ویژه برای حفاظت و مرمت آثار تاریخی، تخصیص ثابت بخشی از اعتبارات اداره کل اوقاف گیلان برای حفاظت و مرمت بناها، اولویت بندی برای مرمت بناها با همکاری کارشناسان فنی دو اداره کل، برنامه ریزی لازم برای انجام هرگونه فعالیت های مرمتی با هماهنگی کامل دفتر فنی دو اداره کل، مستندسازی بناهای تاریخی ثبت نشده ارگان های دولتی از مبادی ذی ربط، تشکیل دفترچه فنی حفاظتی برای تمام آثار مربوطه و پایش دوره ای آن ها و آنالیز شرایط واگذاری آثار تاریخی مربوطه در صورت عدم امکان تأمین اعتبار مرمت اثر از جمله راهکارهای پیشنهادی این اداره کل است.

منبع: چمدان
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 607

به "اوقاف گیلان همکاری کند ، ارگان ها بدون توجه به میراث فرهنگی کار مرمتی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوقاف گیلان همکاری کند ، ارگان ها بدون توجه به میراث فرهنگی کار مرمتی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید