آخرین شرایط عرضه دارا سوم

به گزارش آسمان تو، درحالی زمزمه های عرضه سومین صندوق سرمایه گذاری دولت به گوش می رسد که هنوز پالایشی یکم به پرتفوی خریداران این صندوق اضافه نشده و این موضوع با توجه به روزهای کاهشی شاخص بورس باعث شده خریداران بخشی از سرمایه خود را از دست بدهند.

آخرین شرایط عرضه دارا سوم

به گزارش خبرنگاران به نقل ایسنا ، براساس تبصره دو قانون بودجه سال 1399 کل کشور به دولت اجازه داده شده است که باقی مانده سهام خود در شرکت ها را به روش های معمول یا به وسیله صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) عرضه و به فروش برساند.

متعاقب این ظرفیت قانونی در ابتدای امسال هیات وزیران به وزارت امور اقتصاد و دارایی اجازه داد در قالب سه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله باقی مانده سهام دولت را واگذار کند.

در این راستا، نخست صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بانک و بیمه شامل باقی مانده سهام دولت در بانک های صادرات، ملت، تجارت و شرکت های بیمه البرز و اتکایی امین، دومین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی شامل باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز در بازار سرمایه عرضه شدند.

پیش از این اعلام شده بود سومین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله شامل صنایع خودرویی و فلزی (باقی مانده سهام دولت در شرکت های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس) است که به نظر می رسد آنچه قرار است در قالب داراسوم عرضه گردد، به جامانده سهام دولت در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران است.

این موضوع به تصویب هیات وزیران رسیده و سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی در صندوق یادشده، 50 میلیون ریال مشخص می گردد.

زیان 10 درصدی خریداران پالایشی یکم

این موضوع درحالی مطرح می گردد که با وجود اینکه یک ماه از خاتمه پذیره نویسی پالایشی یکم گذشته، این صندوق هنوز به پرتفوی خریداران اضافه نشده است و همه اخبار مبنی بر معامله در هفته آینده تکذیب می گردد. با ادامه دار شدن ریزش بازار سرمایه، خریداران پالایشی یکم حدود 10 درصد سرمایه خود را از دست دادند درحالی که تصور بر این بود که پالایشی یکم نیز مانند دارایکم سود مناسبی نصیب خریداران کند.

ارزش ریالی در هر واحد صندوق در زمان پذیره نویسی پالایشی یکم 9500 تومان بوده که این مبلغ در تاریخ نهم آبان ماه به 8490 تومان کاهش پیدا نموده است.

البته بازار سرمایه روز گذشته روندی صعودی داشت و چنانچه سهم های پالایشی روندی رو به رشد داشته باشند، احتمالا این زیان جبران گردد.

در هر صورت انتظار می رود همانطور که وعده داده شده بود برای دارایکم، پالایشی یکم هم بعد از یک ماه، یعنی از ابتدای آبان ماه قابل معامله می شد.

در این راستا، چندی پیش مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی در خصوص اینکه چرا پالایشی یکم هنوز قابل معامله نشده شرح داده بود که اطلاعاتی که این شرکت از مدیر صندوق پالایشی یکم اخذ نموده بود، تفکیک شده نبوده و به همین دلیل بازگردانده شدند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1464

به "آخرین شرایط عرضه دارا سوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط عرضه دارا سوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید